Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Büyük Slayt ve Popüler Haberler
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)
Sadece Videolar için Gece Modu

hubble uzay teleskobu

Kategori
SON GÜNCELLEME
3 GÜN

GİRİLEN İÇERİKLER
19 HABER 1 GALERİ

110 ışık yılı uzaklıktaki gezegenin atmosferinde 'su buharı' keşfedildi
Hubble Uzay Teleskobu, atmosferinde su molekülleri bulunduran bir süper-Dünya keşfetti. Yıldızının yaşanılabilir bölge sınırlarında yer alan gezegen yaklaşık 110 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.
3,5b 32
Hubble, 'dans halindeki' iki galaksinin muhteşem görüntüsünü yakaladı
Hubble Uzay Teleskobu, etkileşim halindeki iki galaksinin çok güzel bir görüntüsünü paylaştı. Yayınlanan fotoğrafta NASA'nın ifadeleriyle 'ağır çekimde bir galaksi çarpışmasını' görüyoruz.
9,8b 13
Eski süpernovaya ait kalıntılar Antarktika'da bulundu
Bilim insanları, milyonlarca yıl önce, süpernovaya dönüşen bir yıldızdan yayılan yayılan radyoaktif tozların kalıntılarını Antarktika'da buldu. Tozlar laboratuvar ortamında inceleniyor.
4,4b 3
Ayın en büyük kraterinin içinde yeni bir yapı keşfedildi
Ayın yüzeyindeki Aitken havzasında bulunan ayın en büyük kraterinin içinde yeni bir kütle yığını keşfedildi. Yeni keşfedilen yığının çok eski zamanlarda bir asteroitin çarpması oluştuğu düşünülüyor.
4,3b 16
Karanlık enerji gök adalar arasındaki kozmik boşlukta saklı olabilir
Bilim insanları karanlık enerji adı verilen enerji türünün evreni genişlettiğini düşünüyorlar. Karanlık madde ışıkla etkileşmediği için doğrudan gözlemlenemeyen madde parçacıkları olduğu düşünülüyor.
3,5b 2
NASA çeşitli bütçe sorunlarıyla yüzleşiyor
The U.S. Government Accountability Office kurumununun açıklamalarına göre NASA projelerinin bütçelerini aştı ve teslim tarihlerini geciktirdi. Gelecekte NASA bütçe konusunda zorlanacak gibi görünüyor.
3b 4
Keşfedilen asteroitin kendi uydusu bulunuyor
Gök bilimciler, 1999 KW4 kod adlı bir gök taşının Türkiye saatine göre Pazar günü 02.05'te görülebileceğini duyurdu. Çift gök taşları 2036 yılına kadar tekrar görülemeyecek.
2,5b 1
Hubble, 'evrenin tarihini' tek bir büyüleyici fotoğrafa sığdırdı
Hubble Uzay Teleskobu, tam 265 bin galaksi içeren muhteşem bir galaksi panoraması görüntüledi. 7500 farklı kareden oluşan mozaik görüntü galaksilerin evrimini gözler önüne seriyor.
20,1b 42
Hubble'dan büyüleyici fotoğraf: İşte 'Kozmik Yengeç'
29. yaş gününü kutlayan Hubble Uzay Teleskobu, Güney Yengeç Bulutsusu'nun büyüleyici bir fotoğrafını yakaladı. İşte 'Kozmik Yengeç' ismi verilen bulutsunun detayları:
8,6b 19
Hubble, gökyüzünün en parlak yıldız kümesini görüntüledi
Hubble Uzay Teleskobu, 34 bin ışık yılı uzaklıkta bulunan Messier 3 isimli yıldız kümesini görüntüledi. Astronomlar Messier 3'ün yıldız kümeleri arasında özel bir yere sahip olduğunu söylüyor.
4,9b 10
Hubble, çarpışan iki galaksinin büyüleyici görüntüsünü yakaladı
Hubble Uzay Teleskobu, Dünya'dan yaklaşık 230 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan NGC 6052 isimli gökada çiftini görüntüledi. İşte etkileşim halindeki iki galaksinin fotoğrafı:
15,8b 25
Hubble, yaşayan fosil bir galaksiyi yanlışlıkla keşfetti
Gökhan G. 7 ay
Evreni gözleyen emektar gözümüz Hubble Uzay Teleskobu, bu sefer yanlışlıkla bir galaksi keşfetti. Evren ölçeğinde bize yakın sayılan galaksi ile ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.
11,4b 18
Hubble Teleskobu'nun kamera arızası sorunu giderildi [Güncellendi]
Gökhan G. 7 ay
Başkan Donald J. Trump'un Meksika Duvarı inadından vazgeçmemesi ve ödenek artışı istemesine rağmen bu talebin Kongrece kabul görmemesi, emektar Hubble Teleskobunu bile etkiledi. Detaylar haberimizde.
6b 12
Hubble Uzay Teleskobu şaşırtmaya devam ediyor
Gökhan G. 8 ay
Uzaydaki emektar gözümüz Hubble Uzay Teleskobu'ndan yine büyülüyeci bir resim geldi. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı'nın paylaştığı (ESA) Triangulum (Üçgen) Galaksisi detayları haberimizde.
11,2b 23
Hubble, 160 bin ışık yılı uzaklıktaki dev 'yıldız kümesini' görüntüledi
Hubble Uzay Teleskobu, Dünya'dan yaklaşık 160 bin ışık yılı uzaklıkta bulunan NGC 1466 isimli küresel yıldız kümesini görüntüledi. İşte yıldız kümesinin muhteşem fotoğrafı:
21,5b 11
Hubble, 3 haftalık aranın ardından görevine geri döndü
5 Ekim'de yaşanan bir arıza nedeniyle bilimsel çalışmalarına ara vermek zorunda kalan Hubble Uzay Teleskobu, üç haftalık aranın ardından nihayet görevine geri döndü.
2,1b 5
NASA, Hubble'ın ardından Chandra teleskobunu da güvenli moda aldı
Furkan Babur 11 ay
Geçtiğimiz hafta bir arıza nedeniyle Hubble Uzay Teleskobu güvenli moda alınmıştı. NASA Chandra teleskobu olarak da bilinen Chandra X-Ray Gözlemevi'ni de güvenli moda aldığını duyurdu.
4,7b 25
NASA, Hubble'ın 'güvenli moda' alındığını açıkladı
Hubble Uzay Teleskobu, denge çarklarındaki bir arıza nedeniyle güvenli moda alındı. Dev teleskop, geçtiğimiz cuma gününden bu yana gözlemlerine ara vermiş durumda.
4,1b 5
Hubble, uzay-zamanı 'büken' dev galaksi kümesini görüntüledi
Hubble, Einstein'ın 1912 yılında tahmin ettiği kütleçekimsel merceklenmenin en güzel örneklerinden birisini görüntüledi. İşte dev galaksi kümesinin uzay-zamanda oluşturduğu ilginç görüntü:
44,1b 27
Hubble, Satürn'ün 'kutup ışıklarını' görüntüledi
Hubble Uzay Teleskobu, Güneş Sistemi'mizin halkalı gezegeni Satürn'ün 'kutup ışıklarını' görüntüledi. Dünya'daki kutup ışıklarına benzer şekilde oluşan Satürn aurorasının büyüleyici bir görüntüsü var.
3,8b 10
Alternatif Görünümler Geri Bildirim