Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)
Yazar

Orta yaş ve üstündeki kesimin, yeni genç nesli davranışları ve düşünce yapısı nedeniyle farklı bulması ve kendi dönemleriyle onları kıyaslaması yüzyıllardır tekrarlanan bir eylem. Günümüzde de bir önceki neslin, genç nesle yönelik şikayetlerine dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de şahit oluyoruz. Norveç'te yapılan bir çalışma ise bu şikayetlerin belirli noktalarda haklılık payı taşıyabileceğini gösteriyor. İngiliz The Times gazetesinin sonuçlarını ''çarpıcı'' olarak değerlendirdiği araştırma aslında endişe verici bir durumun habercisi olabilir.


 

Norveçli araştırmacıların gerçekleştirdiği çalışmanın sonuçlarına geçmeden önce çalışmaya konu olan verileri incelemekte fayda var. Norveç'te 1970 yılından beri askere alınan 18-19 yaşındaki erkekler askerlik öncesinde IQ testine tabi tutuluyor. 2009 yılına kadar yapılan bu testler araştırmacılara, 1952-1991 yıllarında doğan Norveçli erkeklerin IQ puanlarını karşılaştırma imkanı sunuyor. 


IQ puanı nesilden nesile düşüyor

Temel matematik, mantık yürütme ve dil kullanımı gibi geleneksel konuların yer aldığı IQ testinin sonuçlarına göre 1991 yılında doğan yeni genç neslin IQ puanı, 1975 yılı ve öncesinde doğan bir önceki nesle göre 7 puan geriledi. Yani bir 1975 veya daha erken bir yılda doğan Norveçli bir baba gençlik yıllarında, 1991 yılında doğan oğlunun bugün sahip olduğu IQ puanından daha yüksek bir puana sahipti.


Tabi her nesil bir sonraki nesle yönelik pek çok şikayette bulunsa da aslında bu sonuçlar odlukça şaşırtıcı zira sonuçlar James Flynn tarafından bulunan Flynn etkisi ile örtüşmüyor. Flynn etkisine göre insanların IQ puanı son 70 yılda, her 10 yılda ortalama 3 puan artacak şekilde, yükseliş gösterdi. Özellikle İkinci Dünya Savaşı'nın ardından dünya genelinde yaşanan restorasyon süreci ve yaşam standartlarının yükselmesi bizleri, IQ puanının sürekli arttığı sonucuna götürüyordu. Norveçli araştırmacıların gerçekleştirdiği çalışma ise 1975 yılı ve öncesinde doğanların IQ puanı olarak zirvedeki nesil olduğunu ve bu tarihten sonra IQ puanlarında sürekli bir gerileme yaşandığını gösteriyor.


Bu araştırma tek başına, sadece Norveç özelinde ele alındığında ülkelerdeki farklılıklar ve diğer dış etkenler araştırmaya konu olmadığı için kapsamlı sonuçlar vermeyebilir ancak İngiliz araştırmacıların yaptığı benzer bir araştırmada da her on yılda bir IQ puanlarının ortalama 2.5 ile 4.3 arasında gerilediği tespit edilmişti. Hem İngiltere'de hem de Norveç'te benzer sonuçlara ulaşılması dünya genelinde genç neslin IQ puanının, bir önceki nesilden düşük olabileceğini işaret ediyor.


Çevresel değişiklikler mi, yanlış IQ testleri mi? 

Yapılan araştırmanın sonucu kadar bu sonucun sebeplerine ulaşmak da son derece önemli ancak bu konuda ciddi bir fikir ayrılığı mevcut. Norveçli araştırmacılara göre bu düşüşün arkasındaki en büyük etken çevresel faktörler. Genel olarak insanların yaşam tarzındaki değişikliklerin, eğitim sistemindeki değişikliklerin, okuma alışkanlıklarındaki düşüşün ve hatta çocukların günlük olarak bir ekrana maruz kalma sürelerindeki artışın da IQ puanlarında düşüşe neden olabileceği belirtiliyor.


Diğer bir görüşe göre ise IQ testleri çağdaş insanların zeka seviyesini tahmin etmek için uyarlanmadı. Söz konusu IQ testleri çağdaş eğitim modellerine ve genç bireylerin yaşam tarzlarına daha az uygun olan akıl yürütme modellerini kapsıyor. Bu durumda IQ puanının düşmesi genç nesilden değil testlerin yapısından kaynaklanıyor


Son olarak ABD'de yapılan yakın tarihli bir araştırmada elde edilen bulgulara da değinelim. 9-11 yaşlarındaki 500 çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre haftada en az bir kez balık yiyen çocukların IQ puanının, asla balık yemeyen çocukların IQ puanından ortalama 4.8 puan daha yüksek olduğu gözlemlendi. Balık yemenin çocukların zekasını geliştirdiğini ve daha iyi uyumalarına yardımcı olduğunu belirten araştırmacılar tüketilen gıdalar ile IQ puanı arasında ciddi bir bağ olduğunu ortaya koydu.


https://www.ibtimes.co.in/are-humans-getting-dumber-iq-scores-people-dropping-since-1970s-771812
En Beğenilen Yorumlar
profecco 7 ay en beğenilen
İşte bunları hep kıraathaneyle aşacağız diyen biri olursa adam yerine koymayın. İngiltere'de ortalama zeka seviyesi 101 iken ülkemizde malesef 88. Tabi bunda aptal insanların daha çok çocuk yapması gibi faktörler de rol oynuyor.
İşte bunları hep kıraathaneyle aşacağız diyen biri olursa adam yerine koymayın. İngiltere'de ortalama zeka seviyesi 101 iken ülkemizde malesef 88. Tabi bunda ap...
Devamını Gör
eulogy 7 ay
Öncelikle yukarıdaki haberin 3. bölümünde anlatılan şeyler bir tartışma konusu değil.
Iq testlerinden elde edilen puanlar normatif ve standart puanlardır, doğrudan norma bağlıdırlar. Norm değiştikçe eski norma bağlı testler de değişmektedir yoksa ölçme aracı eskimeye yüz tutar ve güvenilir bir ölçüm gerçekleştiremez.
Bu zaten iq testlerinin doğasında vardır. Yeni bir şey değildir.
Örneğin 2. dünya savaşında amerikaya göç eden polonyalı ve rus mülteciler üzerinde amerikan ordusu zeka ölçümleri yapmış ve hepsini düşük zekalı olduğunu tespit etmiştir. Sonradan anlaşılmıştır ki uyguladıkları testin normları kuzey doğu amerika normları. Sonra doğru normu oluşturduktan sonra güvenilir ölçümleri yeniden gerçekleştirmişlerdir.
Şimdi gelelim habere;
Öncelikle şunu bilmek gerekir ki bir iq testinin ortalaması her zaman 100'dür. Eğer bir iq testinin ortalamasını örneğin haberdeki gibi 93 bulmuşsan (ki bulamazsın) o zaman eski normu yeni çocuklara uygulamışsın demektir. Ya da eski normdaki çocuklar ile yeni normdaki çocukları tek bir örneklemde tutmuşsun ve örneklemi yanlış belirlemişsin demektir.
Çok bilinen ve karmaşık bir konu. Öncelikle psikolojik değişkenlerin nasıl ölçüldüğünü bilmek gerekir ve ölçme sonucunun ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Dünyada hiç bir yerde ortalamalar böyle doğrudan karşılaştırılmaz.
Zeka ölçümü dediğimiz şey zaten bir teoriye dayanıyor ve o teorinin kökü tamamen göreceli olan ortalamadan geçiyor. Sen zaten eğer ortalamayı 93 bulduysan teoriyi yanlış uygulamışsın standart puanı yanlış elde etmişsin demektir.
Özetle: Norm değişimi olduğu çok açık, bu sürekli olan bir şey. Zaten zeka testlerinin eskimemesi gibi bir durum sözkonusu olamaz. Örneğin Çukurova normu ile toronto normunu bir tutarsan olacak olan budur. Aynı 1980 normu ile 2010 normu gibi.
The Times malesef popülist ve bilinen bir yaklaşımı yeniymiş gibi tekrar tartışmaya sunuyor. Eminim ki testleri yapan bilim insanları da bu durumu çoktan testlerin yapısına bağlamışlardır.
Aynı her 2 yılda bir burçların tarihleri değişti ve süreleri değişti tarzı bir haber bu.
Bir psikolojik değişkeni asla uzunluk gibi cetvel ile doğrudan ölçemezsin. Psikolojik değişkenler dolaylı yoldan yani davranışlarla ölçülür.
Aynı şekilde bir psikolojik değişkeni sonsuza giden bir doğru olarak düşün. Bu doğru üzrinde 0 noktasını asla tespit edemessin.
Aklına şu soru geliyor: Bu doğru üzerinde hiç referans noktası yoksa örneğin zeka puanını neye göre yerleştiriyorlar.
Ortalamaya göre yerleştiriyorlar. Ortalama referans noktası olarak alınıyor. Her bir bireyin doğru üzerindeki gerçek konumu bilinmese de ortalamaya göre konumları tespit edilebiliyor.
Bu iş puanların standartlaştırılması ile oluyor. İster 0 olsun ister yüz olsun ister 1000 olsun ortalama bireylerin ortalamaya göre konumları değişmiyor.
Yani sen aslında bireyin zekasının gerçek puanını değil; bulunduğu grubun içindeki (kimden ne kadar daha zeki kimden ne kadar zeki değil) konumunu bulabiliyorsun.
Örneğin sıcaklık için bu böyle değil, çünkü sen sıçaklık ile ilgili bir referans noktası bulabiliyorsun. Örneğin -273 derece. Bundan sonra elde ettiğin tüm ölçümleri bu - 273 dereceye göre konumlandırıp gerçek değerini bulabilirsin. Fakat zeka böyle değil hiç ama hiç bir referans noktası yok. Bu durumda bireylerin ortalamasını referans kabul edip bir bireyin puanını ortalamaya uzaklığından ve yönünden yorumlayabilirsin. Uzaklık için de varyans kullanıyorsun. Bu yüzden bir bireyin zekasını ölçmek için bir kendisi gibi olan bir grubun içinde yer alması lazım. İşte bu gruplar birbirinden farklı olduğu için norm kavramı ortaya çıkıyor.
Sen bireyi ait olmadığı bir norm ve ait olmadığı bir grup içinde ölçersen muhtemelen gerizekalı çıkacaktır ki hayatınınj hatasını yaparsın.
Özetin özeti: Zeka ile ilgili ölçme araçları eskiyor; geçerlik ve güvenirliklerini kaybediyor. Bu durum her zaman olan normal bir durum.
Öncelikle yukarıdaki haberin 3. bölümünde anlatılan şeyler bir tartışma konusu değil.Iq testlerinden elde edilen puanlar normatif ve standart puanlardır, do...
Devamını Gör
Soul741 7 ay eulogy
Donanımhaber'in seviyesi için fazla kaliteli ve açıklamalı bir yorum. Derhal bu mesajı değiştirip, "çöp" yazmanızı rica edeceğim.
ÇatlakMerlin 7 ay
Bana kalırsa çalışma doğru. Kimse kusura bakmasın ama özellikle 2000 sonrası doğan çocuklar moron gibi. Tamamına yakını bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon bağımlısı. Sosyallik sıfır. Bu durum büyüdükçe daha da ortaya çıkıyor.
MertMeteAlp 7 ay
Kesinlikle aptallaşıyoruz
imhotep_of_grudge 7 ay
sırf halka hakaret etmek için element uydurmak... yalan düzmece yazı...

Nyanko Sensei 7 ay
Bunun en büyük sebebi interneti bilinçli kullanamamızdan dolayıdır. Neden? Çünkü internetle beraber odaklanma yetimizi kaybettik. O kadar çok kısa sürede yeni şeyler görüp öğreniyoruz ki birini bitirmeden diğeri geliyor.
ufuk172 7 ay
Ne güzel tartışılmış. Özlemişim böyle konuları.
Böylesine bilgili forumdaslari.
Okeanos_ 7 ay
Şimdiki gıdalara hep şeker ve katkı maddeleri ilave ediyorlar.Bir de teknolojik aletler,internette sürekli vakit geçirme de Iq yu olumsuz etkiliyor olabilir.Dünya genelinde zeka düşüyor.Özellikle İskandinav ülkelerinin zekaları çok düşük Avrupa ortalamasına göre. İsveç'in 99 dan 96 ya falan düşmüştü 4-5 yıl içinde sanırım.İstatistiklere bakabilirsiniz.En yüksek Iq seviyesi balık ve yeşil sebzelerin çok tüketildiği Asya ülkelerinde.
fb.1907 7 ay
Aptallaşıyoruz tabi. Görmüyor musunuz açılan konuları?
aydınayhan 7 ay
israil abd gdo lu tohumları laf olsun diyemi yediriyorlardı
eulogy 7 ay

O kadar çok işini sallamayarak yapan var ki...
Hop türkçeye çevir, tak faktör analizi geçerlik güvenirlik yap. Al sana uyarlama. Bitti gitti.
Sonra adam norm ile iq testlerinin ne alakası var diye sorar tabi.
eulogy 7 ay
Boş yorumlara itibar etmeyiniz.
Araştırmayı yapan ekip zaten flyyn etkisinin etkisinin çalışmadığını, aksine tersine bir etki gösterdiğini belirtiyor. Zaten flynn etkisi dediğimiz şey bir gözlem, bir kanun değil, bir öngörü.
Üstüne araştırmayı yapan bilim insanları bu konuyu genetiğe değil,
çevresel faktörlere bağlamış.
Yapılan araştırmanın sonucu kadar bu sonucun sebeplerine ulaşmak da son derece önemli ancak bu konuda ciddi bir fikir ayrılığı mevcut. Norveçli araştırmacılara göre bu düşüşün arkasındaki en büyük etken çevresel faktörler. Genel olarak insanların yaşam tarzındaki değişikliklerin, eğitim sistemindeki değişikliklerin, okuma alışkanlıklarındaki düşüşün ve hatta çocukların günlük olarak bir ekrana maruz kalma sürelerindeki artışın da IQ puanlarında düşüşe neden olabileceği belirtiliyor.

Bir diğer görüş ise testlerin güncelliğini yitirdiğini ve çağdaş insanın zekasını kestiremediğini iddia etmiş
Diğer bir görüşe göre ise IQ testleri çağdaş insanların zeka seviyesini tahmin etmek için uyarlanmadı. Söz konusu IQ testleri çağdaş eğitim modellerine ve genç bireylerin yaşam tarzlarına daha az uygun olan akıl yürütme modellerini kapsıyor. Bu durumda IQ puanının düşmesi genç nesilden değil testlerin yapısından kaynaklanıyor.

Zaten dünyada hiç kimse zekayı dolaylı yoldan ölçen iq testleri ile genetik değişimi ispatlayamaz.En fazla iddia edebilir
Bir diğer konu ise bir testi standartize etmek işte bir norm çalışması demektir. İq testlerinin maddelerini kolaylaştırırsın (o kolaylaştırma da değildir, çünkü yeni nesilde maddeyi çözen oranı değişmez madde güçlüğü değişmez.) Günümüz deneklerinin ortalaması 100 olur. İşte bu bir norm çalışmasıdır. Bu yüzden zaten Standartlar ile Normlar bilimsel kitaplarda tek bir ünite olarak verilir.
Ben yukarıda alıntıladığım, haberde bilim insanlarının görüşlerine katıldım. Bence de ölçme aracı çağdaş insanın iq'sunu kestirmede yetersiz.
Bir diğer katıldığım fikir de normlardı. Normlar çevrenin etkisiyle, yaşantı ile değişmektedir, kültür ile değişmektedir. Örneğin son 10 yıldır analitik düşünmeyi ülkemiz gibi müfredatında daha çok yer veren ülkeler var. Bu ülkelerdeki tekrar belirteyim çevre etkisiyle değişen yaşam tarzlarına uygun ölçme araçları geliştirilmiyor.
İşte tam da bu sebepten normların değiştiğini aynı ölçek üzerinden ölçülen farklı tarihsel zamana ait bireyler arasında değişen madde fonksiyonu oluşabileceğini belirttim.
Üstelik sadece ingiltere'de ve Norveç'te gözlenen bu norm değişikliği için tüm insanlık hakkında yorum yapılamaz.
Daha bu ölçme araçlarının geçerliliğini konuşmadık bile. Muhtemelen yapı ve kapsam geçerliliklerinde sorun çıkacaktır zamanla.
Açarsın bir tane kitap öyle google'da bulunacak cinsten değil;
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın

Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın

Standarts and Norms ünitesini okursun
Magnusson olur, Guilford olur, Lord olur Novick olur, tonla adam olur.
Norm ile zeka ölçeğinin ne alakası var gibi salakça bir soru sormazsın.
Zeka testleri evrensel testlerdir gibi salakça bir cümle kurmazsın.
Değişen yaşantı ile birlikte zeka testlerindeki 100 puan kabul ettiğin normalin (ortalama) de, norma bağlı olarak değişebileceğini farkedersin.
Ancak pişkin bir insan ölçme aracına toz kondurmaz, tüm değişkenlerin farkında olduğunu ve kontrol edebildiğini iddia eder. Suçu doğrudan ölçtükleri insanların zekalarına atar.
İki farklı norm arasında iq puanı farkı buluyorsan en son düşüneceğin şey testin iyi bir ölçme gerçekleştirdiği olmalı. Aklına çevresel faktörler, kültür, dil, normlar, ölçme aracının geçerliği, güvenirliği, faktör analizi sonucu filtrelediğin maddeler gibi parametrelerden önce genetik geliyorsa zaten hatanın kralını yapıyorsun demektir.
Sonra norm nedir, standart puan nedir, güvenirlik nedir, geçerlik nedir, ölçme nedir, psikolojik değişkenin doğası nedir, psikolojik değişkenleri ölçen araçlar ne söyler? bilmeden sağda solda yunanlılar salaktır, almanlar zekidir, ruslar embesildir diyerek gezinirsin.
Fotorğrafları neden paylaştın?
Çünkü adam standart puanlar ile normlar arasında ilişki olduğunu görsün, idrak etsin, öğrensin diye. Classic Test theory, Item Response Theory, Generalizability Theory gibi ölçme teorilerini kuran insanların kitaplarına Norm ve Standart diye bir ünite koyduğunu öğrensin. Şimdi bu şahıs iq puanlarının standart puan olmadığını da iddia eder, ben gerekli ünitelerin fotoğraflarını çekeyim. Orada da bir yüzüne vuralım bunu.
Bugün normal dağılımı sosyal bilimlerde kullanan ilk insan olan Quetelet'in ilk sorununun norm olduğunu öğrensin. Psikolojinin ölçme teorileri sayesinde, psikolojik değişkenlerin ölçülebilmeye başlandığı andan itibaren bilim olduğunu öğrensin.

Yorum Yaz Forumda Yanıtla
B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
Nasıl eklemek istersiniz?
Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN
1 Misafir

İLGİ DÜZEYİ
3510 TIK
Sorgu:
Önceki ve Sonraki İçerikler
Daha Yeniler 7 ay Ripple CEO'su Brad Garlinghouse: Bitcoin Çin'in kontrolü altında 7 ay 7nm sürecindeki Vega oyunculara sunulmayacak, yerine Navi mimarisi geliyor 7 ay Lenovo’dan E3 fuarında gövde gösterisi 7 ay Samsung'un Bixby akıllı hoparlörü, sesin geldiği yöne bakarak konuşan kişiyi tanıyabilecek 7 ay Microsoft bu yıl HoloLens 2'yi duyurmayı planlıyor 7 ay Huawei cihazlarına performans arttırıcı GPU Turbo yazılımı geliyor 7 ay PS4'de Days Gone oynadık! 7 ay E3: Sony Standını geziyoruz 7 ay Stanford Üniversitesi 1000 kata kadar daha küçük parçacık hızlandırıcı üretecek 7 ay Xiaomi Mi Max 3 özellikleri sızdırıldı: 7 inç ekran, 5500 mAh batarya, Snapdragon 710, çift kamera ve daha fazlası 7 ay Surface Pro 6 önümüzdeki yıl yepyeni bir tasarımla gelecek 7 ay Samsung, Galaxy S10'da çentik kullanmamak için kemik iletim teknolojisine yer verebilir 7 ay Bayraktar'ın yeni taarruz SİHA'sı ilk kez görüntülendi 7 ay Tesettür giyimde Moda Merve ayrıcalığı 7 ay Death Stranding "Yeni video, yeni sorular, uçuk grafikler" 7 ay Leyleğin vericisindeki SIM kartı çalıp 2,300 euroluk konuşma yaptılar 7 ay Duvarın arkasındaki hareketleri tahmin eden yapay zeka geliştirdi 7 ay Yeni Volvo S60, özel bir performans paketiyle birlikte geliyor 7 ay Galaxy Note 9 yeni renk seçenekleriyle birlikte görüntülendi 7 ay Honor Play global pazarda satışa sunuluyor 7 ay GÖRÜNTÜLENEN Aptallaşıyor muyuz? Gençlerin IQ'ları bir nesilde 7 puan geriledi Sonraki Litecoin 100 doların altında 7 ay 2019 Skoda Superb hibrit motorla test ediliyor 7 ay Galaxy Note 9, 4000 mAh kapasiteli batarya ile gelecek 7 ay Raphaël Varane, Braun ile en iyi tıraş deneyimini anlattı 7 ay Harici Intel grafik birimi 2020 yılında geliyor 7 ay Qualcomm Snapdragon 680'in Geekbench sonuçları ortaya çıktı 7 ay PS4'de Spider-Man oynadık "Her şeyiyle bekleneni verecek" 7 ay BİM, uygun fiyata Steelseries Rival 110 oyuncu faresi satacak 7 ay Metro Exodus "4 mevsimi yaşatacak harika atmosfer" 7 ay Byton, elektrikli ve sürücüsüz konsepti K-Byte sedanı görücüye çıkardı 7 ay Logitech G512 klavye ve yeni mekanik tuş seçeneği GX Blue tanıtıldı 7 ay Google Translate artık daha zeki 7 ay G.Skill’den Computex 2018 fuarında rekor üstüne rekor 7 ay Avengers: Infinity War gişede 2 milyar dolara ulaştı 7 ay Apple, geliştiricilerin kullanıcı verilerine erişimini kısıtladı 7 ay Intel’den 22 çekirdekli masaüstü işlemci 7 ay 11 yıllık bir Mac açığı keşfedildi 7 ay 2019 Volkswagen Passat ilk kez göründü 7 ay Xperia XZ3 kameralara yakalandı 7 ay Dikkat! 1 milyon yönlendirici risk altında Daha Eskiler
Alternatif Görünümler Geri Bildirim