Anlık Bildirim

Bakterilerden enerji üreten biyo-güneş paneli geliştirildi

Araştırmacılar siyanobakteriler ile enerji üretebilen kağıt bazlı biyo-güneş paneli geliştirdi. Geliştirilen panelin giyilebilir sensörlerde ve ortam sensörlerinde kullanılması bekleniyor.
1
Milyarlarca yıldır gezegenimizde yaşayan siyanobakteriler fotosentez yoluyla enerji üretiyor. Aynı zamanda fotosentezle birlikte oksijen salınımını da gerçekleştiren bu canlı türünün, yaklaşık 2.5 milyar yıl önce gerçekleşen Büyük Oksidasyon Olayı'nda da önemli bir rol üstlendiği düşünülüyor. Imperial College London, Cambridge Üniversitesi ve Central Saint Martins Üniversitesi'nden araştırmacı ekibinin gerçekleştirdiği çalışma ise halihazırda gezegenimizdeki oksijen miktarına önemli katkı sağlayan siyanobakterilerin çok daha farklı bir amaç için kullanılabileceğini gösteri.


Bakterilerden Elektrik Üretiyor 

Araştırmacılar, bu minik canlıların biyo-güneş panelleri üretmek için mükemmel bir malzeme olduğunu keşfetti. İlk olarak elektriği iletebilen karbon nanotüp desenlerini bir kağıda basan ekip, sonrasında mürekkep püskürten sıradan bir yazıcı ile siyanobakterileri de aynı kağıda karbon nanotüp desenlerinin üstüne gelecek şekilde bastılar. Bu baskı sürecinde siyanobakterilerin hayatta kalmayı başardığını tespit eden araştırmacılar ayrıca bakterilerin fotosentez yapmaya devam ettiğini de gözlemledi. Karbon nanotüp ve siyanobakterilerin yer aldığı kağıdın adeta güneş paneli gibi kullanıldığı çalışmada siyanobakterilerin 100 saatlik gözlem sürecinin sonunda az miktarda elektrik ürettiği ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarına göre bakteriler bir dijital saati ya da küçük bir LED ampulü çalıştırabilecek kadar elektrik üretmeyi başarmıştı.


Biyo-fotovoltaik(BPV) olarak da bilinen canlıların fotosentez kabiliyetinden faydalanarak elektrik üretme düşüncesi aslında uzun bir süredir yosunlar ve farklı bitkiler üzerinde test ediliyordu ancak bugüne kadar süren çalışmalar ticari olarak kullanıma sunulabilecek ürünler ortaya koyamamıştı. Siyanobakterilerin kullanıldığı BPV çalışması ise kullanım alanı ve kolay üretilebilirliği açısından umut vadediyor. Siyanobakterilerin küçük elektronik sensörlere güç sağlayarak kağıt bazlı giyilebilir sensörlerde veya havanın sıcaklığını ya da havadaki nemi analiz eden çevre sensörlerinde kullanılabileceği düşünülüyor.


Kullan-At Sensörler 

Araştırmanın yazarlarından Doktor Martin Sawa, siyanobakterilerin yer aldığı BPV'lerin kullanım alanlarını şöyle örnekliyor: ''Evinizde, havanın kalitesini takip edebilen duvar kağıdı gibi kağıt bazlı, tek kullanımlık bir çevre sensörü olduğunu düşünün. Sensörün işi bittikten sonra yerine yenisi kullanmaya başlayabilir ve eski sensörü biyolojik olarak parçalanması için bahçenize atabilirsiniz.''


Araştırmacı Andrea Fantuzzi ise çalışma sonucu geliştirilen biyo-güneş panellerinin giyilebilir sensörlerde kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Kağıt bazlı biyo-güneş sensörlerinin diyabet hastalarının şeker seviyesi gibi verileri takip eden tıbbi cihazlara enerji sağlamak için kullanılabileceğini belirten Fantuzzi bu tip sensörlerin ülkelerin sağlık harcamalarına ciddi tasarruflar sağlayabileceğini düşünüyor.


Geliştirdikleri biyo-güneş panelinin oldukça önemli bir keşif olduğuna inanan araştırmacılar şimdi bu paneli daha büyük boyutlarda, daha uzun süreli kullanmanın planlarını yapıyor. Araştırmacılara göre siyanobakterilerden oluşan güneş paneli A4 kağıdına basılacak kadar büyütülebilir ancak oluşturulan enerji kaynağının uzun süreli kullanılabilir hale getirilmesi şu an araştırmacıların öncelikli hedefi. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim