Anlık Bildirim

DARPA, drone'ları havada kablosuz şarj etmek için çalışıyor

DARPA, askeri drone'ları uçuş sırasında kablosuz olarak şarj etmek için uzak alan kablosuz güç aktarımı teknolojisine yatırım yapıyor. Böylece drone'ların kullanım süresini arttırmayı hedefliyor.
DARPA, drone'ları havada kablosuz şarj etmek için çalışıyor Tam Boyutta Gör
ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), askeri drone'ları uçuş sırasında kablosuz olarak şarj etmek için uzak alan kablosuz güç aktarımı (veya güç ışınlaması) teknolojisine yatırım yapıyor. Teksas Üniversitesi'nde elektrik ve bilgisayar mühendisliği alanında çalışan Dr. Ifana Mahbub'a projesi için 500 bin dolar kaynak aktaran DARPA, teknolojinin gelişimi için 250 bin dolar ek fon sundu.

Cep telefonlarından aşina olduğumuz kablosuz şarj teknolojisi ile kısa mesafeden elektromanyetik dalgalar kullanarak telefonları şarj edebiliyoruz. Sistemin çalışma mantığı ise basit.  Bir bobin tarafından oluşturulan elektromanyetik dalgalar, telefonda yer alan başka bir bobin tarfından yakalanarak elektrik akımına dönüştürülüyor. Böylece elektrik elektromanyetik dalga şeklinde iletiliyor.

DARPA, drone'ları havada kablosuz şarj etmek için çalışıyor Tam Boyutta Gör
Mahbub ve ekibi ise elektromanyetik dalgaları çok daha uzaklara göndermek için uzak alan teknolojisini araştırıyor. Böylece dronun pil değişimi veya şarj için üsse geri dönme ihtiyacının ortadan kaldırılarak çok daha uzun ve kesintisiz olarak hizmet verebilmesi amaçlanıyor.

Faz dizili antenler kullanılıyor

DARPA, drone'ları havada kablosuz şarj etmek için çalışıyor Tam Boyutta Gör
Araştırmacıların önündeki en büyük engellerinden biri, elektromanyetik ışınların uzak mesafelere taşınırken saçılıp güç kaybetmesi. Araştırmacılar bu sorunun üstesinden gelmek için faz dizili (phased-array) antenleri kullandılar. Bu antenler, elektromanyetik ışını belirli bir yol boyunca yönlendirmek için vericilerden ve daha küçük antenlerden oluşan bir sistem. Teknoloji ayrıca, sinyalin doğru yönde hareket etmesini sağlamak amacıyla İHA'nın hareketlerini gerçek zamanlı olarak izlemek için telemetri verisini de kullanıyor.

Mahbub, amaçlarının, dalga formunun yol kaybını en aza indirecek şekilde düzenleyerek mümkün olan en az kayıpla aktarmak olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu teknolojinin elektrikli araçlar, cep telefonları ve giyilebilir cihazlar gibi diğer alanlarda kullanılabileceğini söylüyor. Mahbub aynı zamanda, düşük frekanslı, güvenli, FCC'nin onayladığı seviyede kullanılabilecek ve insanlardaki tıbbi implantları şarj etme potansiyeline sahip kablosuz şarj teknolojisi üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim