Anlık Bildirim
Oy Ver

Tütün kullanılan geleneksel sigaraların aksine farklı kimyasalların yer aldığı elektronik sigaralarla ilgili bugüne kadar pek çok çalışma yapılmış durumda. Yakın tarihte yapılan araştırmalarda elektronik sigara buharının ağır metaller içerebildiği ve kanser ile kalp hastalıkları riskini artırdığı ortaya konmuştu. Nikotin ve Tütün Araştırmaları dergisinde yer alan yenibir araştırmaya göre elektronik sigara likitlerindeki kimyasal tatlandırıcılar da ciddi bir tehlike taşıyor.


 

Duke Üniversitesi'nden Profesör Sven-Eric Jordt liderliğinde yürütülen araştırmada, araştırmacılar elektronik sigara likitlerindeki tatlandırıcı maddelere odaklandı. Bilindiği üzere elektronik sigaraların yaygın bir şekilde kullanılmasının bir sebebi de bu sigaralardaki kartuşlara doldurulan sıvıların verdiği tat. Vişne, tarçın, vanilya gibi farklı aromalara sahip olan sıvılar böylece geleneksel sigaraların sunamadığı tatları kullanıcılara sunuyor. Özellikle genç kullanıcılar bu aromaları tatmak için elektronik sigara kullanmaya başlayabiliyor. 


Yeni kimyasallar tespit ettiler 

Elektronik sigara likitleri genellikle nikotin, tatlandırıcılar ve bir çözücünün(propilen glikol veya bitkisel gliserin) karıştırılmasıyla üretiliyor. Sven-Eric Jordt'a göre bu likitlerde yer alan çözücülerin üzerinde yeterince durulmuyor. Ticari olarak kullanıma sunulan likitleri inceleyen araştırmacılar, likit buharlaştığında içindekiler kısmında listelenmeyen bir kimyasalın ortaya çıktığını belirtiyor. Ekibe göre söz konusu bu yeni kimyasallar propilen glikolün tatlandırıcılarla tepkimeye girmesinin sonucunda ortaya çıkıyor. 


Profesör Jordt'un açıklamalarına göre elektronik sigara üreticileri tarafından kullanıcılara bildirilmeyen bu kimyasallar solunduğunda solunum sisteminde yer alan sinir uçlarını şiddetli bir şekilde uyarıyor. Araştırmacılara göre bu uyarılar uzun periyotlar halinde devam ederse söz konusu kimyasallar, tıpkı sigara kullanan kişilerde olduğu gibi, akciğerlerde iltihapa ve astıma neden olabiliyor. Araştırmacılar ilerleyen dönemlerde ise bu rahatsızlıkların akciğer anfizemine dönüşebileceğini belirtiyor.


Gençler için çok daha tehlikeli 

Sven-Eric Jordt bu kimyasalların özellikle gençleri ve çocukları çok daha fazla etkileyebileceğini düşünüyor. Bazı ülkelerde elektronik sigaraların, sigara bağımlılığını bırakmaya yardımcı olduğu konusunda fikir birliği olduğunu vurgulayan Jordt, elektronik sigaların genç nüfus tarafından da sıkça kullanıldığını ve söz konusu kimyasalların gelişmekte olan akciğerlerde daha büyük tahribatlar yaratabileceğini belirtiyor. Jordt'a göre bu kimyasallar gençlerin solunum sisteminde tahrişe, alerjiye veya astıma neden olabilir. 


Çalışmanın yayımlanmasının ardından konuyla ilgili açıklama yapan elektronik sigara üreticileri ise Jordt ve ekibinin ulaştığı kimyasalların varlığını belgeleyemediklerini ve bu nedenle kullanıcılarla paylaşamadıklarını dile getirdi. Üreticilere göre Jordt ve ekibi tarafından yürütülen çalışmalarda elektronik sigara likitleri normal kullanımın çok daha üstünde sıcaklığa maruz bırakıldığı için araştırmacılar farklı sonuçlara ulaşmış olabilir. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
8236 kez okundu.
24 kişi, toplam 24 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
elektronik sigara, sigara ve
Sorgu:
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim