Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  Enerji

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  3 AY

  GİRİLEN İÇERİKLER
  12 HABER 1 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  YILDA 12 İÇERİK
  Bor atıklarını lityuma dönüştürmek için ilk adım atılıyor
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bor üretimi esnasında ortaya çıkan lityumun geri kazanılmasını sağlayacak bir pilot üretim tesisi kurulabileceğinin sinyalini verdi.
  3,6b 16
  Yeni damlacık tabanlı elektrik jeneratörü: Bir damla su 100 küçük LED ampulü aydınlatacak
  Hong Kong Şehir Üniversitesi'nden (CityU) bilim adamları tarafından yönetilen bir araştırma ekibi yakın zamanda yeni bir damlacığa dayalı elektrik jeneratörü (DEG) formu geliştirdi.
  7,3b 17
  Erzincan Havalimanı'nda güneşten elektrik elde edilmeye başlandı
  Erzincan Havalimanı’na kurulan güneş enerjisi panelleri, elektrik üretmeye başladı. Havalimanının elektrik ihtiyacının yarısı güneş enerjisinden karşılanacak.
  5,4b 26
  Bilim insanları 2050'ye kadar tamamen temiz enerjiye geçişi sağlayabilecek yöntem geliştirdiler
  Stanford Üniversitesi araştırmacılarının dünyadaki iklimin acil durumuyla mücadele etmek için yaklaşık 73 trilyon dolarlık bir bütçeyle gerçekleştirilebilecek heyecan verici bir plan sundular
  5,3b 7
  Sadece yenilenebilir enerji kullanmak isteyenlere özel tarife
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, evinde ve iş yerinde sadece yenilenebilir enerjiden elde edilen elektriği tüketmek isteyenler için özel tarife çalışmaların başlatıldığını duyurdu.
  5,1b 10
  Almanya’da bir kasaba, elektriği 60 dakika süreyle %100 yenilenebilir enerjiden sağladı
  Gökhan G. 5 ay
  Almanya'nın kuzeyinde yer alan Bordesholm kasabasında elektrik enerjisi, ana şebeke hattından çıkarılıp bir saat süreyle yenilenebilir enerji depolama sistemiyle sağlandı.
  5,1b 14
  "HES sayesinde 3,5 milyar doların yurt dışına çıkışı önlendi"
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pekdemirli, yılın ilk 10 ayının enerji durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
  4,5b 62
  Google yenilenebilir enrejiye rekor yatırım yapacak
  Teknoloji devi Google yenilebilir enerji konusunda oldukça ciddi yatırımlar yapacağını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre yenilenebilir enerji altyapısına en az 2 milyar dolar harcanacak.
  2,7b
  Gece karanlığında elektrik üretebilen güneş paneli benzeri jeneratör geliştirildi
  Gökhan G. 8 ay
  Kaliforniya ve Stanford Üniversiteleri’nde görevli araştırmacılar, ışınımsal soğuma prensibiyle çalışın bir termoelektrik jeneratör üretti. Söz konusu cihaz ile karanlıkta elektrik elde etmek mümkün.
  4,7b 8
  Küresel rüzgar türbini siparişleri, yılın ikici çeyreğinde yüzde 111 arttı
  Yenilenebilir enerji konusunda araştırmalar yapan Wood Mackenzie şirketi yeni verileri açıkladı. Yayınlanan rapora göre 2019'un ikinci çeyreğinde rüzgar türbini siparişleri tavan yapmış durumda.
  2,3b 6
  Türkiye’de elektrik üretiminde yerli kaynakların payı %66’yı geçti
  Ülkemizde yılın ilk altı aylık döneminde üretilen elektriğin büyük bir bölümü yenilenebilir enerji kaynakları veya ülkemizdeki kaynaklar kullanılarak sağlandı. İşte bakanlık verileri ile tüm detaylar:
  6,5b 60
  Rüzgar YEKA-2'ye 9 şirket talip
  Yusuf Akbaş 1 yıl
  Bin megavat kapasiteli YEKA RES-2 ihalesi için 9 şirket başvuruda bulundu. Önümüzdeki Perşembe günü yapılacak yarışma ile yarışmanın kazananları Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Muğla'ya santral kuracak.
  6b 23
  Türkiye, hidroelektriğe eklediği kapasite ile dördüncü sırada
  Yusuf Akbaş 1 yıl
  Türkiye, 2018 yılında devreye aldığı bin 85 megavat hidroelektrik enerjisi kapasitesi ile dünyada dördüncü konuma yerleşti. Kurulu toplam kapasite bakımından ise dokuzuncu sırada yer alıyor.
  6,8b 28
  2018’de yenilenebilir enerji üretimindeki büyüme hızı durdu
  Gökhan G. 1 yıl
  2018 yılında yenilenebilir enerji üretimindeki artış durdu ve oranlar bir önceki yılla aynı kaldı. 2001 yılından itibaren bakıldığında bir ilk olan bu gelişmenin detayları haberimizde.
  4,9b 2
  Hollanda elektriğini çatılardan karşılıyor: Kurulu güç 5GW’a yaklaştı
  Güneş enerjisinden faydalanma adına ders niteliğinde bir proje yürüten Hollanda, sadece çatılara kurduğu paneller ile 5GW seviyesini yakalamak üzere. İşte detaylar:
  7,1b 19
  ABD’de yenilenebilir kaynaklar, kömürden elde edilen enerjiyi ilk kez geride bıraktı
  Gökhan G. 1 yıl
  ABD tarihinde ilk defa Nisan ayında yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerji, kömürden elde edilen enerjiyi geride bıraktı. Uzmanlar, söz konusu gelişmenin artarak devam etmesini umuyor.
  4,6b
  Yenilenebilir enerjiye yatırım atmosferdeki karbonu yakalamaktan çok daha kazançlı
  Şimdiki fosil yakıt kullanan santrallerin üzerlerine yerleştirilecek karbon yakalama sistemleri, küresel ısınmanın etkilerini geciktirmekten başka etki yapmayacak.
  5,3b 1
  Apple başardı: Foxconn ve TSMC artık iPhone üretirken sadece temiz enerji kullanacak
  Üretim faaliyetleri sırasında tamamen temiz enerji kullanmayı hedefleyen Apple, buna yönelik partner firmalarıyla anlaşmalara devam ediyor. Son haberlere göre Foxconn ve TSMC de sonunda ekibe katıldı.
  5,8b 7
  Almanya, 45 milyar dolar maliyetle ve 19 yıl içinde kömür kullanımını sonlandırmayı planlıyor
  Gökhan G. 1 yıl
  Nükleer enerjiden kısa bir süre içinde vazgeçecek Almanya'dan şimdi de kömürü bırakma sinyalleri geldi. Ülke, 2038 yılına kadar kömür yakıtlı termik santralleri kapatmayı planlıyor.
  4,8b 11
  Google’un tuz kullanarak enerji depolama projesi kendi şirketine kavuştu
  Google’un geçen yıl detaylarını paylaştığı tuz kullanarak enerji depolama projesi geliştirilmeye devam ediyor. Çalışmaların daha etkili yürütülebilmesi için Malta adında yeni bir şirket kuruldu.
  10,6b 5
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim
  Yeni Bir Haber Var
  şimdi