Anlık Bildirim

Hayatınızı kolaylaştırmak için mi? Sizi takip etmek için mi? RFID

Oy Ver

11 Eylül 2001 tarihinde olan Dünya Ticaret Merkezi saldırılarından sonra Amerika, terorist faliyetler içerisinde olan kişilerin takip edilmesi, izlenmesi ve ulusal güvenliğin sağlanması için bir çok güvenlik önlemi almak zorunda kaldı. Bunlar genelde Amerikan asıllı olmayan kişilerin sıkı takipleri, güvenlik amaçlı ayrıntılı taranması veya ülkeye alınmamaları gibi uygulamalardı. Fakat şimdi gündemde olan ve oldukça tartışılan RFID ile Amerika direk kendi vatandaşlarını fişlemeye ve sıkı takibe almaya hazırlanıyor.

RFID 1948 yılından bu yana geliştirilmekte olan ve farkında olsakta olmasakta hayatımızın bir çok bölümünde kullanmakta olduğumuz oldukça yararlı bir teknoloji. Şu an için ülkemizde otoyol ve köprülerde kullanılmakta olan OGS sistemi RFID teknolojisi kullanarak çalışmakta. OGS sistemlerinde bulunan bilgisayara bağlı okuyucular araçlarınızda kimlik numaralarınızın yüklü olduğu taşıyıcılara radyo frekansı yardımıyla ulaşarak size atanmış olan kimlik numarasını alıp bunu banka hesabınıza ulaşmak için kullanmakta. Kütüphanelerde de benzer sistemler kitapların kütüphane dışına çıkıp çıkmadığının takibi için RFID teknolojisinden yararlanılmaktadır.

0.4 mm eninde 0.4 mm genişliğinde ve bir kağıttan daha ince yapılara sahip olabilen RFID bilgisi taşıyan cihazlar 10mm den 5 metreye kadar olan uzaklıklardan okunabilmekteler. Küçük yapıları neredeyse bu sistemi görünmez kılmakta. Ufak yapılı RFID cihazlar, ilk başlarda doğal hayatlarında canlıların takip edilmesi, fişlenmesi veya tişört, kitap gibi ürünlerin stok sayımı, satılırken fiyatlandırılması ve etiketlenmesi gibi sosyal hayatı kolaylaştıracak şekilde kullanım alanları bulsalarda yakında Amerika'da yurtdışına seyahat eden kişilerin bir nevi etiketlenmeleri içinde kullanılacaklar.

Pasaportlara yerleştirilecek olan RFID taşıyıcılar kişilerin isimleri, resimleri ve sosyal güvenlik numaraları gibi bilgileri içlerinde barındıracaklar. Amerika'da oldukça büyük tepki ile karşılanan bu olayda, kişilerin tam olarak takip altına alınabilmeleri söz konusu öyle ki güvenlik güçleri tarayıcılarla hiç binaya girmeden aranan kişilerin binada olup olmadıklarını öğrenebilecekler. İşte bu noktada kişiler RFID ile sadece güvenlik güçlerinin değil kötü niyetli kişilerinde kendilerine ulaşabileceklerinden korkmaktalar ve takip altına alınabilir olmak pek hoşlarına gitmemekte. Gerçekten de insanın direk kolayca takip edilebileceğini bilmesi ve üzerinde bilgilerinin kayıtlı olduğu bir vericiyle dolaşması hiç hoş bir duygu olmasa gerek.

Öyle ki herhangi bir kişiye ulaşmak için o kişinin güvenlik numarası bilmeniz ve sokakları veya caddeleri okucular ile gezerek numarayı taramanız en kısa yoldan aradığınız kişiye ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu arama ve tarama kısmını her zaman güvenlik güçleri veya sizin iyiliğinizi isteyen insanların yapacağını ummak çokta akıllıca değil. Yada kötü niyetli kullanıcılar başka amaçlarla kişilerin haberi olmadan edindikleri bilgileri kullanabilirler. Güvenlik güçleri bilgilerin şifreli olacakları ve kırılmalarının zor olduğunu savunsalarda dijital ortamda, özellikle kablosuz haberleşmede güvenlik korumalarını aşmak oldukça kolay.

Hayatınızı kolaylaştırmak için mi?  Sizi takip etmek için mi? RFID
  
Hayatınızı kolaylaştırmak için mi?  Sizi takip etmek için mi? RFID

RFID üzerinde bu kadar durulmasının ve hemen kullanıma geçirilmesinin bir kaç ana nedeni var. Bunlardan ilki ve teknolojinin yayılabilmesin de en önemli etken maliyet unsuru. Şu an RFID bilgisi taşıyabilecek ufak devreler 0.50$ civarında maliyetle üretilmekteler fakat 2007'ye kadar bu maliyetin 0.05$'a kadar düşürülmesi planlanmakta. Bu düşük fiyat sayesinde RFID devreleri aklımıza gelebilen her noktada kullanıma geçirilebilecekler giydiğimiz tişört, mont veya ayakkabıda bu devrelerden olabilecek. Bu aslına bakarsanız ileride insanların özlük haklarına tamamen girilebilmesi ve kontrol altında tutulabilmesi anlamı taşıyor zira üstünüzdeki giysilerin RFID bilgilerini sokaklara yerleştirilmiş alıcılar sayesinde hem takip ederek sizin izlediğiniz yolu, bulunduğunuz mekanı ve o sırada yanınızda olanların bilgisine anında ulaşılabilecek. Zira bu RFID bilgisini taşıyan giysilerde sadece sizde olmayacak arkadaşlarınız ve çevrenizdeki herkes bunlarla çevresi sarılı bir şekilde yaşamaya mahkum olacaklar.

RFID, çok uzun zamandır bilinen ve geliştirilen bir teknoloji fakat günümüzde RFID bilgilerini taşıyan cihazların boyutlarının aşırı küçültülebilmeleri ve üretim maliyetlerinin düşmesi ile çok hızlı bir yayılma süreci yaşıyor. Bu süreç ileride kişilerin özel yaşantılarının gözler önünde olması ve takip altında tutulabilmenin kolaylaştırılması gibi istenmeyen durumlarıda beraberinde getireceğe benziyor. Her ne kadar bizlere olağan dışı gelsede şu sıralar Amerika ilk adımları atmış durumda ve insanlar etiketlerdeki RFID bilgilerinden tutunda her türlü uyglamaya olabildiğince karşı koysada bu uygulama her geçen gün yayılıyor.

 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim