Anlık Bildirim

Portekiz, dünyadaki en yüksek aşılama oranına sahip ülke oldu

Our World In Data tarafından yakın zamanda yayınlanan rakamlara göre Portekiz, en yüksek aşılama oranına sahip ülke oldu. Ülke nüfusunun şu ana kadar yaklaşık olarak %84’ünün aşılandığı belirtildi.

Our World In Data, geçtiğimiz günlerde ülkelerdeki aşılama oranlarını gösteren yeni rakamları paylaştı.

Rakamlar sonucunda da dünya üzerindeki en yüksek aşılama oranına sahip olan ülkenin Portekiz olduğu görüldü. Ülkenin 10,3 milyonluk nüfusunun yaklaşık olarak %84’ü tam olarak aşılanmış durumda. Bu orana bakıldığında da ülkenin nüfusunun %85’ini aşılama hedefine ulaşmasına oldukça az kaldığını söylemek yanlış olmaz. Hedefe ulaşıldıktan sonra da ülkedeki kısıtlamaların gevşetilmesi bekleniyor.

Portekiz, dünyadaki en yüksek aşılama oranına sahip ülke oldu Tam Boyutta Gör

Aşılama oranlarındaki sıralamada Portekiz’i %80.8 ile Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor. Üçüncü sırada ise %77.3 aşılama oranı ile Singapur var. Çin, %70.8 ile dördüncü sıradayken Birleşik Krallık %65 ile beşinci sırada yer alıyor.

Araştırmalara göre Portekiz’de,  artan aşılama oranlarına paralel olarak Covid-19 enfeksiyon oranı ve virüse bağlı hastaneye yatışlarda son 18 ayın en düşük seviyesine ulaşıldı. Ülkedeki barlara, restoranlara, kültürel mekanlar gibi yerlere girmek için COVID sağlık kartı gerekiyor. Bu durumun da salgını yavaşlatmada önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Portekiz, dünyadaki en yüksek aşılama oranına sahip ülke oldu Tam Boyutta Gör

“Bir savaş kazandık”

Aşı kampanyasına en büyük destek verenlerden biri olan donanma subayı Tuğamiral Henrique Gouveie e Melo da bu durumla ilgili, “Bir savaş kazandık” ifadelerini kullandı. Gouveie e Melo pandemi süresince birçok televizyon programına katıldı ve aşılar ile ilgili kamuoyu endişelerini giderdi. Şubat ayında da aşı dağıtımı sorumluluğunu üstlendi ve tüm ülke tarafından tanınan bir yüz hâline geldi.

Portekiz’de 22 Eylül Çarşamba günü 891 vaka görülürken yalnızca 8 ölüm kaydedildi. Covid-19 sebebiyle hastaneye yatan insan sayısının ise 426 olduğu açıklandı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim