Anlık Bildirim

National Geographic beşinci okyanusun varlığını resmen kabul etti: Güney Okyanusu

Onlarca yıldır devam eden bilimsel tartışmalarda son buldu ve Güney Okyanusu artık National Geographic'in haritalarında ve bilgi grafiklerinde beşinci okyanus olarak işaretlenecek.

National Geographic beşinci okyanusun varlığını resmen kabul etti: Güney Okyanusu Tam Boyutta Gör

Popüler bilim yayını ve National Geographic TV kanalının haritacıları, Dünya'da beşinci bir okyanusun varlığını kabul ettiler. Üstelik artık National Geographic bu yeni okyanusu, Güney veya Güney Arktik Okyanusu adı altında haritalarına koyacak. Bu önemli gelişme ise 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü'nde ilan edildi.

National Geographic, 1915'te harita oluşturmaya başladığından beri dört okyanus belirledi: Atlantik, Pasifik, Hint ve Arktik Okyanusu. Yayın, 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü'nden itibaren Güney Okyanusu'nun dünyanın beşinci okyanusu olacağını söyledi.

Güney Okyanusu uzun zamandır bilim adamları tarafından tanınıyordu, ancak bu konuda uluslararası bir anlaşma yoktu. Coğrafyacılar uzun zamandır Antarktika çevresindeki suların kendi adlarını hak edecek kadar benzersiz olup olmadıklarını veya sadece Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanuslarının bir uzantısı olup olmadığını tartışıyorlardı.

Böylece de National Geographic artık dünya okyanuslarından beşini tanımlıyor. Antarktika'yı 60 derece güney enlemine kadar çevreleyen suların çoğu, Drake Boğazı ve Scotia Denizi hariç, yeni tanınan Güney Okyanusu'nu oluşturuyor ve özel bir ekosistem ve iklim koşullarına sahip.

National Geographic beşinci okyanusun varlığını resmen kabul etti: Güney Okyanusu Tam Boyutta Gör

Uluslararası Hidrografi Örgütü henüz onay vermedi

Dünyada tek bir küresel okyanus var, gezegenin %71'ini kaplayan geniş bir su kütlesi. Coğrafi olarak bölünmüş ve bu bölgeler arasındaki sınırlar zaman içinde çeşitli tarihi, kültürel, coğrafi ve bilimsel nedenlerle değişmiş.

Tarihsel olarak ise dört adlandırılmış okyanus var: Atlantik, Pasifik, Hint ve Arktik. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere çoğu ülke artık Güney'i (Antarktika) beşinci okyanus olarak tanıyor. Güney Okyanusu ayrıca ABD Coğrafi İsimler Kurulu tarafından Antarktika kıyılarından 60 derece güney enlemine kadar uzanan bir su kütlesi olarak tanınmakta. Bu okyanusun sınırları 2000 yılında Uluslararası Hidrografik Organizasyonu tarafından önerildi ve Şubat 2021'de ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi tarafından tanındı.

Ancak, tüm ülkeler önerilen sınırlar üzerinde hemfikir değil. Beşinci Okyanus henüz Uluslararası Hidrografi Örgütü üyeleri tarafından onaylanmadı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim