Anlık Bildirim

Peru’da 800 yıllık insan kalıntıları bulundu

Arkeologlar tarafından yapılan yeni bir açıklamada, Peru’da gaz boruları döşeyen işçilerin yaklaşık 800 yıl önce ortak bir mezarda gömülmüş olan 8 insanın kalıntılarını keşfettiği duyuruldu.

22 Eylül Çarşamba günü arkeologlar tarafından yapılan açıklamalara göre gaz borusu döşeyen Perulu işçiler, yaklaşık olarak 800 yıllık bir mezar keşfetti. Keşfedilen ortak mezarda 8 kişinin yemek ve müzik aletleriyle gömülü olduğu açıklandı.

Peru’da 800 yıllık insan kalıntıları bulundu Tam Boyutta Gör

Caldida gaz şirketi tarafından keşfi incelemesi için çağırılan arkeolog Cecilia Camargo AFP’ye verdiği röportajda,  gömülen yetişkinlerin ve çocukların cesetlerinin mısır, tabaklar, flüt gibi nefesli çalgılarla birlikte bitkilere sarıldığını ifade etti.

Açıklamalara göre bulunan 8 insan, Peru’nun başkenti Lima’nın 60 kilometre güneyindeki antik Chilca kasabasında yaşıyordu. Bulunan cesetlerin bazılarının kafasında kabuk ile gömüldüğü görüldü. Bunun yanı sıra da uyuşturucu etkisiyle bilinen koka yapraklarının saklandığı torbalar cesetlerle birlikte bulundu.

Peru’da 800 yıllık insan kalıntıları bulundu Tam Boyutta Gör

Camargo bunlarla ilgili, “Bu keşif, bize Chilca’nın Hispanik öncesi tarihi hakkında daha fazla bilgi sağlayan önemli bir bulgu” ifadelerini kullandı.

Caldida gaz şirketi işçileri 2018 yılında da Chilca’da 30 antik ceset bulmuşlardı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim