Anlık Bildirim

Uber, sürücüleri şirket hissesiyle ödüllendirmek istiyor

Uber, sürücülerin yolculuk ücretlerine ek olarak şirket hisseleriyle de ödüllendirilebilmesi için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile görüşüyor.

Uber, sürücüleri şirket hissesiyle ödüllendirmek istiyor Tam Boyutta Gör
 

Yolculuk paylaşım uygulaması Uber, platformdaki sürücülerin faaliyetleri ile dünyanın dört bir yanında taşımacılık hizmeti sunuyor. Bununla birlikte sürücülerin bir kısmı yolculuk ücretlerinin düşük olduğu ve sağlık sigortası, ücretsiz izin gibi diğer çalışanların sahip oldukları yan haklara sahip olamadıkları gerekçesiyle Uber'den şikayetçi. Bu durumu tersine çevirmek ve sürücülere farklı kazançlar da sunmak isteyen Uber, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu(SEC) ile görüşme halinde.


Sürücüler de şirket hissesiyle ödüllendirilebilir 

Geçtiğimiz yıllarda da SEC ile görüşen Uber, mevcut yasal düzenlemelerin değiştirilmesini talep etmişti. Günümüzde halka açık bir şirket ancak şirket yöneticileri ve şirket çalışanlarını, şirket hissesiyle ödüllendirebiliyor. Uber ise yönetici ve çalışanlara ek olarak (çalışan statüsünde olmayan) sürücülerin de Uber hissesi ile ödüllendirilmesini istiyor.


SEC daha önceki gçrüşmelerinde Uber'in bu talebini reddetse de SEC'in yeni başkanı Jay Clayton, şirketlerin hisselerini çalışan statüsünde olmayan ancak şirkete kazanç sağlayan kişilerle paylaşabilmesine sıcak bakıyor. Tabi Uber şu an halka açık bir şirket olmadığından SEC, Uber'in talebini kabul etse bile Uber, sürücüleri doğrudan hisse ile ödüllendiremeyebilir ancak Uber önümüzdeki yıl halka arzı planlıyor. Halihazırda 70 milyar dolar değerlemeye sahip olan şirketin hisseleri, halka arz sonrasın sürücüler için önemli bir kazanç kapısı olabilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim