Anlık Bildirim

Apple Çevresel Sorumluluk raporu: Dünyanın iyiliği için elinden gelenin en iyisini yap

Dünyanın iyiliği için elinden gelenin en iyisini yapmak amacıyla yola çıktığını belirten Apple, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerjiye dair hedeflerini paylaştı.
Oy Ver
Apple yayınladığı Çevresel Sorumluluk raporuyla şirketin üretim sürecinin doğaya en az zarar verecek şekilde nasıl planlandığından bahsetti. Dünyanın iyiliği için elinden gelenin en iyisini yapmak istediğini belirten Cupertino merkezli teknoloji devi bu yolda atılması gereken ilk adımın üretilecek yeni ürünlerde sadece geri dönüşüm sonrası elde edilen malzemelerin kullanılması gerektiğine dikkat çekti.


Tabi her yıl üretilen milyonlarca iPhone'un tamamının geri dönüşüm ürünleriyle imal edilmesi oldukça zor ancak şirket geçtiğimiz yıllarda geri dönüşüm çalışmalarıyla bu alanda ne kadar iddialı olduğunu ispatlamıştı. Son olarak geçen yıl Liam isimli robotla 2.4 milyon adet iPhone 6'yı küçük parçalara ayırarak geri dönüşüme gönderen şirket; parçalanan her 100.000 adet telefondan 1.900kg alüminyum elde ederken geri dönüşüm sonucunda 40 milyon dolar değerinde yani yaklaşık 1 tonluk altını geri kazanmayı başarmıştı.


Tamamen Yenilenebilir Enerjiden Güç Alıyor 

Şirket raporda geri dönüşümün yanı sıra kullanılan enerjinin temiz olması gerektiğinin de altını çizerken şirkete ait veri merkezlerinin tamamının yenilenebilir enerjiden güç aldığını ifade etti. Greenpeace'in son paylaştığı raporda Netflix, Amazon, HBO, Asus ve Acer gibi şirketlerin veri merkezlerini çalıştırmak için gaz ve kömürden faydalandıklarını düşünürsek Apple'ın enerji alanında rakiplerinden bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.


Apple Çevresel Sorumluluk raporu: Dünyanın iyiliği için elinden gelenin en iyisini yap
 
Apple'ın yenilenebilir enerji politikasında dikkat çeken bir diğer nokta ise şirket, üçüncü bir kuruma ihtiyaç duymadan kendi güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerini üretiyor, çalıştırıyor ya da doğrudan satın alıyor. Halihazırda Nevada ve Kaliforniya'da güneş enerjisi santralleri bulunan şirket enerji ağını büyüterek 2020 yılına kadar 725.000 eve güç sağlayacak olan 4 tane 1 GW kapasiteli güç üretim tesisine sahip olmayı planlıyor. 


Tabi böylesine geniş bir enerji üretim ağıyla şirketin sadece kendi tesisleri için enerji sağlaması değil ihtiyaç fazlası enerjiyi satarak yeni bir gelir kapısı elde etmesi de bekleniyor.Greenpeace Listesinin Zirvesinde 

Birkaç yıl öncesine kadar Greenpeace'in şirketler sıralamasında son sıralarda bulunan Apple'ın, son üç yıldır listesinin zirvesinde bulunmasında en önemli pay Apple Çevre Girişimleri Başkan Yardımcısı Lisa Jackson'a ait. Daha önce ABD Çevre Koruma Ajansı'nın da yöneticiliğini yapan Jackson, şirketin yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş ve karbon emisyonunu azaltma sürecine öncülük ediyor.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim