Anlık Bildirim

İklim değişikliği yüzünden hayvanlar şekil değiştiriyor

Avustralya'da yapılan yeni bir araştırmada küresek iklim değişikliği yüzünden bazı hayvanların uyum sağlayabilmek için şekil değiştirdiği ortaya konuldu. İşte detaylar...

İklim değişikliği hayvanların şekillerini etkiliyor Tam Boyutta Gör

İklim değişikliği sadece bir insanın sorunu değildir. Hayvanlar, bitkiler ve diğer bütün canlılar da buna uyum sağlamak zorundadırlar. Bazı "sıcak kanlı" hayvanlar gezegen ısındıkça vücut sıcaklıklarını daha iyi düzenlemek için şekil değiştiriyorlar. Bu yüzden de zaman geçtikçe daha büyük gagaları, bacakları veya kulakları oluyor. 

Avustalya'daki Deakin Üniversitesi'ndeki kuş araştırmacısı Sara Ryding, Trends in Ecology and Evolution dergisinde 7 Eylül'de yayınlanan bir incelemede bu değişiklikleri anlattı. Ryding'e göre ana akın medyada iklim değişikliği tartışılırken her zaman "insanlar bunun üstesinden gelebilirler mi?" denilerek bir tartışma yürütülüyor. Ancak hayvanların bu değişikliğin üstesinden gelip gelemeyecekleri konuşulmuyor. Ryding, elbette büyük evrimsel ölçeklerde bütün canlılarda belli değişikliklerin gerçekleştiği biliyor ancak hiçbir evrimsel değişiklik bu kadar hızlı cereyan etmiyor. 

Birçok canlı değişimden sağ çıkamayacak

Meydana gelen iklim değişikliği dünyadaki habitat üzerinde çok büyük bir baskı oluşturuyor. Ryding'e göre bazı türler bu değişime bir şekilde ayak uydurabilecek ancak birçok tür bu değişimden sağ çıkamayacak. Ryding, araştırmasında iklim değişikliğinin çok aşamalı bir süreç olduğunu ve canlıların şekil değiştirmesinin tek bir nedenini saptamanın zor olduğunu belirtiyor.

Öte yandan ise geniş coğrafi bölgelerde çeşitli türlerin arasında meydana gelen bu değişimin, iklim değişikliği dışında herhangi bir ortak nedene bağlamak mümkün görünmüyor. Örneğin birkaç Avustralya papağan türünün boyu 1871'den bu yana ortalama olarak %4-10 arasında artış göstermiştir. Ryding burada her türlü uyum sağlamanın çok da iyi bir şey olmadığının altını çiziyor. Bu türler yalnızca varlıklarını sürdürmek için değişiyorlar. Ancak bu değişiklik ileride başka ekolojik dengeleri sarsabilir. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim