Anlık Bildirim

iPhone 6 lansmanı, aksesuar satışlarını da hızlandırdı

Oy Ver
iPhone 6 lansmanı, aksesuar satışlarını da hızlandırdı
Araştırma şirketi NPD'nin yeni raporuna göre, iPhone 6 lansmanını takip eden iki hafta içerisinde aksesuar satışları rekor düzeye ulaştı. 249 milyon dolar ile önceki iki haftaya göre %43 artış yaşanan aksesuar satışları, iPhone 5S ve 5C'nin lanse edildiği geçtiğimiz yıl sadece %17 artış göstermiş ve 195 milyon dolar seviyesinde seyretmişti.
NPD Group'un endüstri analizinden sorumlu başkan yardımcısı Stephen Baker, iPhone'lardaki yeni form faktörlerin her zaman kısa süreli bir sıçrama yaptığını ancak aksesuar satışlarındaki momentumun devam edeceğini söylüyor. Özellikle kılıf satışları olmak üzere aksesuar satışlarındaki yükselişe dikkat çekilirken, iPhone 6 kasasının aylar önce sızdırılmış olmasının aksesuar üreticilerine zaman kazandırdığı ifade ediliyor.
iPhone 6 lansmanını takiben kılıf satışlarından elde edilen gelirlerde %78 artış gözlemlenirken, iki haftada adet seviyesindeki büyüme ise %63 oldu. Ekran boyutundaki artışın da etkisiyle, yeni iPhone'ların lansmanı ekran koruyucuların satışlarında %120 gibi önemli bir yükseliş yaşandı. Diğer aksesuar gruplarında ise benzer sev,yede yükseliş gerçekleşmedi. Taşınabilir güç bankalarında %5, mikrofonlu kulaklıklarda %10, Bluetooth hoparlörlerde ise %5 artış rapor edildi. 
NPD Group'un analizinde vurgu yapılmış olmasa da, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için ortaya çıkan kasa bükülme sorunu da, aksesuar özellikle de kılıf satışlarında itici bir etki yarattı diyebiliriz. Apple'a yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre şirket, 2014 sonu için öngörülen 75 milyon adetlik iPhone satışına daha hızlı ulaşacak gibi görünüyor. Böylesine yüksek adetlerin oluşması aynı zamanda üçüncü parti aksesuar üreticilerinin de daha fazla adetlere ulaşması ve ekosistemin daha da büyümesi anlamına gelecek.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim