Anlık Bildirim

Sanal gerçeklik sayesinde son derece karmaşık ameliyat mümkün oldu

Sanal gerçeklik (VR) teknolojisi hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. VR teknoloji sayesinde yapışık ikizlerin karmaşık ameliyat başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Yapışık ikizler sanal gerçeklik sayesinde ameliyat edildi Tam Boyutta Gör

Doktorlar tarafından yapılan iş birliği ile oluşturulan bir ekip, bilimsel olarak kranyopagus olarak tanımlanan kafalarından yapışık ikizleri başarılı bir şekilde ameliyat ettiler. Son derece riskli bir ameliyat türü olan bu karmaşık işlem sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde gerçekleştirildi.

Ameliyat 27 saat sürdü

Ameliyata giren üç yaşındaki yapışık ikizler Barnardo ve Arthur, ortak kafatasına sahip olan ve ayrılma sürecine giren en yaşlı çift olarak tarihe geçti. Gerçekleştirilen ameliyat 27 saat sürerken 100’e yakın sağlık çalışanı operasyona katıldı.

Cerrahlar sanal gerçeklik sayesinde aylarca pratik yaptı

yapışık ikizler sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde ayrıldı Tam Boyutta Gör

Karmaşık ameliyattan önce, farklı ülkelerden bir grup cerrah sanal gerçeklik teknoloji kullanılarak oluşturulan bir ameliyathane üzerinde aylarca süren pratikler yaptı. İkizlerin tomografi ve MR taramaları kullanılarak oluşturulan VR test, operasyon için kilit rol oynadı.

Temmuz 2022’de yayınlanan bir araştırmaya göre cerrahların VR modeller üzerinde çeşitli ameliyatlar yapması sinir hasarı gibi ciddi cerrahi sonuçların sayısını azalttığını ortaya koydu. Bundan bir yıl önce ise FundamentalVR, doktorlara daha gerçekçi bir cerrahi eğitim sağlamak için dokunsan geri bildirimi olan sanal gerçeklik eğitim platformunu duyurmuştu. Cerrahi eğitimlerin yanı sıra VR, fobileri gidermek ve bağımlılıktan kurtarmak gibi pek çok alanda kullanılıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim