Anlık Bildirim

Intel 9. nesil mobil işlemcileriyle birlikte notebooklar için yeni bir adlandırmaya gidiyor. Firmanın ‘’Musclebook’’ olarak isimlendirdiği dizüstü çözümleri Intel’in güçlü 9. nesil yongalarıyla gelecek. Yeni işlemcilerde üreticilere bırakılan detaylar bir Musclebook edinmek isteyenlerin mutlaka dikkat etmesini gerektiren cinsten.
Yeni işlemcilerin bulunduğu bir dizüstü çekirdek artışının ve arttırılan frekansları sayesinde 3 yıl önceki bir oyuncu dizüstüsüne oyunda %56'ya varan FPS farkı atarken 4K içerik üretimi esnasında %54'e varan düzeyde süreci hızlandırabiliyor. Totaldeki performans farkı ise %33'ü buluyor. Önceden bir önceki nesille kıyaslama yapılırdı. Intel iyi ki çekirdek sayısını arttırdı, uzun süre bunun reklamı yapılacak anlaşılan.

En kaslısı: Core i9-9980HK

9. nesil mobil Core işlemcilerinin tepe modeli Core i9-9800HK olarak görünüyor. Desktop Replacement sınıfı olarak da sunulan Musclebook’larda yer alacak 8 çekirdek 16 izlekli yapıdaki model 2.4 GHz’den 4.9 GHz’e kadar yükselebiliyor. ‘’K’’ ekinden de anlaşılacağı üzere hızaşırtma imkanı sunan işlemcinin kardeşi de 16 MB L3 önbelleğe sahip ve 2666 MHz’e kadar çift kanal bellekleri destekliyor.

Thermal Velocity Boost'a dikkat 

Thermal Velocity Boost özelliğine sahip iki model bu sayede sıcaklıklar müsaitse 100 MHz daha tepe frekansının üzerine çıkabiliyor. Buna karşın bu özelliğin varsayılan olarak açık gelip gelmeyeceği ya da bunun için gerekenler gibi detaylar firma tarafından açıklanmış değil. Üreticiler bu özelliği görmezden de gelebilirler. Diğer taraftan boost frekans değerine bu 100 MHz dahil mi o da netleştirilmemiş.

i7 işlemci ailesi 6/12 konfigürasyonunda 12 MB L3 tampon belleğe sahipken, ağabeylerinde olduğu gibi 45 watt TDP ile geliyor. Burada da Intel kendi terminolojisini üretmekten geri kalmamış. 

5 GHz'e çıkan yonga i5 sınıfından 

Partial Overclocking’i destekleyen yongalar bu sayede eğer üretici isterse tepe frekanslarını 400 MHz kadar aşabiliyor. Bu da fabrika çıkışı 5 GHz’i görebilen mobil yonga demek oluyor. Zira i7-9850H 2.6 GHz’den 4.6 GHz’e kadar çıkıyor.

Son olarak i5 modellerinde ise 4 çekirdek 8 izleğe yer verilmiş. 4 çekirdekli masaüstü çözümlerinde HT desteği yoktu hatırlatalım. 8 MB L3 önbellekle gelen işlemcilerde TDP ve bellek hızı desteği ise korunmuş.
Kalbinde yeni işlemcileri barındıracak dizüstü çözümleri yenilenen mobil yongaseti sayesinde Intel’in AX200 Wi-Fi 6 kartına da sahip olacaklar. Ayrıca Samsung’un 32 GB kapasiteli yüksek hızlı bellek modüllerini destekleyen çipset sayesinde Intel Optane belleklerini de kullanabiliyorsunuz. Son olarak önümüzdeki Computex fuarında yeni işlemcilere ev sahipliği yapan modelleri görmemiz olası.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim