Anlık Bildirim

Çin, iOS geliştirici karının yüzde 25’ine sahip

Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı haline gelen Çin, uygulama gelirleri açısından da lider olmaya başladı. Sadece App Store’un yüze 25’i Çinli geliştiricilere ait.
Oy Ver

Android ve iOS uygulama mağazaları bugün sektörün en büyük iki oyuncusu konumunda. Google Play daha çok indirme sayısı ile öne çıkarken, App Store ise elde edilen gelirde rakibine fark atıyor. Ne var ki ortada çok önemli bir koz var.

Büyük gelir
 

Uzun süredir Google’ın onay alabilmek için uğraştığı ancak halen başarılı olmadığı devasa bir pazar var. O da Çin. Ülkede Android cihaz satışı yüzde 80-90 seviyesine çıkıyor. Gel gör ki Google servisleri ülkede yasak.

Bu yasaklama Google Play için çok büyük bir dezavantaj. Bu devasa pazardan gelir elde edemediği için rakibinin gerisinde kalıyor. Elbette buna rağmen önemli gelirler elde etmesi dikkat çekici.

Apple ise Çin pazarını dilediği gibi kullanmanın keyfini çıkarıyor. iPhone tarafında satışlar düşük seviyelerde ancak kümülatif olarak büyüyen kullanıcı sayısı uygulama ekosistemine de büyük katkı yapıyor.

Çin’e bir dizi ziyaret gerçekleştiren Tim Cook, bir güvenlik konferansında App Store ile ilgili dikkat çekici bilgiler verdi. Buna göre Çin’de iOS platformuna kayıtlı geliştirici sayısı 1.8 milyon civarında.

App Store platformunda bugüne kadar geliştiricilere dağıtılan kâr payının yaklaşık yüzde 25’i Çinli geliştiricilere gitti. Yani toplamda 70 milyar doların geliştiricilere dağıtıldığı düşünüldüğünde yaklaşık 16.9 milyar dolar Çinlilerin cebine girmiş. Bu da dolaylı olarak uygulama gelirlerinin yüzde 25’inin Çin’den geldiğini gösteriyor.

Apple bu büyük avantajı kaybetmemek için genelde Çin hükümetinin taleplerine anında cevap vermeye çalışıyor. Geçmiş dönemlerde yayınlanan yönetmeliklere göre Apple ilgili uygulamaları hemen mağazasından kaldırmıştı. 

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim