Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  2019 Nobel Tıp Ödülü

  2019 Nobel Tıp Ödülü, insan vücudunun oksijen seviyelerini nasıl algıladığı konusu üzerinde çalışan 3 araştırmacıya verildi. Ödüle; William Kaelin, Sir Peter Ratcliffe ve Gregg Semenza layık görüldü.
  1 yıl
  3,6b
  1
  6
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Abone ol
  Bilim, sanat, horoloji yazarı
  Oy Ver

  Bu yılki Nobel Tıp Ödülü, insan vücudunun oksijen seviyelerini nasıl algıladığı konusu üzerinde çalışan 3 araştırmacıya verildi. Ödüle; Harvard Medical School kurumundan William Kaelin, Oxford'dan Sir Peter Ratcliffe ve John Hopkins'ten Gregg Semenza adlı bilim insanları layık görüldü.

  Oksijen

  İlk başta insanoğlunun ne kadar oksijen tükettiğini algılamak için ayrıntılı bir sisteme ihtiyaç duyması kulağa tuhaf geliyor ancak hipoksik yani oksijenden yoksun kalma durumları farklı hücreler için farklı anlamlara geliyor. Diğer bir deyişle nöronların, iskelet kası hücrelerinin veya karaciğer hücrelerinin hipoksik durumlara toleransları ve yanıtları farklılık gösteriyor.

  Ayrıca vücudumuz, oksijen seviyesine yakın dönemde ve uzun dönemde farklı tepkiler gösteriyor. Kısa dönem için örnek verecek olursak bir kişi egzersiz yaptığı sırada kullandığı kas gruplarında yanma hissediyor, uzun dönem etkilerinde ise yüksek irtifada yaşayan kişilerin vücudu oksijen seviyelerine karşı bir dizi fizyolojik adaptasyonlarda bulunuyor.

  Yukarıda bahsi geçen nedenlerin ikincisi, bilim insanlarının aklını kurcalayan temel soruyu oluşturuyor. Araştırmacılar, erythropoietin ( EPO, birçok atletizm yarışmasında doping olarak kullanılan hormon ) olarak adlandırılan ve kırmızı kan hücrelerinin yapımını artıran hormonu yıllar öncesinden tanımlamıştı. EPO adlı hormon yüksek irtifada yaşayan kişilerde yükseliyor ve kan hücrelerinin yapımını artırıyor.

  Gregg Semenza ve ekibi, EPO'nun etkilerini gözlemlemek amacıyla bir dizi çalışma yürüttü. Ekip DNA'nın belirli bir bölgesinde bulunan ve yüksek gen aktivitesinden sorumlu olan DNA dizilerine EPO genini ekledi ve farelerin eklemiş gen sonrasındaki oksijen yanıtlarını inceledi.

  Ekip daha sonra komşu DNA dizilerinin miktarlarını değiştirdi ve 50 farklı kısa baz çifti tanımladı. Tanımlanan baz çiftlerinin diğer genlerin oksijen aktivitesine vereceği tepkiyi etkilediği tespit edildi.

  Yapılan çalışma ayrıca çoğu hücre tipinde, oksijene yanıt gösteren gen aktivitesine neyin sebep olduğunu da gösterir nitelikte. Bunlarla birlikte mekanizmanın gidişatı sadece böbreklerde düzenlenen EPO ile değil, daha geniş ve evrensel bir mekanizma ile oluşuyor yani oksijen seviyeleri birçok sistemin ortak etkisi sonucunda algılanıyor.

  Biyokimya

  Araştırmacılar mekanizmayı aydınlatmak için birtakım biyokimyasal süreçten yararlandı. DNA'yı ayırmak için jel yapıdaki preparatları kullandılar. DNA için kullanılan jelin ağ yapısı sayesinde DNA molekülüne bir protein yapısı takılı ise bu yapı DNA'nın elektroforez işleminde daha da yavaşlamasına ve diğer türlerden ayrılmasına sebebiyet veriyor.

  Proteinin bağlı olduğu DNA molekülünü yavaşlatma özelliği araştırmacılar tarafından kullanıldı ve DNA üzerinde bulunan ve EPO'nun düzenlenmesinde görev alan protein türlerini, diğer proteinlerden ayrıştırmak için bu özellikten yararlanıldı.

  Kullanılan yöntem ile önce protein sekansları belirlendi ve protein sekanslarının belirlenmesi de ilgili genin belirlenmesinin önünü açtı. Sonuç olarak EPO üretiminden sorumlu genler başarılı bir biçimde belirlendi.

  Laboratuvar incelemeleri sonucunda 2 farklı proteinin oksijen seviyesi düştüğünde ilgili sekanslara bağlandığı görüldü. Proteinlerden birinin çeşitli hücrelerde aktif olan ve çoklu gen düzenleme bağlantılarıyla etkileşime giren genel bir faktör olduğu gözlemlendi. Diğer proteinin ise sadece oksijen seviyeleri düştüğünde bulunduğu tespit edildi. Semenza; yeni proteini HIF-1a olarak adlandırdı. HIF-1a adlı proteinin keşfi ise EPAS1 adlı, HIF-1a ile yakın ilişkisi olan proteinin tanımlanmasına öncülük etti. İki proteinin de oksijene duyarlı aktivite reaksiyonlarında rol aldığı bildiriliyor.

  İlginizi Çekebilir Avatar Kanser hastaları için ''İlaç Değerlendirme'' programı başlatıldı

  Düzenleme     

                    

  Hem HIF-1a hem de EPAS1 adlı proteinin garip bir tarafı bulunuyor. Proteinlerin yalnızca oksijen seviyeleri düşükken mevcut olduğu ve proteinlerin genlerinin RNA'ya transkribe olduğu belirtiliyor. Ancak bu transkripsiyon işlemi sadece oksijen seviyelerinin düşük olduğu zaman değil her zaman oluyor. Bu fenomenin açıklaması için ise 3 farklı olasılık bulunuyor.

  Fenomen için mevcut olasılıklara göz atacak olursak ya RNA dizileri proteinlere çevrilmeden önce destrükte oluyor yani imha ediliyor, ya RNA dizileri proteinlere çevrilemiyor yani işlem basamağında bir bozukluk bulunuyor ya da proteinler üretiliyor ancak üretildikten sonra destrükte ediliyor.

  Yapılan laboratuvar testlerinin sonuçları ise HIF-1a ve EPAS1 proteinlerinin yalnızca oksijen seviyesinin düşük olduğu durumda kararlı olduğunu gösteriyor.

  Kaelin adlı bilim insanını bu olaydaki hikayesi işte tam olarak burada başlıyor. Kaelin'nin araştırma ekibi VHL adlı kanser oluşumunu baskılayan bir gen üzerinde çalışıyordu. Ekip yaptığı araştırmalarda birçok genin VHL içermeyen hücrelerde aktivitesini değiştirdiğini ve bu genlerin bir kısmının HIF-1a adlı protein tarafından düzenlendiğini keşfetti.

  Ratcliffe ise tam olarak bu noktada devreye girdi ve VHL adlı genin oksijen seviyesinin yüksek olduğu durumda HIF-1a adlı proteini tahrip etmek üzere hedef olarak gördüğünü kanıtladı. ( VHL bu işlemi ise ''ubiquitin'' adlı ''beni yok et'' sinyali taşıyan proteini HIF-1a adlı proteine ekleyerek yapıyor. )

  Yukarıdaki cümleleri özetleyecek olursak VHL adlı gen HIF-1a adlı proteine belirli bir aminoasit sekansı ( dizisi ) aracılığıyla bağlanıyor ancak bu işlemi sadece oksijen varlığında yapıyor. Oksijen varlığı ile bahsi geçen aminoasit sekansı HIF-1a adlı protein ile VHL arasındaki etkileşimi artıracak şekilde kimyasal olarak değişiyor yani kimyasal olarak aktif duruma geçiyor.

  Oksijenin olmadığı durumlarda ise kimyasal modifikasyon gerçekleşmiyor yani HIF-1a ile VHL arasında herhangi bir etkileşim meydana gelmiyor. Bu durum da HIF-1a adlı proteinin düzenlediği genlerinin aktivitesini belli bir süre devam ettirmesini yani uzun bir süre boyunca ''hayatta kalmasını'' sağlıyor.

  Ancak bütün hikaye burada da bitmiyor; araştırmacıların bazıları oksijen varlığında da kimyasal olarak değişime uğrayabilen ayrı bir tür HIF-1a bölgesi keşfetti.

  Oksijen varlığındaki durumda ise oksijene bağlı modifikasyonlar; HIF-1a ile DNA'yı RNA'ya transkribe eden bileşiklere bağlanan proteinler arasındaki etkileşimi önlüyor. Bu durumda da eğer bir HIF-1a molekülü bir şekilde destrüksiyondan kurtulursa, DNA'ya yapışacağı yerin yakınındaki hiçbir geni aktive edemiyor yani sistem bir nevi emniyet mekanizması gibi işliyor.

  Biyokimyasal yollar

  Oksijene verilen fizyolojik tepkiler çok çeşitli biyokimyasal yollar ile gerçekleşiyor. Ayrıca oksijen yolakları ile VHL'nin tümörleri baskılaması arasındaki ilişkili hala daha araştırılıyor. Bu nedenle HIF-1a hakkında öğrendiğimiz bilgiler hala daha tıp ve ilaç geliştirme alanına tam olarak uygulanamıyor; başka bir deyişle şu an için bilgilerimiz sınırlı görünüyor ancak gelecek araştırmalar ile bilgilerimiz gelecekte bu alanlara da uygulanabilecek gibi duruyor.

  Ayrıca Bkz. "Nobel ödüllü astrofizikçi; insanoğlunun uzaya asla koloni kuramayacağını iddia etti"

  Yeni araştırmalardan elde edilen bilgilerin gelecekte birçok kapıyı aralayacağı öngörülüyor.

   

     https://arstechnica.com/science/2019/10/medicine-nobel-goes-to-discovery-of-how-our-bodies-sense-oxygen-levels/ Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Boeing 747 üzerinden roket fırlatıldı

  gun

  Ben bu teknolojinin gelişmesini istiyorum zira çok mantıklı. Sadece 10 km değil 15km'den fırlatsınlar sonra 20 km niye olmasın ?

  4 saat önce
  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  draozdemir (AHMET ÖZDEMİR) 1 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Haber editörü Tuğrul Güven Erturun’u yazdığı makale nedeniyle tebrik ederim. Konu çok zor, akıcı, anlaşılır anlatımı nedeniyle teşekkürler.
  ssbrutality (Okan Günaydın) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  mükemmel haber editör çoşturmuş.
  Yorumlar (6) Yorum Yaz Forumda Gör
  1
  D DH Misafiri 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Çok iyi düzenlenmiş haber
  draozdemir (AHMET ÖZDEMİR) 1 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Haber editörü Tuğrul Güven Erturun’u yazdığı makale nedeniyle tebrik ederim. Konu çok zor, akıcı, anlaşılır anlatımı nedeniyle teşekkürler.
  aselimay (aselim ayg) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Aydınlandım, teşekkürler.
  T tanrivermism (mahmut tanrıvermiş) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Çok iyi düzenlenmiş haber
  ssbrutality (Okan Günaydın) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  mükemmel haber editör çoşturmuş.
  nty35 (T YILDIRAN) 1 yıl ( Mesaj Silindi )
  Güzel bir haber olmuş elinize sağlık
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 1 yıl İşte dünyanın en çok kullanılan 10 emojisi 1 yıl UNICEF, Bağışlanan Kripto Paralar ile Ne Yapıyor? 1 yıl BMW yeni modellerde böbrek ızgarasını büyütmeye devam edecek 1 yıl Yeni Windows 10 önizleme sürümünde kapatma ve yeniden başlatma sorunları yaşanıyor 1 yıl Zen 3’ten yeni haberler var: Beklenenden daha fazla IPC artışı ve 200 MHz daha yüksek frekans 1 yıl Huawei Mate 20 Pro, Android 10 güncellemesi aldı 1 yıl iPhone 11 Pro Max'i anımsatan kamera kurulumuyla ZTE Blade 20 ortaya çıktı 1 yıl Geforce Now sonunda Android cihazlar için kullanıma sunuldu 1 yıl Nanokompozit "elektrikli yapıştırıcı" 1 yıl Hitachi’den rekor kıran kurumsal depolama çözümleri 1 yıl PUBG geliştiricilerinden sosyalleşme odaklı oyun 1 yıl Nikon ilk DX format aynasız kamerasını duyurdu 1 yıl Fanları melek, oyunda hırçın! "Asus ROG Strix RTX2080 Super incelemesi" 1 yıl Samsung Galaxy A91 detaylanıyor 1 yıl Lamborghini markası satılabilir 1 yıl 2020 Isuzu D-Max tanıtıldı: İşte yeni tasarımı ve özellikleri 1 yıl Rusya Merkez Bankası'ndan Kripto Paralara Veto 1 yıl Üç boyutlu yazıcıyla dünyanın en büyük teknesi basıldı 1 yıl Nobel Ödüllü Astronom; uzaylıların olduğunu iddia etti 1 yıl Yerli hava savunma füze sistemi Hisar-A testleri başarıyla geçti: Seri üretime geçiliyor 1 yıl GÖRÜNTÜLENEN 2019 Nobel Tıp Ödülü Sonraki Best Buy Kanada’da ön siparişe açılan Pixel 4’ün kilit özellikleri doğrulandı 1 yıl Riot’tan League of Legends pro oyuncularına uyarı: ‘Hassas konulara girmeyin’ 1 yıl Telegram’ın kripto para birimi Gram, Amerika’da yasaklandı 1 yıl Microsoft, Windows 10 Kasım 2019 Güncellemesini Duyurdu 1 yıl OPPO Reno2 Z TENAA'da listelendi 1 yıl Porsche ve Boeing, uçan elektrikli araç geliştirmek için ortak çalışacaklar 1 yıl Nvidia GTX 1660 Super’de kullanılacak bellek tipi belli oldu 1 yıl Visa, Mastercard ve eBay, Facebook'un kripto para pirimi Libra projesinden ayrıldı 1 yıl Band of Brothers ve The Pacific’in devamı niteliğinde olan Masters of the Air, Apple TV+’a geliyor 1 yıl 2020 Toyota RAV4 Plug-In Hybrid'in ilk görüntüsü yayınlandı 1 yıl Intel vites yükseltiyor: Core i3 işlemcilerine de HT geliyor 1 yıl Microsoft'tan Android telefon geliyor | Mobilite 1 yıl Xiaomi Mi CC9 Pro çok yakında piyasaya sürülebilir 1 yıl Monster'da Bu Hafta - Assetto Corsa 1 yıl Üç arka kamera ve Helio P22 işlemcili ZTE Blade A7s tanıtıldı 1 yıl Apple Arcade'e 5 yeni oyun eklendi 1 yıl Dünyanın en küçük tam kare aynasız fotoğraf makinası satışa çıkıyor 1 yıl 55TL değerinde Surviving Mars oyunu ücretsiz 1 yıl Haftaya A101 marketlerde Honor 9 Lite, BİM marketlerde Galaxy A30 var 1 yıl Disney Princess Majestic Quest indirmeye sunuldu Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim