Anlık Bildirim

4. doz randevuları iptal edildi

Sağlık Bakanlığı, tepkilerin ardından 4. doz aşı için açılan randevuları kapattı. Sabah saatlerinde 3. doz aşısını yaptıranların 4. doz için randevu alabiliyorken, şu an alamadığı bildirildi.

4. doz randevuları iptal edildi Tam Boyutta Gör

Sağlık Bakanlığı’nın 4. doz aşı kararının ardından bilim insanları, söz konusu uygulamaya tepki gösterdi. Tepkilerin ardından 4. doz aşı için açılan randevular iptal edildi. Bazı ülkelere girişte sadece belirli aşı türlerinin kabul edildiğini belirten Sağlık Bakanı Koca, “İlgili ülke düzenlemelerine uymak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının doz sayısı ile ilgili yeni kararlar aldı. Bu kapsamda, sağlık çalışanları ve öncelikli gruptakilere ise 4. doz aşı hakkı verildi. Ayrıca, yurt dışına çıkışlarda bazı ülkeler tarafından iki doz BioNTech aşısı istenmesi nedeniyle, iki doz Sinovac ve bir doz BioNTech yaptıranlara dördüncü doz aşı hakkı tanımlandı.

Bakanlığın kararına bilim insanlarından tepki geldi. Uzmanlar, dördüncü doz aşı kararına ilişkin yeterli veri olmadığının altını çizdi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise, “Son dakika düzenlemeleri hangi veriler esas alınarak yapılıyor?” diye sordu.

Randevular iptal edildi

4. doz randevuları iptal edildi Tam Boyutta Gör

Sağlık Bakanlığı, tepkilerin ardından 4. doz aşı için açılan randevuları kapattı. Sabah saatlerinde 3. doz aşısını yaptıranların 4. doz için randevu alabiliyorken, şu an alamadığı bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dördüncü doz aşı kararı hakkında sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

“Bazı ülkelere girişte sadece belirli aşı türleri kabul edilmektedir” diyen Koca, “İlgili ülke düzenlemelerine uymak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır. Özel seyahat için talep edilmesi dışında ek bir aşı gerekliliği yoktur” dedi.

Koca, şunları söyledi: “Bugün itibariyle 2 doz mRNA aşısı ya da 3 doz inaktif aşı olmuş kimsenin ek bir doz aşı olmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Böyle bir tıbbi gereklilik de kesinlikle yoktur.

Koronavirüs aşısına ilişkin alınan yeni kararlar şöyleydi:

  • Tüm 15 yaş üstüne ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstüne aşı hakkı tanımlandı.
  • PCR Pozitifliği sonrası aşı uygulaması 3 aydan 1 aya çekildi.
  • 4. dozlar 3. dozdan 21 gün sonrasına tanımlandı.
  • Öte yandan 4. Dozlar yurt dışına çıkışta 2 doz BioNTech isteyen ülkeler olması nedeniyle, 2 doz Sinovac üzerine 1 doz BioNTech yaptıranlara tercihen 4. hak verildi.
Kaynakça https://tele1.com.tr/4-doz-karmasasi-randevular-iptal-edildi-koca-aciklama-yapti-451699/ https://t24.com.tr/haber/saglik-bakanligi-4-doz-asi-icin-tanimladigi-randevu-sistemini-birkac-saat-icinde-iptal-etti,972357 https://www.birgun.net/haber/saglik-bakanligi-yine-karmasa-yaratti-4-doz-asi-randevulari-acildiktan-birkac-saat-sonra-kapatildi-koca-aciklama-yapti-355359 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
15011 kez okundu.
66 kişi, toplam 71 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
bilim, bilimsel ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim