Anlık Bildirim

iOS yazılımlarına çocuk istismarı önlemi

iOS 15 ile birlikte Mesajlar, Siri ve Galeri uygulamaları çocukları istismar etmek isteyen hareketlerin önüne geçecek daha katı tedbirler sunmaya başlıyor. WatchOS ve macOS da bundan nasibini alacak.

iOS 15 neler sunacak? Tam Boyutta Gör

Telefon, internet ve sosyal medya kullanımlarının artık küçük yaşlara kadar inmiş olması çocuk istismarının da alanını genişletmiş durumda. Apple çocukları daha fazla korumak niyetinde. 

iOS yazılımlarına ayar

Apple’ın iOS 15 ile birlikte faaliyete geçireceği yeni önlemler çocukların ve ebeveynlerin muhtemel istismar hareketlerine karşı uyanık olmalarını sağlayacak. Aynı önlemlerin watchOS 8 ve macOS Monterrey sistemlerine de sunulacağı ifade ediliyor. 

Önlemlerden bir tanesi Mesajlar uygulamasında muhtemel cinsel saldırı içeren görsellerin bulanıklaştırılması. Yapay zekâ ile algılanarak bulaştırılan görsel sonrasında çocuğa uyarı mesajı gidiyor. Çocuk görseli açmak isterse bu kez ebeveynler bilgilendiriliyor. Aynı durum çocuk fotoğraf göndermek isterse de geçerli. Önlem aile iCloud hesaplarına özel olacak. 

iOS ve iPadOS üzerinde ise çocukların istismar hareketlerine katıldığını gösteren fotoğrafların iCloud üzerine yüklenmesi ile tetiklenen bir önlem mevcut. Bu önlem Kayıp ve İstismar Edilmiş Çocuklar Merkezi’ne uyarı gönderiyor ve kullanıcının hesabını kapatıyor. Böylece kanun güçleri harekete geçmiş oluyor. 

iOS 15 istismar tedbirleri Tam Boyutta Gör

Siri üzerinde ise istismar odaklı arama yapma girişimi esnasında çocuğa uyarı yapacak bir sistem geliştirilmiş. Ayrıca kullanıcıların istismar karşısında hangi adımları izleyeceklerine dair yolları da anlatıyor. 

Bu tedbirlerde kullanılan yapay zekâ sistemleri Kayıp ve İstismar Edilmiş Çocuklar Merkezi’nin belirlemiş olduğu kriterler çerçevesinde görselleri değerlendiriyor. Yapılan karşılaştırmalar herhangi bir şekilde Apple tarafından takip edilemiyor. Tüm işlem cihazın yapay zekâ motorları üzerinde gerçekleşiyor ve bilgilendirme yapılıyor. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim