Anlık Bildirim

Navigasyon uygulamasına kızan şehir yönetimi yolları kapatma kararı aldı

New Jersey eyaletinin Leonia şehrinde navigasyon uygulamalarına tepki olarak ilginç bir karar alındı. Şehir yönetimi navigasyon uygulaması vasıtasıyla sokakları kullanmak isteyenlere izin vermeyecek.
Oy Ver

Navigasyon uygulamasına kızan şehir yönetimi yolları kapatma kararı aldı Tam Boyutta Gör
 

Navigasyon uygulamaları; otoyollarda veya büyük caddelerde trafikte sıkışan insanları, nispeten daha az kalabalık olan ara sokaklar üzerinden yönlendirerek trafik probleminden kurtarıyor olsa da bu durum kimileri için pek de hoş değil. Özellikle küçük yerleşim yerlerinde yaşayanlar her gün trafiğin yoğun olduğu saatlerde, normalde pek fazla araç geçmeyen sokaklarından, çok sayıda araç geçmesinden rahatsız. ABD'nin New Jersey eyaletine bağlı Leonia şehrinin sakinleri de Navigasyon uygulamalarının neden olduğu araç yoğunluğundan bıkmış usanmış durumda. Şehirdeki yetkililer ise bu soruna son vermek için oldukça ilginç bir yöntem kullanmayı planlıyor.


Sokaklar Trafiğe Kapatılacak 

Şehir yönetiminin aldığı karar doğrultusunda 22 Ocak 2018 tarihinden itibaren trafiğin yoğun olduğu saatlerde(sabah 06.00-10.00 ve akşam 16.00-21.00 saatlerinde) şehirdeki 60 sokak trafiğe kapatılacak. Tabi trafiğe kapatma kararı sadece navigasyon uygulamalarını kullanarak sokaktan geçmeye çalışan kişiler için geçerli. Yani söz konusu saatlerde trafiğe kapatılan sokakta yaşayan veya çalışan kişiler sokağı kullanabilecek ancak navigasyon uygulamalarının yönlendirmesiyle sokağa gelen kişilere geçiş izni verilmeyecek.


New York Times'a göre şehirdeki insanlar trafiğin yoğun olduğu saatlerde evlerinden çıkamaz hale geldi ve böyle bir önlemin alınması şart oldu. Hatta şehirde yaşayan bazı kişiler navigasyon uygulamaları üzerinden yaşadıkları sokakta kaza olduğunu yazarak navigasyon uygulamalarının bu sokakları kullanmasını engellemeye çalıştı. New Jersey eyaletinin en sıkışık otoyollarının yanında yer alan Leonia şehri, bu önlemler de işe yaramayınca yetkililerden yardım istedi ve ortaya yolları kapatma fikri çıktı.


Eşitsizlik Durumu Doğuruyor 

Tabi Leonia şehrindeki insanların şikayetleri son derece haklı görünse de ortada çözülmesi gereken problemler var. Şehirdeki yollar özel bir mülkiyete konu olmadığı için bütün ABD vatandaşlarının bu yollardan özgürce faydalanması gerekiyor ancak şehir yönetiminin aldığı karar Leonia'da yaşamayan insanların aleyhine eşitsizlik durumu doğuruyor. Öte yandan trafikte saatler harcamak istemeyen insanların ara yollara yönelmesi de son derece kabul edilebilir bir durum. Üstelik gerçekten acelesi olan kişilerin bu yollardan faydalanamaması ciddi sıkıntılar da doğurabilir. 


Aslında hem şehir sakinleri hem de şehir de yaşamayıp da trafikten kurtulmak için şehirdeki yolları kullanan kişiler haklı gerekçelere sahip ancak sonuç itibariyle 22 Ocak'tan itibaren şehir yönetimin aldığı karar devreye girecek ve iki tarafın da haklı olduğu bu tartışmanın kazananı Leonia şehri sakinleri olacak. Bununla birlikte şehir yönetiminin aldığı kararın iptal edilmesi için şehirdeki yolları kullanan insanların veya navigasyon uygulamalarına sahip olan şirketlerin kararı mahkemeye taşıyabileceği düşünülüyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
6271 kez okundu.
14 kişi, toplam 14 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
navigasyon, ABD ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim