Anlık Bildirim

Apple, Mac sevkiyatında yıllık %110'dan fazla büyüme sağladı

IDC tarafından bilgisayar pazarına dair paylaşılan 2021'in 1. çeyrek verilerine göre Lenovo ilk sıradaki yerini korudu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %111 büyüyen Apple, 4. sırada yer aldı.
Oy Ver

Apple, Mac sevkiyatında yıllık %110'dan fazla büyüme sağladı Tam Boyutta Gör

Analiz şirketi IDC'nin yeni verilerine göre Mac sevkiyatları geçen yılın aynı dönemine göre %111.5 oranında artarak bu yılın ilk çeyreğinde önemli bir büyüme yaşadı. Bu büyüme Mac'in, 2020'nin ilk çeyreğinde % 5.8 olan pazar payını, 2021'in ilk çeyreğinde % 8'e yükseltebilmesine fayda sağladı. IDC'nin verilerine göre bilgisayar piyasasının lideri ise yaklaşık %25 pazar payı ile Lenovo.

Apple, kendi işlemcisi ile elini güçlendirdi

Pandemi ile birlikte artan talepler teknolojiye dair bir çok sektörün büyümesini sağladı. Bilgisayarlar da bu büyümelerden faydalanan pazarlardan birisi haline geldi. IDC verilerine bakıldığında masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve iş istasyonu küresel sevkiyatlarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla % 55.2 büyüme yaşandı.

Apple, Mac sevkiyatında yıllık %110'dan fazla büyüme sağladı Tam Boyutta Gör

Veriler, bileşen eksikliklerine ve lojistik sıkıntılara rağmen tüm bilgisayar endüstrisinin yıldan yıla büyüdüğünü gösteriyor. Yılın ilk çeyreğinde Apple, tüm pazarın % 8'ini temsil ederek yaklaşık 6.7 milyon Mac sattı. Şirket, yalnızca bir yıl önce aynı dönemde yaklaşık 3.2 milyon bilgisayar satmıştı. Mac satışlarındaki asıl büyüme ise geçtiğimiz yılın son çeyreğinde tanıttığı yeni işlemcisi sayesinde gerçekleşti.

Lenovo, yaklaşık 20 milyon adet sevkiyatla pazar payında ilk sırada yer aldı. Apple'dan sonra en fazla büyüme gösteren bir diğer şirket, %73.5 ile Acer oldu. 19.2 milyon adet sevkiyatla HP pazar payında ikinci sırada yer alırken Dell yaklaşık 13 milyon sevkiyat ile HP ve Apple arasında 3. sıradaki yerini korudu.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim