Anlık Bildirim

Karşınızda cinayet takıntılı "psikopat" yapay zekâ Norman

MIT araştırmacıları Reddit'te yer alan şiddet içeriklerini kullanarak bir yapay zeka geliştirdiler. Norman adı verilen bu psikopat yapay zeka her şeyde ölümü görüyor. Detaylar haberimizde...
Oy Ver
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bilim insanları bir psikopat olması için eğittikleri ilk yapay zeka (AI) algoritmasını duyurdular. Alfred Hitchcock'un Sapık (Psycho) filmindeki unutulmaz Norman Bates karakterinin ismi verilen psikopat yapay zeka Norman, fotoğrafları yorumlamak için eğitildi ve her şeyde ölümü görüyor.

Norman tüm resimlerde ölümü görüyor

Norman, yapay zekanın arkasındaki verilerin ne denli önem taşıdığını göstermek için ortaya çıkarılmış bir algoritma olarak tanımlanıyor. MIT bilim insanları Pınar Yanardağ, Manuel Cebrian ve Iyad Rahwan, Norman'n resimler için metin açıklamaları oluşturmasına izin veren derin bir öğrenme metodu ile eğittiler. Araştırmacı ekip, Norman'ı popüler mesaj panosu platformu Reddit'in en karanlık köşelerinde yayınlanan ölümle ilgili resimler ve altyazılarla desteklenmiş video görüntüleri ile eğittiklerini ifade ediyorlar.
Daha sonra Norman'a, Rorschach testi olarak adlandırılan ve mürekkep lekelerini analiz eden psikolojik bir test uyguladılar ve sonuç tüyler ürperticiydi. Norman, mürekkep lekelerinde gördüklerini "Bir adamı elektrik çarptı ve ölüme yaklaşıyor, hamile kadın inşaattan düşüyor, adam çığlık atan karısının önünde vurularak öldürüldü." şeklinde yorumlarken, normal bir yapay zeka ise aynı mürekkep lekelerinde "Çiçeklerle dolu bir vazo, yan yana duran bir çift ve bir kişi elinde şemsiye tutuyor." şeklinde yorumladı.
MIT araştırmacıları, yaptıkları bu deneyin amacını ise yapay zeka algoritmalarının doğal olarak ön yargılı olmadığını kanıtlamak ve veri giriş yöntemlerinin yapay zekaların davranışlarını önemli ölçüde değiştirebileceğini göstermek şeklinde açıklıyorlar.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim