Anlık Bildirim

Faraday Future işten çıkarmalara devam ediyor

Büyük hayallerle elektrikli araba pazarına giren Faraday Future büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. 3 milyar dolara yakın yatırım harcanmasına rağmen halen banttan bir araba çıkmış değil.
Oy Ver

Tesla katili olarak piyasaya çıkmasına ve önemli yatırımlar almasına karşın Faraday Future iş yönetiminde sıkıntıları bir türlü aşamadı. Bunun da üzerine şirketin işten çıkarmalar yaptığı ifade ediliyor.

Büyük hayal kırıklığı

Elektrikli aracı FF91 ile Tesla’ya meydan okuyan Faraday Future firması 2017 başlarında dikkatleri üzerine çekmişti. Önemli yatırımlar almasına karşın mali olarak sıkıntı yaşayan firmanın FF91 hayali de gecikti.

Geçen yılın ortalarında Çinli Evergrande firması 2 milyar dolar civarında bir yatırım sözü vererek ortak olmuştu. Sonrasında Çinli The9 firması 600 milyon dolar yatırım yaparak Çin’de elektrikli araç üretimi için ortaklık kurdu. ABD’li Birch Lake Associates ise ülkedeki fabrikaya kısa vadeli 225 milyon dolarlık kredi vermişti.

Ne var ki Faraday Future’ın strateji zaafiyeti FF91 modelini seri üretimden oldukça uzaklaştırdı. Firma seri üretimden vazgeçmediğini sürekli dile getirse de ABD fabrikasında işten çıkarmalar devam ediyor. Geçen yıldan bu yana onlarca işçisini kısmi ücretsiz izinli olarak dışarıda tutan firma yavaş yavaş bunları işten çıkarmaya başladı.

Gelen bilgiler geçen yıl üretim tesislerinde mevcut olan 1000 kişilik işçi sayısının bu yıl 350 civarına düştüğü söyleniyor. Zaten bir süredir tesiste üretim sıkıntısı olduğu biliniyordu. Ayrıca üretimden sorumlu başkan yardımcısı Jeff Risher’ın da yılın başlarında görevini bıraktığını belirtiyor. Yine üretim tesisi kurmak için tutulan bir arsa nakit sıkıntısı nedeniyle rehin bırakılmıştı. Faraday Future’ın bu denli büyük yatırımlara karşın bir türlü çizgiyi tutturamaması endişeleri de arttırıyor.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim