Anlık Bildirim

Uber elektrikli scooter hizmetini başlattı

Yolculuk paylaşım uygulaması Uber, şehir içi taşımacılıkta daha hızlı alternatifleri test ediyor. Geçtiğimiz aylarda elektrikli bisiklet hizmetini genişlete Uber, elektrikli scooter işine de girdi.

Uber elektrikli scooter hizmetini başlattı Tam Boyutta Gör
 

Şehir içi taşımacılığı farklı bir noktaya taşımak isteyen Uber, ilk etapta sadece otomobiller üzerinden hizmet sağlasa da son dönemde alternatif ulaşım araçlarını da test ediyor. Nisan ayında toplam 12 şehirde faaliyet gösteren elektrikli bisiklet paylaşım şirketi Jump'ı satın alan Uber, o tarihten itibaren Uber Bike ismiyle ABD'de elektrikli bisiklet kiralamaya başlamıştı. Şirket şimdiyse elektrikli scooter kiralamaya başladı. 


5 dakikalık yolculuk 1 dolar 

Kaliforniya eyaletine bağlı Santa Monica'da elektrikli scooter hizmetini başlatan Uber, 7 Ekim'e kadar kullanıcıların hizmeti ücretsiz bir şekilde test etmesine izin verecek. Sonrasında ise kullanıcılar Google Haritalar veya Uber üzerinden elektrikli scooter noktalarını bularak hizmetten faydalanabilecek. Scooter'ların kilidini açmak ve 5 dakika boyunca kullanmak için 1 dolar ödenirken 5 dakikanın sonunda kullanılan her dakika için 15 cent ödeme yapılacak. Kullanıcılar, sürüşün sonunda scooter'ları kendilerine en yakın scooter noktasına bırakacak aksi takdirde 25 dolarlık para cezasıyla karşılaşacak.


Bölgede; Lime ve Bird gibi doğrudan elektrikli scooter kiralama hizmetine odaklanan şirketlerin yanı sıra yolculuk paylaşım uygulaması Lyft de iki hafta önce elektrikli scooter hizmetini duyurmuştu. Uber de sıkı rekabetin olduğu bu pazara girerek pastadan payını almayı hedefliyor. Özellikle kısa mesafeli yolculuklarda ve trafiğin sıkıştığı noktalarda kullanıcıların işini hayli kolaylaştıran elektrikli scooter'lar için sürüş başına ortalama 2 ila 4 dolar arasında ödeme yapılacağı tahmin ediliyor. 


Tabi Uber'in elektrikli scooter hizmetini Santa Monica'da test ettikten sonra ülkedeki diğer eyaletlere de yayılması bekleniyor. ABD dışındaki ülkelerde bu hizmetin sunulup sunulmayacağı belirsiz olsa da Uber CEO'su Dara Khosrowshahi'nin ifadeleri şirketin agresif büyüme hamlelerinin bir işareti. ''Ulaşım sektörünün Amazon'u olmak istiyoruz.'' diyen Khosrowshahi bundan 10 yıl sonra kimsenin kendi arabasını satın almayacağını düşündüğü ekledi. Bu da Uber'in ulaşım araçlarını sadece ABD'de değil tüm dünyada yaygınlaştırmak istediğini gösteriyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim