Anlık Bildirim

Çin elektrikle çalışan kargo gemisiyle kömür taşıyacak

Çin tamamen elektrikle çalışan 70 metre uzunluğundaki kargo gemisini suya indirdi. 2,4 MWh'luk bataryadan güç alacak olan gemi iki bin ton ağırlığında kömür taşıyacak.
Oy Ver

Çin elektrikle çalışan kargo gemisiyle kömür taşıyacak Tam Boyutta Gör
 

Kara taşımacılığında, fosil kaynakların yakıt olarak kullanılması yerine elektrikle çalışan motorlara geçiş giderek artıyor ancak deniz taşımacılığında aynı şeyi söylemek şu an için pek mümkün değil. Bununla birlikte dünyanın en büyük kargo gemileri, milyonlarca binek otomobili kadar karbon salınımına neden olabiliyor. Bu nedenle deniz taşımacılığında elektrikten güç alınması oldukça önemli. Son zamanlarda yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlara yönelik olumlu adımlar atan Çin tamamen elektrikle çalışan kargo gemisini kullanıma sunarak deniz taşımacılığında da önemli bir başarıya imza attı.


İki Saatte Şarj Edilebiliyor 

70.5 metre uzunluğunda, 13.9 metre genişliğinde, 4.5 metre derinliğinde olan gemi iki bin tonluk kargo taşıma kapasitesine sahip.  Çin'in Guangdong eyaletindeki Çin'in en uzun üçüncü nehri olan İnci Nehri boyunca görev yapacak olan gemi toplamda 2,4 MWh'luk bataryalardan güç alacak. Tam dolum şarjla yaklaşık 80 kilometre yol alabilen gemi şarj istasyonuna sahip iki tersane arasında taşımacılık yapacak. Tersanelerdeki şarj istasyonlarının elektrikli gemiyi iki saat içinde şarj edeceği belirtiliyor.


Deniz taşımacılığında fosil yakıtlar yerine elektriğin kullanılması önemli bir adım ancak geminin sahip olduğu bu özellik geminin yükü ile ters düşüyor zira tamamen elektrikle çalışan ve kısa mesafelerde kullanılacak olan bu kargo gemisi İnci Nehri boyunca kömür taşıyacak. Elektrikle çalışan geminin kömür taşıyacak olması geminin üretilme amacıyla bağdaşmıyor olsa da Çin'in deniz taşımacılığında kömürün çok büyük bir paya sahip olduğu bilinen bir gerçek. Bu açıdan bakıldığında en azından geminin fosil yakıt kullanmıyor oluşu olumlu bir gelişme.


Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim