Anlık Bildirim
Oy Ver

Ses hızından daha hızlı uçan süpersonik yolcu uçakları denildiğinde akla ilk gelen isim Concorde oluyor. Yaklaşık 27 yıl boyunca uçuş yapan ancak hem uçuşların çok pahalıya mal olması hem de güvenlik endişeleri nedeniyle 2003 yılında son uçuşunu gerçekleştiren Concorde'dan sonra süpersonik uçak yarışında ciddi bir durgunluk yaşandı. Son dönemlerde pek çok şirket tekrardan süpersonik uçak hayalini gerçeğe dönüştürmek için çalışmalara başlarken süpersonik savaş uçakları üreticisi Lockheed Martin de süpersonik yolcu uçağı üretimi için kolları sıvadı.


 

Cuma günü ABD'li uçak üreticisi Aerion şirketi ile bir araya gelen Lockheed Martin, ticari süpersonik yolcu jeti geliştirmek için anlaşma imzaladı. Birkaç yıldır süpersonik jet üretmek için çalışmalar yapan Aerion, halihazırda AS2 isimli süpersonik jeti geliştiriyor. AS2'nin geliştirilmesi sürecinde Aerion, ilk olarak Airbus ile anlaşma imzalamış ve süpersonik jetin aerodinamik ve yapısal tasarımı için Airbus'tan destek almaya başlamıştı. Sonrasında ise Aerion jetin motorları için GE Aviation şirketi ile birlikte çalışmaya başlamıştı. Aerion ile Lockheed Martin arasındaki anlaşma ise mühendislikten üretime kadar süpersonik jetin geliştirilmesiyle ilgili bütün aşamaları kapsıyor.


1.4 Mach Hızında 

Aerion'un planlarına göre AS2, 2023 yılında ilk yolculuğuna çıkacak ve Aerion'u süpersonik jet yarışında rakiplerinin önüne taşıyacak. 12 yolcu taşıma kapasitesine sahip olması planlanan AS2'nin ulaşacağı maksimum hız ise 1.4 Mach(saatte yaklaşık 1730 kilomtre) olacak. Normal bir yolcu uçağından yüzde 60 daha hızlı olacağı belirtilen AS2 ile günümüzde yaklaşık 7 saat süren New York-Londra yolculuğu 4 saatte tamamlanabilecek.


Anlaşmayla ilgili açıklama yapan Lockheed Martin Genel Müdür Yardımcısı Orlando Carvalho, Aerion AS2 ile birlikte havacılık teknolojisinin doruklarında kalacaklarını belirtirken Aeiron ile yapacakları çalışmalar için heyecan duyduğunu kaydetti. Süpersonik savaş uçakları ile ünlü olan Lockheed Martin'in bu alandaki tecrübesini Aerion'un tasarımı ile bir araya getirerek havacılık endüstrisinde önemli bir başarıya imza atacağı düşünülüyor.


Yarış Hız Kazanıyor 

Tabi iki şirketin ortaklığı süpersonik yolcu uçağı yarışında bir adım öne çıkmalarını sağlasa da rakip şirketler de süpersonik uçak testleri için zaman çizelgelerini hazırlamış durumda. Spike Aerospace şirketi S-512 isimli süpersonik yolcu uçağı prototipini 2021 yılında test etmeyi planlarken Boom Supersonic'in kurucusu Blake Scholl şirketin 2018 yılının sonunda süpersonik yolcu uçağı testlerini başlatacağını belirtiyor. Ayrıca Lockheed Martin'den mühendislik alanında destek alan NASA da kendi süpersonik jetini geliştiriyor ve 2021 yılında test etmeyi hedefliyor. Görünen o ki yakın gelecekte, havacılık endüstrisini tamamen değiştirme potansiyeline sahip süpersonik yolcu uçakları ile uçmak Concord döneminde olduğu gibi lüks değil, standart haline gelebilir. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim