Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu

  bilimsel

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  5 GÜN

  GİRİLEN İÇERİKLER
  264 HABER 48 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  HAFTADA 4 İÇERİK
  Koronavirüs Güney Afrika varyantı Pfizer/BioNTech antikorlarını azaltabilir
  Güney Afrika varyantı olan B.1.351 veya 501.V2 olarak adlandırılan varyantın Pfizer/BioNTech tarafından üretilen aşının uygulanması neticesinde üretilen antikorları 3'te 2 oranında azaltabilir.
  931 2
  Koronavirüs maske kullanım kılavuzları güncellendi, çift maske %95 engelliyor!
  Pandemi devam ederken virüs varyantlarının görülmesi aşı ve maske tartışmalarını beraberinde getiriyor. Araştırmacılar çift maske kullanımının viral parçacıkların %95'ini engelleyebileceği görüşünde.
  2,9b 24
  Sıtma teşhisinde kullanılabilecek manyetik teknoloji geliştirildi
  Avustralya'da bulunan James Cook University kurumu araştırmacıları ise rotating-crystal mageneto-optical detection ( RMOD ) adını verdikleri yöntem ile sıtmayı teşhis etmenin yollarını aradı.
  698
  Araştırmalara göre kahve egzersiz sırasında yağ yıkımını artırabilir
  University of Granada kurumu araştırmacıları yaş ortalaması 32 olan 15 farklı fiziksel olarak aktif erkeği inceledi ve denekler 7 haftalık aralarla 4 farklı egzersiz programına dahil edildi.
  4,6b 25
  Vertigo tedavisinde kullanılabilecek iç kulak implantı geliştirildi
  Bilim insanları halihazırda işitme problemlerinde kullanılan koklear implant üzerine eğildi ve implant modifiye edilerek implantın iç kulaktaki vestibüler siniri uyarması sağlandı.
  1,1b 5
  Biyolojik olarak bozunabilen hava yolu geliştirildi
  ETH Zurich kurumu araştırmacıları biyolojik olarak uyumlu silikondan biyolojik olarak bozunabilir havayolu stenti geliştirdi. Yeni hava yolu tavşan deneylerinde olumlu sonuçlar verdi.
  968 4
  Faz 3 denemeleri yapılan diyabet ilacı kilo kontrolünde etkili olabilir
  Semaglutide olarak adlandırılan ve vücutta bulunan GLP-1 adlı hormonun kimyasal yapısını taklit ederek tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan ilacın kilo kontrolünde kullanılabileceği tespit edildi.
  1,6b 7
  Hava desteği ile çalışan diz bandajı geliştirildi
  Yardımcı iskelet üreticisi C-EXO adlı şirket hava basıncıyla aktive olan ''akıllı'' diz bandajı geliştirdi. 5 adet hava yastığı bulunan bandaj şarj edildiğinde 35 saat boyunca çalışabiliyor.
  1,6b 1
  Vücut ısısından yararlanarak elektrik üretebilen yüzük geliştirildi
  Bilim insanları vücut sıcaklığından yararlanarak enerji üretebilen hatta hasarlandığında kendini tamir edebilen deneysel yüzük geliştirdi. Yeni yapının 5 volta kadar enerji üretebileceği düşünülüyor.
  1,6b 5
  Kemik yoğunluğu az olan bireylerde kullanılabilecek implant kaplaması geliştirildi
  Bilim insanları içeriğinde glikan içeren ve bisfosfonat olarak adlandırılan osteoporosis tedavisinde kullanılan ilaç ihtiva eden kaplama geliştirdi. Yeni kaplama fare deneylerinde olumlu sonuç verdi.
  1,5b
  İngiltere'de koronavirüs Bristol varyantı tespit edildi
  İngiltere'nin bazı bölgelerinde çeşitli mutasyonlara sahip koronavirüs varyantları tespit edilmekle birlikte İngiliz Halk Sağlığı kurumu yeni mutasyonları ''endişe verici'' olarak nitelendiriyor.
  1,8b 9
  Sprey olarak uygulanması hedeflenen yerli aşı çalışmaları başladı
  ODTÜ Kimya Bölümü Kıdemli Araştırmacı Dr. Ahmet Çağlar Özketen, sprey şeklinde koronavirüs aşısı üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Çalışmalar şu an için Faz 1 safhasında bulunuyor.
  2,3b 5
  Yapılan çalışmalara göre AstraZeneca aşısının Güney Afrika varyantına karşı etkisi düşük düzeyde
  Güney Afrika’da yapılan aşılama çalışmaları ilk neticelerini gösterdi. Yapılan çalışmalara göre AstraZeneca-Oxford aşısı Güney Afrika varyantına karşı iyi koruma sağlamıyor.
  1b 6
  Sağlık çalışanları ikinci doz Kovid-19 aşılarını bu hafta olmaya başlıyor ! Randevular açıldı
  14 Ocak'ta aşının ilk dozu uygulanan sağlık çalışanlarına ikinci dozların yapılmasına 11 Şubat'ta başlanacak. Sağlık çalışanları E-Devlet üzerinden aşı randevularını an itibariyle alabilir.
  957 2
  Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac, Çin'de yaygın kullanım onay aldı
  CoronaVac'in üreticisi Sinovac laboratuvarlarının ürettiği aşı Çin Hükümeti tarafından onaylandı. Brezilya ve Türkiye'deki çalışmalar neticesinde Çin, aşıya genel kullanım onay verdi.
  2,5b 47
  Laparoskopik operasyonlarda kullanılabilecek yama geliştirildi
  Laparoskopik operasyonlar her ne kadar açık ameliyatlara oranla daha güvenli olmasına rağmen bu operasyonlarda da çeşitli sorunlar görülebiliyor. Olası yaralanmalara karşı yama geliştirildi.
  1b
  Yapay aorta geliştirildi
  EPFL kurumu araştırmacıları kanın pompalanmasını sağlayan hatta transplantasyon ihtiyacını ortadan kaldırabilecek yapay aorta ( damar ) geliştirdi. Araştırma Advanced Science dergisinde yayımlanlandı.
  1,4b 1
  Koronavirüs Güney Afrika ve Brezilya varyantları Türkiye'de görüldü
  Sağlık Bakanı Koca, toplantı sonrası Türkiye'de 196 kişide virüsün İngiltere mutasyonuna rastlandığını, 3 kişide de Güney Afrika ve Brezilya varyantı görüldüğünü açıklamıştı.
  1,4b 4
  Novavax aşısının koronavirüse karşı %89 oranında etki sağladığı açıklandı
  ABD menşeli ilaç şirketi Novavax geliştirdiği aşının koronavirüse karşı %89.3 oranında etkili olduğunu açıkladı. Avrupa İlaç Ajansı'nın Novavax tarafından geliştirilen aşıyı ön değerlendirmeye aldı.
  1,5b 12
  Osteoartrit tedavisinde kullanılabilecek enjeksiyon geliştirildi
  Bilim insanları yürüttükleri fare deneyleri ile nanoterapötik enjeksiyonların farelerin dizlerindeki kartilaj ( kıkırdak ) dejenerasyonunu yavaşlatabileceğini keşfetti.
  944 1
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim