Anlık Bildirim

Apple'ın WWDC 2019 etkinliğinde duyuracağı tüm yenilikler

Apple'ın Haziran ayında düzenleyeceği 2019 Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda, şirketin geliştirdiği işletim sistemleri için birçok yenilik tanıtılacak. İşte Apple'ın duyuracağı tüm yeni özellikler.
Apple her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği 2019 Dünya Geliştiriciler Konferansı'nı (WWDC 2019) bu yıl 3-7 Haziran tarihleri arasında San Jose ev sahipliğinde yapacak. Teknoloji devi bu etkinlikte cihazlarını geliştirmek ve müşterilerle olan bağlarını güçlendirmek için bir dizi yeni özellik ve iyileştirmeleri duyuracak.
WWDC 2019, 3 Haziran tarihinde başlayacak ve odak noktası, iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV’yi çalıştıran işletim sistemlerindeki yenilik ve güncellemeler olacak. İlk iPhone'u 2007 yılında piyasaya süren Apple, her geçen yıl mobil işletim sistemlerini yenilemek için agresif bir yaklaşım izlemiştir. Kendi cihazları için kendi işletim sistemlerini kullanan şirket, bu alanda rakiplerinden benzersiz bir yöne sahip diyebiliriz. Şimdi şirketin 2019 Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda kullanıcılara duyuracağı yeni özelliklere geçelim.

İOS 13'e gelecek olan yenilikler

- Yukon kod adıyla geliştirilen iPhone ve iPad'lerin yenilenmiş işletim sistemi iOS 13, geçen yıl planlanan özellikler de dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda yenilikler ve iyileştirmeler içeriyor. Şirket ayrıca 2020 yılında piyasaya süreceği Azul kod adlı iOS 14 üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Bu sürümün gelecek yılki iPhone için 5G desteği sunması ve yeni AR işlevselliğini desteklemesi bekleniyor.
- Kullanıcı arayüzünde çeşitli düzeltmeler olacak. Ana ekranın sol tarafında görünen widget'lar daha temiz bir görünüme sahip olurken, yapılan işlemlerdeki animasyonlara yenileri eklenecek.
- Karanlık Mod, gece kullanımları için optimize edilmiş siyah ve gri ağırlıklı bir arayüzle gelecek. Bu ayarlara Kontrol Merkezi'nden kolay erişilip müdahale edilebilecek.
- Apple, sözcükleri yazmak için kullanıcıların klavyedeki harfleri tek bir hareketle kaydırabilmelerini sağlayan yeni bir seçeneği test ediyor. Bu özellik Android telefonlardaki seçeneklere benziyor ve SwiftKey gibi üçüncü taraf iPhone uygulamaları ile rekabet edecek.
- Günlük aktivitelerinizi daha iyi özetleyen yeni bir ana sayfaya sahip Sağlık uygulaması yer alacak. Bu bölümde işitme sağlığı için yeni bir bölüm olacak. Bu bölümde de kulaklığınızdaki ses seviyesi ve dış ortam gürültüsü ile ilgili çeşitli bilgiler yer alacak. Ayrıca, Clue, Flo ve Ovia gibi kadınların adet döngülerini takip eden uygulamalarla yarışacak kapsamlı bir özellik de geliyor.
- Kullanıcıların iPad'lerini ikinci bir Mac ekranı olarak kullanmalarına olanak sağlayan ve üçüncü taraf uygulamalara gerek bırakmayacak olan Duet Display ve Luna Display özellikleri de bu sürümle birlikte kullanıcılara sunulacak.
- App Store'da bulunan birkaç yapılacaklar listesi uygulamasıyla rekabet edebilecek güncellenmiş bir Reminders uygulaması. Yeni uygulama dört varsayılan bölümden oluşacak. Bugün yapılacak işler, tüm görevler, zamanlanmış görevler ve işaretlenmiş görevler. Her bölüm, kullanıcıların yeni görevler ekleyebileceği farklı bir renkle gelecek.
- Apple'ın cihaz kullanımını denetleme aracı olan Screen Time'a eklenen yeni bir özellik, ebeveynlerin ne zaman iletişim kurup kuramayacaklarını sağlayacak. Örneğin bir ebeveyn çocuğunun akşamları ondan başka kimseyle temas kuramamasını sağlayabilecek. Apple son zamanlarda birden fazla ebeveyn denetim uygulamasını App Store'dan kaldırdığı gerekçesiyle de eleştirilmiş ve bunu gizlilik endişeleri için yaptığını belirtmişti.
- Yenilenmiş Apple Books uygulaması, güncellenmiş ilerleme takipçisi ve yeni bir ödül sistemi yöntemiyle kullanıcıları daha fazla okumaya teşvik edecek.
- iMessage uygulaması ise insanların profil resmi veya görünen adlarını kimlerin görebileceğini belirleyecekleri WhatsApp benzeri bir güncelleme alacak. Ayrıca uygulamaya, Animoji ve Memojileri göndermek için özel bir menü de eklenecek.
- Güncellenmiş olan Haritalar uygulaması, ev veya iş adresleri gibi sık kullanılan konumların ayarlanmasını ve bu konumlara gitmeyi kolaylaştıracak. Kullanıcılar gittikleri yerlerle ilgili gruplar oluşturup fotoğraflar ekleyebilecekler. Bu yenilik şirketin Google Haritalar ve Waze uygulamaları ile olan rekabetini arttıracak.
- Apple, arkadaşlarımı bul ve iPhone'umu bul gibi servislerini GreenTorch adlı bir uygulama ile birleştirecek. Yeni birleşik uygulama, bir kullanıcının cihazlarını bulmak için Find Network (Ağ Bul) adında gelişmiş bir özellik içeriyor. Bu özellik, cihazların Wi-Fi'ye veya bir hücresel ağa bağlı olmasa bile izlenmesine olanak tanıyor.
- Yerleşik e-posta uygulaması tek tek konuları sessize alma, belirli e-postaları engelleme ve daha basit bir klasör yönetimine sahip olacak şekilde güncellenecek.
- Apple'ın yatma zamanı özelliğinin yükseltilmiş bir versiyonu olan Uyku Modu'da gelecek olan yenilklerden biri. Yatma zamanı özelliği kullanıcıların uyuyacakları ve uyanacakları saatlerde iPhone'ları tarafından uyarılmalarını sağlıyor. Ancak yeni gelecek olan Uyku Modu (Sleep Mode) etkinleştirildiğinde, cihazın rahatsız etmeyin özelliği açılacak, kilit ekranı karartılacak ve tüm bildirimler susturularak daha konforlu bir uyku çekmeniz sağlanacak.
- Şirketin akıllı ev teknolojisinin bir parçası olan Home uygulaması, güvenlik kameralarıyla daha da entegre olacak ve geçmiş kayıtlar izlenebilecek.
- HomePod hoparlörü farklı kullanıcıların seslerine yanıt verebilecek ve birden fazla çok kullanıcılı mod oluşturulabilecek.
- Fotoğtaf ve web bağlantılarını paylaşmak için daha organize bir paylaşım arayüzü gelecek. Bu arayüz, kullanıcıların en sık iletişim kurduğu kişileri temel alarak, onlarla içerik paylaşmalarını kolay bir hale getirecek.
- Şirket, Safari web tarayıcısı için yeni bir indirme yöneticisini test ediyor ve kullanıcıların bilgisayarlardaki gibi tek bir yerden indirmelere erişebilmesi sağlanacak. Güncellenecek olan Dosyalar uygulaması üçüncü taraf uygulamalarla daha uyumlu çalışacak.
- iPad, çoklu görevler için güncellenmiş bir arabirimin yanında, ana ekranda ince ayarlar ve aynı uygulamanın farklı sürümleri arasında geçiş yapma özellikleri gibi farklı yeteneklere sahip olacak.
- Apple işletim sistemine işitme cihazı desteğini daha iyi bir şekilde entegre etmeyi planlıyor. Bu bağlamda Ayarlar uygulamasının ana sayfasında daha kapsamlı bir Erişilebilirlik ayarları menüsüne yer verilecek.

MacOS 10.15'e gelecek yenilikler

- Apple ilk kez, iPad uygulamalarını yazan geliştiricilerin, uygulamalarını Mac üzerinde de çalışabilmesine izin verecek. Bu yenilik, uygulamaların geliştirme süreçlerini basitleştireceği gibi MacOS ekosistemini birkaç yeni uygulama ile genişletecek. Geliştiricilerin de uygulamalarının ayrı versiyonlarını Apple'ın iPhone ve Mac App Store'larına sunmaları gerekecek. Ancak yeni yazılım geliştirme seti ile temel kodu iki kez yazmak zorunda kalmayacaklar.
- Bu yılki konferansın ötesinde Apple, iPhone uygulamalarını önümüzdeki yıl Mac'te çalışabilmesini sağlamayı planlıyor. Şirket, iPhone, iPad ve Mac uygulamalarını herhangi bir Apple cihazda çalışabilecek şekilde tek indirme işleminde birleştirmeyi amaçlıyor. Apple'ın App Store'ları da birleştirebileceği de sızan bilgiler arasında.
- Apple ayrıca bu yıl Mac'e birkaç iPad uygulaması getirmeyi planlıyor: Podcast uygulaması ve iOS 13 işletim sisteminde birleştirilecek olan iPhone'umu Bul ve Arkadaşlarımı Bul uygulamaları.
- Ayrıca standart bir Mac programı olarak geliştirilen yeni bir Apple Music uygulaması da gelecek.
- Mac'e gelen diğer şirket içi yazılımlar ise şu şekilde: Ekran Süresi, Mesajlar uygulaması için efektler ve çıkartmalar, Siri Kısayollar uygulaması ile entegrasyon (şirketin Siri komutlarını yazmak için geliştirdiği yeni servisi) yeni bir Reminders (Hatırlatıcı) uygulaması ve güncellenmiş bir Apple Books uygulaması.
- Geliştirici konferansı yazılım odaklı olsa da Apple genellikle etkinlikte yeni donanım duyuruları da yapıyor. Bu yıl için yenilenen bir Mac Pro masaüstü bilgisayar ve J290 olarak kodlanan yüksek dinamik aralığı sunan, yeni bir harici monitör de tanıtılabilir.

WatchOS 6'ya gelecek yenilikler

- Şirket, App Store'u doğrudan Apple Watch akıllı saatlere de ekleyecek. Böylece kullanıcılar hareket halindeyken uygulamaları indirebilecek ve başka cihaza gerek duymadan bağımsız bir deneyim yaşayacak.
- Apple, Sesli Notlar uygulamasını iPhone, iPad ve Mac'ten, Apple Watch'a getiriyor. Böylece kullanıcılar artık akıllı saatlerine sesli notları kaydedebilecekler.
- Apple ayrıca akıllı saatlerine Animoji ve Memoji çıkartmaları da eklemeyi planlıyor.
- Apple Watch ayrıca akıllı saatinizden sesli kitapları dinlemek için bir Apple Books uygulaması ve bir Hesap Makinesi'de alacak.
- Şirket akıllı saatine sağlıkla ilgili iki yeni uygulama daha ekliyor. Birincisi ilaç alma zamanlarını hatırlatacak olan Dose (Doz) uygulaması. İkincisi ise kadınların adet döngülerini takip edebilecekleri Cycles (Döngü) uygulaması olacak.
- Apple, saat arayüzüne ek bilgileri gösteren yeni bir bölüm ekleyecek. Buradan sesli kitapların durumunu, işitme cihazlarının pil ömrünü, harici gürültü ve yağış verilerini takip edebileceksiniz.
- Şirket ayrıca birkaç yeni saat arayüzü planlıyor. Bunlardan ilki kullanıcının seçtiği bir renkten degrade (dereceli renk geçişi) görünüm elde etmesini sağlayan bir arayüz. İkincisi farklı yazı tiplerinde ve renklerde büyük rakamlarla desteklenen X-Large arayüz olacak. Üçüncüsü ise klasik kol saatlerindeki roma rakamlarıyla süslenmiş arayüze benzer bir tasarım sunacak.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
6980 kez okundu.
10 kişi, toplam 10 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
iOS, watchOS ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim