Anlık Bildirim

Türkiye, pompalı su depolamalı hidro elektrik santrali yapacak

Değişen enerji üretim olanakları ile bir tür enerji depolama fikri olarak ortaya çıkan depolamalı santraller, ülkemiz coğrafyası düşünüldüğünde kritik bir önemde olabilir.

Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım ile enerji güvenliği gittikçe sıkıntılı olmaya başladı. Güneş tepedeyken veya gece geç saatte esen rüzgar bizim aşırı tüketim yaptığımız pik saatlere etki etmediği gibi bulutlu ve rüzgarsız günlerde gaz santrallerine bağımlı kalmak gereksiz maliyet oluşturuyor.

İngiltere ve Avustralya gibi rüzgar ya da güneşe çok fazla bağlı olan ülkelerde dinamik elektrik fiyatları ile gece tükettiğiniz elektrik için üstüne para aldığınız olduğu gibi yoğun saatte ciddi bir fatura ile de zaman zaman karşılaşabiliyorsunuz.

Türkiye, pompalı su depolamalı hidro elektrik santrali yapacak Tam Boyutta Gör

Pompaj Depolamaları Hidroelektrik Santralleri Nasıl Çalışır?

Elektriği dünya üzerinde depolayabildiğimiz en büyük sistem pompaj depolamalı hidroelektrik santralleri. Bu tip santrallerde iki su rezarvuarı ve aralarında kısa mesafede ciddi bir yükseklik farkı gerekiyor

Elektrik fazla veya ucuz olduğunda bu sistemler, tepe üstündeki su rezarvuarına suyu pompalıyor ve elektrik az veya pahalı olduğunda hidro elektrik santral gibi aşağı akmasından gelen enerji ile enerji üretimi yaparak şebekeyi beslemekte.

Ülkemizde geçtiğimiz yıl şebeke üzerine batarya sistemleri eklenmesi için mevzuat ve yatırımcılara fırsatlar açılmış ancak sadece bu pompaj depolamalı sistemlere HES izni verilmemiş devlet onu kendine ayırmıştı.

Türkiye, pompalı su depolamalı hidro elektrik santrali yapacak Tam Boyutta Gör

Geçtiğimiz günlerde Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürü izzet Alagöz toplam 7 adet Türkiye’de uygun yer belirlendiğini, en uygun olanlar için teknik altyapısının ve şartnamelerin hazırlığıyla meşgul olduklarını açıkladı.

Dünya üzerinde fazlaca yaygın olan sistemin sıkıntıları ise epey büyük bir yatırım gerektirmesi, enerji geri dönüşüm yüzdesinin %70-80 arasında olması ve yapılacak alanların sınırlı olması gösterilebilir. Şimdilik yer belirtilmese de iki yıl önce yapılan bir habere göre Eğridir Gölü civarında bir tesis kurulacağı açıklanmıştı.

Dünya genelinde bazı ülkelerin pompaj depolamalı hidroelektrik santrallerinde kurulu güç oranları şöyle:

Bazı Ülkelerin PDHES Kurulu Gücü (MW)

ÜLKE GÜÇ (MW)
Çin 33 bin 199
Japonya 28 bin 652
ABD 26 bin 645
İspanya 7 bin 903
İtalya 7 bin 845
Hindistan 6 bin 772
Almanya 6 bin 688
İsviçre 6 bin 427
Fransa 5 bin 894
Güney Kore 4 bin 700
Avusturya 4 bin 820
Portekiz 3 bin 547
İngiltere 3 bin 428
Ukrayna 3 bin 173
Rusya 2 bin 196

* Tablo 2015 yılı rakamlarına göre hazırlanmıştır.

Kaynakça https://www.enerjigunlugu.net/euas-pompaj-depolamali-hes-yatirimina-hazirlaniyor-46151h.htm https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/302965 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
8757 kez okundu.
21 kişi, toplam 21 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
Enerji, pumped storage hydroelectric power plants ve
2 etiket daha PDHES Popüler Bilim
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim