Anlık Bildirim

Bitcoin’in araştırılması için milletvekilinden TBMM’ye dilekçe

Giderek hayatımızın bir parçası haline gelen Bitcoin ve türevi kripto para birimlerinin araştırılması için Meclise soru önergesi sunuldu. Bitcoin'in araştırılması ve çalışmalar yapılması isteniyor.
1

Bitcoin’in araştırılması için milletvekilinden TBMM’ye dilekçe Tam Boyutta Gör

Bundan böyle varlığını yok sayamayacağımız kripto para birimlerinin araştırılması için TBMM’ye dilekçe sunuldu. HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Başbakan Binali Yıldırım’a sunduğu soru önergesinde Bitcoin’in araştırılması ve yasal statüsünün belirlenmesi için çalışmalar yapılmasını arz ediyor.

Sunulan Soru Önergesinin İçeriği Şu Şekilde:

"Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Sanal/dijital para birimi olan Bitcoin (BTC) ekonomik yaşamda yerini almaya başlamıştır. Estonya’da hükümet 2.5 yıl önce dijitalleşme yönünde başlattığı çalışmalar neticesinde geçtiğimiz ay aldığı bir kararla Estcoin adını verdiği kendi dijital para birimini çıkaracağını açıklamıştır.

Bu bağlamda:

  1. Türkiye’de Bitcoin’in (BTC) yasal statüsü nedir?
  2. Bitcoin (BTC) Estonya’daki Estcoin örneğinde olduğu gibi para birimi veya bir hesaplama aracı olarak kabul ediliyor mu?
  3. Şayet Bitcoin (BTC) para birimi veya hesaplama aracı olarak kabul edilmiyorsa ilerde Bitcoin’in para birimi veya hesaplama aracı olarak kabul edilmesi için hükumetinizin yapmış olduğu herhangi bir çalışma var mıdır?" Ziya Pir - Diyarbakır Milletvekili
Daha önce de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dijital paraları araştırmaya yönelik harekete geçmişti. Merkez Bankası, bunun için de bir çalışma grubu oluşturmuştu.  Sonra da TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, dijital paralar hakkında araştırmalar yaptıklarını ve  finansal istikrara katkı sağlayabileceğini açıklamıştı.


Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim