Anlık Bildirim

Apple, kamera bileşenlerini artık Çin yerine tamemen Kore'den alacak

Teknoloji devi Apple, iPhone modellerinde kullandığı kamera bileşenleri için, Çinli üreticiler yerine artık tamamen Koreli üreticilerle iş birliği yapacak.

Apple, kamera bileşenlerini artık Çin yerine tamemen Kore'den alacak Tam Boyutta Gör

Apple, akıllı telefon kameraları için bileşenler üreten Güney Koreli üreticilerle işbirliğini genişletmeye karar verdi. Tedarik zincirinin yeniden düzenlenmesi, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı nedeniyle gerekli bir önlem olarak gösteriliyor.

Korea IT News portalına göre Apple, kamera bileşenleri üreten Çinli şirket Ofilm ile ilişkilerini kestikten sonra Koreli üreticilerle işbirliğine geçmek zorunda. Geçen yıl, ABD Ticaret Bakanlığı üreticiyi kara listeye aldı ve ardından Apple yeni ortaklar aramaya zorlandı.

OFilm 16 Mart'ta yaptığı açıklamada, "bir yabancı şirketin" Çinli üretici ve yan kuruluşlarıyla ortaklığını sona erdirme kararı aldığını söyledi. Apple'ın ismini doğrudan anmasa da, OFilm'in gelirinin önemli bir kısmını ortak işletmeden aldığı ve ticaretin sona ermesinin ardından kamera üretimini Çinli Wingtech'e satmak zorunda kaldığı biliniyor.

Apple, kamera bileşenlerini artık Çin yerine tamemen Kore'den alacak Tam Boyutta Gör

Yaptırımlardan önce Apple, kamera bileşenlerini OFilm, Sharp ve LG Innotek'ten aldı ve şimdi Güney Kore'de yeni ortaklar aramak zorunda. Optik bileşenler pazarındaki en büyük oyuncu olan LG Innotek'e ek olarak, Apple'ın ToF sensörlerinin yanı sıra optiklere ve diğer modüllere odaklanmak için  bazı küçük üreticilerle görüşmelerde olduğu söyleniyor.

Koreli şirketler Apple'dan umutlu

Genellikle şirket yeni ortakların seçiminde çok dikkatli davranmakta. Bir yüklenici ile iletişime geçmek, prototipler almak, kalitesini değerlendirmek, üretimi incelemek ve potansiyel ortağın mali durumunu ve kapasite geliştirme planlarını analiz etmek genellikle iki yıla kadar sürüyor.

Apple'ın geçen yıldan beri birlikte çalışmayı düşünmeye başladığı Koreli üreticilerin yakında bu şansı bulması bekleniyor. Güney Koreli bir endüstri kaynağına göre, LG'nin akıllı telefon üretimini durdurma kararını takiben, birçok yerel şirket kendilerini bir ikilemde buldu ve Kore endüstrisi yeni bir yatırım kaynağı olarak Apple'a güveniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim