Anlık Bildirim

Adil Ticaret Ofisi, uygulama içi satın alma sistemini soruşturmaya başladı

Oy Ver
 Adil Ticaret Ofisi, uygulama içi satın alma sistemini soruşturmaya başladı

Ağırlıklı olarak ücretsiz sunulan uygulamalardaki gelir modeli olan uygulama içi satın alma sistemi, son dönemde çocukların yaptığı binlerce liralık alışverişler nedeniyle sık sık gündeme gelmeye başladı.

Şikayetlerin artması üzerine İngiltere Adil Ticaret Ofisi, uygulama içi satın alma sistemini soruşturmaya başladığını duyurdu. Soruşturmanın nedeni ise çocuklara yönelik aldatıcı şekilde pazarlama yapılması ve kanunlara aykırı hareket edilmesi.

Soruşturma kapsamında ofis web veya uygulama tabanlı oyun geliştiricilerine yazı gönderdi ve uyguladıkları sistem ile ilgili ayrıntılı bilgi istedi. Soruşturma sonucunda free-to-play oyunların yanlış yönlendiren ve adil olmayan bir davranış sergileyip sergilemediğinin anlaşılması ümit ediliyor.

Ofis çocukların satın alması için daha agresif bir tutum sergilediği düşünülen oyunlara ağırlık veriyor. Ayrıca yetişkinlere karşı da agresif bir davranış içerisinde olan yapımlar da mercek altına alınıyor.

Ofis, freemium yapımların ticaret standartlarını ihlal ettiğine dair kanaat getirirse, bu yapımların uygulama içi satın alma öğelerini kaldırmasını isteyecek. Eğer ofis genel anlamda freemium uygulamaların bir yanlış içerisinde olduğuna kanaat getirirse, uygulama tabanlı oyun dünyasını baştan aşağı değiştirecek kararlar da alabilecek.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim