Anlık Bildirim

Elon Musk'ın kazı şirketinden ilk hamle geliyor

Elon Musk'ın kazı şirketi Boring Company, Chicago şehir merkezi ile O'Hare Havaalanı'nı bağlayan yüksek hızlı bir ulaşım hattı sunmak için yetkililere teklif sunacak.
Oy Ver

Elon Musk'ın kazı şirketinden ilk hamle geliyor Tam Boyutta Gör
 

Chicago Belediye Başkanı Rahm Emanuel, dün yaptığı açıklamasında Chicago şehir merkezi ile O'Hare Havaalanı'nı birbirine bağlayan bir ulaşım hattı için kamu-özel şirket anlaşması yapılacağını ve şirketlerden teklif beklediklerini dile getirmişti. Emanuel'in açıklamasından çok kısa bir süre sonra Elon Musk, Twitter hesabından açıklama yaparak geçtiğimiz yıl kurduğu kazı şirketi The Boring Company'nin ulaşım çözümü için yetkililere teklif sunacağını duyurdu.


Ucuz ve Hızlı Olacak

Musk'ın açıklamasında Boring Company'nin ne gibi bir çözüm önerisi sunacağına ilişkin çok fazla yer almıyor ancak Rahm Emanuel şirketleri teklifleri için bazı şartlar belirlemiş durumda. Emanuel'in açıklamasına göre öncelikli olarak sunulacak teklifin halihazırda şehir merkezi ile O'Hare Havaalanı arasındaki taksi(60 dolar) ve Uber(40 dolar) yolculuğundan daha ucuz olması gerekiyor. Ayrıca Emanuel yolculuğun 20 dakikadan daha kısa sürmesini istiyor. Emanuel'in çizdiği ulaşım şekli akıllara hızlı tren hatlarını getirse de yetkililer herhangi bir ulaşım şekli belirtmiş değil.


Elon Musk'ın ulaşım teklifi ile ilgili yaptığı açıklamalara gelecek olursak Musk, sunacakları teklifin Hyperloop'a benzer olduğunu ancak vakumun içinde bir kapsüllerle hareket edilmeyeceğini belirtiyor. Musk'a göre kısa mesafeli yolculuklarda sürtünme kuvvetinden kurtulmaya gerek yok. Bu nedenle vakumlu tüplere ihtiyaç duyulmayacak. Bununla birlikte Boring Company'nin teklifinde kapsüller yine insanları taşımak için kullanılacak ancak Musk, rayların kullanılıp kullanılmayacağı konusuna açıklık getirmiş değil.


Chicago yetkilileri sunulacak teklifin nasıl finanse edileceğinin de belirtilmesini istiyor. Rahm Emanuel, sistemin vergilerle oluşturulmasından ziyade şirketlerin vergiler kullanılmadan oluşturulabilecek yöntemler sunmasını bekliyor. Elon Musk'ın oluşturulacak olan yüksek hızlı ulaşım çözümünü nasıl finanse edeceği ise bilinmiyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim