Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Coronavirüs nedir ?

  Coronavirüs nedir ? Hangi türleri insanlarda enfeksiyon belirtilerine sebep olur ve virüsün sebep olduğu semptomlar nelerdir ? Virüsten korunmanın yolları nelerdir ? Detaylar yazımızda yer alıyor.
  22 Ocak 2020, 18:45 (1 yıl)
  5,9b
  1
  7
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Bilim, sanat, horoloji yazarı
  Oy Ver

  Yeni yılın başlangıcında Çin’de, uzun zamandır görünmeyen coronavirüs tekrar yayılmaya başladı. Sosyal medyanın da etkisiyle büyük yankı uyandıran ve dikkat çeken virüs hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz ?

   

  Coronavirüs nedir ?

  ‘’Coronavirüs’’ ismi virüslerin içinde bulunduğu aileyi tanımlamak için kullanılıyor. Latince ‘’corona’’ kelimesi İngilizce ‘’crown’’ yani taç anlamına geliyor. Virüslerin yüzeyinde taç benzeri dikensi uzantılar bulunuyor ve virüsler elektron mikroskobu altında incelendiğinde aynı kral tacı gibi görünüyor, virüslerin aile adı da buradan geliyor.

  Coronavirüslerin alfa, beta, gama ve delta olmak üzere 4 ana alt grubu bulunuyor. Kayıtlara göre coronavirüslerin ilk olarak 1960’lı yıllarda keşfedildiği ve 7 farklı coronavirüs türünün insanları enfekte ettiği belirtiliyor.

  Yaygın olarak görülen coronavirüsler 4 farklı türe ayrılıyor. Bahsi geçen virüs türleri aşağıda yer alıyor.

  1. 229E (alpha coronavirus)
  2. NL63 (alpha coronavirus)
  3. OC43 (beta coronavirus)
  4. HKU1 (beta coronavirus)

   

  Diğer coronavirüs türlerini ise aşağıdaki türler oluşturuyor.

  1. MERS-CoV ( beta coronavirüsü, MERS olarak adlandırılan ve Middle East Respiratory Syndrome olarak adlandırılan respiratuvar sendroma sebep olan virüs )
  2. SARS-CoV ( beta coronavirüsü, SARS olarak adlandırılan severe acute respiratory syndrome yani akut ağır respiratuvar sendroma sebep olan virüs)
  3. 2019 Novel Coronavirus ( 2019-nCoV- 2019 yılına ait yeni coronavirüs )

   

  Dünya üzerindeki coronavirüs enfeksiyonlarının çoğunu 2293, NL63, OC43 ve HKU1 türleri oluşturuyor. Bu türlerin bazıları normalde hayvanları enfekte ederken evrim geçiriyor ve insanları da enfekte etme özelliği kazanıyor. Bahsi geçen virüsleri ise  2019-nCoV, SARS-CoV ve MERS-CoV oluşturuyor.

  2019 Novel Coronavirüs ( 2019-nCoV )

  9 Ocak 2020 yılında Dünya Sağlık Örgütü Çin’li yetkililerin yeni bir coronavirüs türünü tanımladığını onayladı. Yeni virüs Çin’in çeşitli şehirlerinde görülen pnömoni salgınlarından sorumlu tutuluyor.

  SARS-CoV

  Ağır akut respiratuvar sendrom coronavirüsü ilk olarak 2002 yılının Kasım ayında Çin’de görülmüştü. SARS-CoV etkeninin 2002 ile 2003 yılları arasında 8.098 kişiyi enfekte ettiği düşünülmekle birlikte o yıllarda 774 kişinin ölümüne sebep olmuştu. Bu da enfeksiyona yakalanan yaklaşık 10 kişiden 1’inin öldüğü anlamına geliyor. 2004 yılından bu yana SARS-CoV virüsüne ait herhangi bir enfeksiyon vakası raporlanmadı.

  İlginizi Çekebilir Avatar Coronavirüs enfeksiyonu birden fazla defa tekrarlanabilir

  MERS-CoV

  Ortadoğu respiratuvar sendromuna sebep olan virüs ilk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan’da görüldü. Görüldüğü tarihten bu yana birçok ülkede enfeksiyonlara sebep oldu. O tarihten bugüne görülen enfeksiyonların hepsinin Arabistan Yarımadası’nda bulunan veya adaya yakın ülkeler ile ilişkili olduğu belirtiliyor. MERS virüsü ile enfekte olan 1.200 kişiden yaklaşık olarak 400’ünün öldüğü belirtiliyor, bu rakam da mortalite oranını %40 olarak belirliyor yani virüse yakalanan her 10 kişiden 4’ü ölüyor. CDC kurumu ise MERS etkenini yakından takip ediyor ve virüsün potansiyel risklerini daha yakından anlamak için çeşitli araştırmalar yürütüyor. Ayrıca virüsün yayılma yolları, kaynağı ve viral enfeksiyonların nasıl önleneceği de araştırılıyor.

  Problem nerede ?

  Cononavirüs türlerinin çoğu insanlar için zararlı olmamakla beraber yakın tarihte dünya üzerinde görülen en tehlikeli viral salgınların sorumlusu olarak yeni coronavirüs türlerinden SARS ve MERS virüsleri gösteriliyor.

  2019-nCoV virüsü nasıl ortaya çıktı ?

  2019-nCoV etkeni tıbbi jargonda Wuhan coronavirüsü olarak geçiyor çünkü virüsün orjini olarak Çin’in Wuhan şehri gösteriliyor. İlk vakalar Huanan pazarıyla temasta bulunan kişilerde gözlenmekle beraber enfeksiyonlar başlangıçta orjini bilinmeyen prömoni vakaları olarak raporlanmıştı.

  Hastalığın semptomları neler ?

  Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre hastalığın ilk semptomları ateş ve ARDS yani hafif derecede akut respiratuvar distres olarak görülüyor. Virüsün başlangıç belirtileri tam olarak bilinmediği için virüs 2 ila 14 gün arasında asemptomatik olarak belirti göstermeyebiliyor. Virüse bağlı semptomların grip semptomlarına benzerliği ise virüsün yayılmasını kolaylaştırıyor ve bu durum da büyük tehlike arz ediyor.

  Akut Respiratuar Distres Sendromu

  Akut respiratuar distres sendromu (ARDS) alveolo-kapiller permeabilite artışına bağlı akut gelişen solunum yetmezliği olarak belirtiliyor. Amerika ve Avrupa Konsensus Konferansında 1994 yılında ani başlangıçlı solunum yetmezliği, ciddi hipoksemi, akciğer grafisinde bilateral yaygın infiltrasyonların varlığı ve pulmoner arter basıncının 18 mmHg'nin altında olması ya da sol atriyal hipertansiyonun klinik bulgusunun olmaması ARDS'nin tanı kriterleri olarak kabul edilmekle birlikte Berlin 2011 kriterleri ile ARDS; hafif, orta ve ağır olarak üç kısma ayrılmış, tanı kriterleri yeniden belirlenmiştir.

  ARDS mortalitesi son yıllarda azalmış olmasına rağmen hala yüksek seyrediyor. Patofizyolojinin tam tedavi edilememesi nedeniyle ARDS tedavisi destekleyici ve semptomatik olarak yapılıyor. Altta yatan nedenin tedavisi ile beraber düşük tidal volüm ile ventilasyon, pron pozisyonu ve yüksek PEEP (positive end expiratory pressure) uygulamaları ARDS tedavisinde yaygın olarak kullanılan yöntemleri oluşturuyor. Ekstrakorporeal membran oksijenasyonu (ECMO) ARDS tedavisinde gelecek için ümit vadediyor.

  Ayrıca Bkz. "İrlanda hastanelerde yüz tanıma sistemi kullanmayı planlıyor"

  Korunma yolları nelerdir ?

  Çin, Tayland, Japonya, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri’nde resmi olarak onaylanmış enfeksiyon vakaları bulunuyor. Virüsün insanlar arasındaki bulaş yolları tam olarak kesin olmamakla birlikte önceki araştırmalara göre coronavirüslerin viral özellikleri grip virüslerine benziyor. Uzmanlar virüsten korunmanın en basit yolunun el yıkamak ve hapşırırken ağzı iyi kapatmak olduğunu belirtiyor. Ayrıca virüs için şu anda herhangi bir aşı bulunmuyor.

   

   

   

   

     Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Yorumlar (5) Yorum Yaz Forumda Gör
  H HaSAnıst (Hasan Cumhur BİRİNCİ) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  bu virüs nasıl insana geçmiş tam olarak anlamadım et pişince virüsler ölmüyor mu? az pişme mi yoksa ısıya dayanıklı mı veyahut temas çiğ ete çıplak elle dokunulması ile mi geçti bunu bilen bana bir izah eder mi
  N Nemoson (Onur Nem) 1 yıl ( Mesaj Silindi ) HaSAnıst
  Çinliler eti pişirmeden yiyor üzücü ama gerçek
  B bytradm (adem ademy) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  bir iki haftadır bu ülkeyide bir viral pneömoni kasıp kavuruyor
  neyin nesi kimin umurundaki. üçgün ağır yatalak oluyorsunuz
  sonra ayaklanıyorsunuz 10 gün geçmesine rağmen tam iyileşemiyorsunuz.
  SEO19ProjectManager (EEEE 55555) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  rakam 50 bin kayıp olmadığı sürece dikkate bile alınamaz !

  okuduğunuz haber ;

  4 milyar insan sayısına göre tesadüfi bir nezleden farkı yoktur.

  medya sıradan şeyleri balon gibi büyütmeyi sever !
  Miyamoto Musashi (Kalega ) 1 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  Corona virüsü ile yarasalar ilişkilendiriliyor. Ülkemizde domuz burunlu yarasalar oldukça sık bulunuyor. Acaba bunlarda da var mıdır?
  bahsettiğim yarasaların videoları (bir video içinde 2 tane ayrı video var)


  http


  Tamam yarasa yemiyoruz ancak ne bileyim istemeden temasta bulunuyoruz. Wohan virüsü hakkında çok bilgi yok. Dokunma ile ya da ısırılma ile geçer mi?
  çok deli sorular var kafamda.
  D DH Misafiri 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  öksürürken ve hapşırırken ağzını kapatsalar, ayrıca el ve besin temizliğine dikkat etseler yeterli
  S S2loveaffairS2 1 yıl ( Mesaj Silindi ) DH Misafiri
  Aynen kanka
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 1 yıl Bakan Varank, yerli üretim elektrikli faytonu test etti 1 yıl Google, Apple'ın Safari tarayıcısında 5 güvenlik açığı buldu 1 yıl Horizon Zero Dawn’ın geliştiricisi, çok oyunculu mod deneyimi olan programcı arıyor 1 yıl Hindistan, ilk insansı robotunu bu yıl uzaya gönderiyor 1 yıl 250 milyon Microsoft kullanıcısının verilerine yetkisiz erişim sağlandı 1 yıl Gigabyte AORUS RAID SSD 2TB rekor veri transfer hızlarına ulaşıyor 1 yıl 3DXPoint teknolojisinin de başı dertte 1 yıl Rafadan Tayfa: Göbeklitepe animasyon filmi kırılması zor bir rekora imza attı 1 yıl JDI kağıt kadar ince parmak izi ve nabız ölçer geliştirdi 1 yıl Çift diyafram aralığı yöntemi Galaxy S20 ile sona eriyor 1 yıl Netflix duyurdu: The Witcher anime filmi geliyor 1 yıl Bütçe dostu iPhone 9 için geri sayım başladı: Şubat'ta seri üretime giriyor 1 yıl Windows 7’nin son güncellemesi duvar kağıdı özelliğini bozdu 1 yıl Cyberpunk 2077’nin gecikmesi konsollar yüzünden olabilir 1 yıl Intel’in Comet Lake’te PCIe 4.0 desteği vermeme sebebi ortaya çıktı 1 yıl Intel Rocket Lake-S platformuna yönelik H510 yongaseti ortaya çıktı 1 yıl Yarıyıl Tatili için Sistem Tavsiyeleri 1 yıl Kingston KC600 SSD’sini 2 TB ile güncelledi 1 yıl Huawei P40 Pro bu kez "Nane Yeşili" rengiyle karşımızda 1 yıl Dünyanın en değerli 500 markası açıklandı 1 yıl GÖRÜNTÜLENEN Coronavirüs nedir ? Sonraki Boeing'den 737 MAX'ların yeniden uçuşuyla ilgili bir erteleme daha 1 yıl Sony Xperia 5 Plus, 4K ekrana sahip ilk 5G destekli telefon olacak 1 yıl Microsoft'un yeni nesil konsolu Xbox Series X canlı olarak sızdı 1 yıl Makyajlı Mercedes-Benz E Serisi'nden yeni detaylar geldi 1 yıl Eski ehliyetleri yenilemek için verilen süre uzatıldı 1 yıl SteelSeries Rival 3 oyuncu faresi en iyi performansı en uygun fiyata sunuyor 1 yıl Tüm Half-Life serisi bir süreliğine ücretsiz 1 yıl Karşınızda mobil oyun bilgisayarı | Nintendo Switch görmesin 1 yıl Noctua siyah temaya sahip NH-L9A-AM4’ü duyurdu 1 yıl Fortnite ve TikTok etkinlik yapıyor 1 yıl WhatsApp sonunda Koyu Tema özelliğine kavuştu 1 yıl Sağlık Bakanı'ndan koronavirüsü açıklaması 1 yıl The Guardian: Suudi Prens bin Selman, Jeff Bezos'un telefonunu hackletti 1 yıl Toyota, dünya genelinde 3.4 milyon aracını geri çağırıyor 1 yıl G.I. Joe: War on Cobra indirmeye sunuldu 1 yıl Intel işlemcilerinde indirime gidebilir 1 yıl SteelSeries Apex 3 ve 5 oyuncu klavyeleri duyuruldu 1 yıl UMURO Games'den yeni Osman Gazi oyunu 1 yıl Netflix, The Witcher dizisinin izlenme rakamlarını açıkladı 1 yıl 80 güne kadar kullanım süresi sunan Garmin Tactix Delta tanıtıldı Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim