Anlık Bildirim

Microsoft ile IOTA ortak değilmiş

Adı Microsoft, Boshc, Fujitsu ve Volkswagen gibi devlerle anılan kripto para birimi IOTA'dan açıklama geldi. IOTA'nın kurucusu Microsoft ile aralarında bir ortaklık olmadığını duyurdu..
Oy Ver
Microsoft ile IOTA ortak değilmiş
 
Son dönemin popüler kripto para birimlerinden olan IOTA, geçtiğimiz ayın başlarında 0.30$ seviyelerinde değere ve 1 milyar dolar civarında ticaret hacmine sahipken 28 Kasım'da IOTA'nın mikroblog platformu Medium üzerinden yaptığı açıklama, kripto para biriminin değerini 5.5$'a ticaret hacmini ise 14 milyar dolara çıkarmıştı. Diğer kripto paraların aksine Blockchain'den değil de Tangle teknolojisinden güç alan ve Nesnelerin İnterneti sektörüne odaklanan IOTA'nın yaptığı açıklamadan sonra IOTA'nın; Microsoft, Fujitsu, Bosch ve Volkswagen gibi önemli şirketlerle ortaklık içinde olduğu iddia edilmişti. Bugün ise önce Microsoft sonrasında ise IOTA sözcüsü tarafından ortaklık ilişkisi yalanlandı.

Microsoft Azure Müşterisi 

Konuyla ilgili olarak TheNextWeb'e açıklama yapan Microsoft sözcüsü, IOTA'nın Microsoft Azure müşterisi olduğunu ve IOTA'nın kendi teknolojisini test etmek için Microsoft Azure'u kullandığını ifade etti. Microsoft sözcüsünün bu açıklamasıyla son günlerde kripto para yatırımcıları tarafından büyük şüpheyle yaklaşılan ortaklık açıklamaları netlik kazanmış oldu. İki şirket doğrudan bir ortaklık anlaşması imzalamış değil ancak IOTA, Tangle ağıyla yeni teknojiler geliştirmek için Microsoft'un ürünlerinden faydalanıyor.
Microsoft sözcüsünün açıklamasının ardından IOTA, yüzde 10 civarında değer kaybederken konuyla ilgili bir açıklama da IOTA'nın kurucularından Dominik Schiener'den geldi. Dünyanın en büyük 30 şirketiyle çalıştıklarını ifade eden Schiner, bu şirketleri hiçbir zaman ortak olarak adlandırmadıklarını, sadece katılımcı olarak değerlendirdiklerini vurguladı. Schiener ayrıca kendilerinin Microsoft ile olan ilişkisini Microsoft'un onayıyla birlikte olması gereken sınırlar içinde duyurduklarını ancak medyanın bu duyuruyu ''Microsoft'la IOTA'nın ortaklığı'' şeklinde yorumladığını açıkladı. 
İki taraftan yapılan açıklamalar iki şirket arasında doğrudan ortaklık olmasa da bazı görüşmeler olduğunu işaret ediyor. Dominik Schiener de ''Microsoft'taki birçok birimle temas halindeyiz. Bugün Chicago'daki perşembe günü ise Paris'teki Microsoft ofisleriyle iki buluşma gerçekleştireceğiz.'' açıklaması Microsoft'un IOTA'da katılımcı ya da ortaklık rolünden ziyade fikir önderliği rolünü üstlenmiş olabileceğini gösteriyor.

Çelişkili Açıklamalar 

Dominik Schiener kafalardaki şüpheleri gidermek adına açıklama yapmış olsa da Schiener'in açıklamasındaki bazı noktalar şüpheleri daha da artırmış durumda. Schiener'in ifadelerine göre IOTA, bu hafta Microsoft'un Blockchain Uzmanı Omar Naik ile bu hafta içinde bir araya gelecek ve Bosch'un Chicago ofisinde yaptıkları gibi Microsoft'un ofislerine sensör kurmaya yardım edecek. Schiener'in açıklaması oldukça normal gibi görünse de IOTA'nın birkaç hafta önceki basın açıklamasına göre IOTA zaten Microsoft'un ofislerine sensörleri kurmuştu. Yani Schiener'in açıklaması IOTA'nın geçmiş dönemdeki duyurusuyla çelişiyor.
Tabi Schiener'in açıklamaları IOTA ile ilgilenen kişilerin kafalarını karıştırsa da görünen o ki IOTA şu an Microsoft ve diğer şirketlerle iletişime geçerek teknolojisinin kullanılabileceği alanları keşfetmeye çalışıyor. Bu süreçte IOTA'nın yaptığı açıklamalarda net ifadeler kullanmaması ilk etapta spekülasyonlara neden olurken şimdi ise insanların IOTA'dan şüphe duymasına neden olmuş durumda. Bu problemler IOTA'nın odaklandığı teknolojilerin değerine gölge düşürmese de ilerleyen günlerde IOTA ekibindeki isimlerin çalışmalar ve yol haritası hakkında daha detaylı açıklamalar yaparsa hem IOTA yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir hem de IOTA'ya yatırım yapan kişilerin güveni sağlanabilir. 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim