Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  RTÜK başkanı: Eleştiriler iyi niyetli değil, denetimsizlik söz konusu olamaz

  RTÜK başkanı Ebubekir Şahin, Netflix ve BluTV gibi dijital platformlara yönelik getirilen yeni yönetmelikle ilgili bazı açıklamalar yaptı. Şahin, eleştirilerin iyi niyetli olmadığını söylüyor.
  2 ay (Son Güncelleme: 2 ay)
  11,2b
  1
  190
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Editör
  Radyo ve Televizyon Kurumu (RTÜK) başkanı Ebubekir Şahin, 'internet yayınlarına sansür' yorumlarına neden olan yönetmelikle ilgili bugün ilk kez bazı açıklamalar yaptı. AA muhabirine konuşan Şahin, sosyal medyada yapılan eleştirilerin iyi niyetli olmadığını ve internete sansür uygulanacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

  "Yönetmeliğe tabi kuruluşlardan hiçbir itiraz gelmedi"


  Ebubekir Şahin, AA'ya yaptığı açıklamalarda yönetmeliğe tabi kuruluşlardan neredeyse hiçbir itiraz gelmediğini, hatta RTÜK'ün düzenlemelerini dikkate alacaklarını ifade ettiklerini söyledi. Bu durumdan büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen Şahin şöyle devam etti:

  "RTÜK olarak gerek ilgili kanuni değişiklik çalışmalarında gerekse yönetmelik çalışmaları esnasında taraflarla yakın iş birliği içinde hareket ederek, ilgili taraflardan gelen görüş ve önerilere tüm düzenlemelerde yer vermeye çalıştık. Yönetmelik yayınlandıktan sonra üzerinde spekülasyonlar yapılmak istenen bahse konu platformların, Üst Kurulumuz ile yakın iş birliği, sağlam bir iletişimi ve sektöre ilişkin çalışmaları bulunmaktadır."

  "Eleştiriler iyi niyetli olmayan muhalefet alışkanlığından kaynaklanıyor"


  Şahin, düzenlemenin internet üzerinden radyo televizyon yayıncılığı yapacak tüm kuruluşları ilgilendirdiğine işaret ederek, "Düzenlemeyi, sadece müstehcenlik ve sansür gibi birkaç hususa indirgemenin sağlıklı olmadığı kanaatindeyiz. Yönetmenlik yayınlandığı andan itibaren çektiğimiz fotoğrafta gördük ki yoğun eleştirilerin çoğunluğu ya eksik bilgiden ya da iyi niyetli olmayan muhalefet etme alışkanlığından, ön yargılardan kaynaklanıyor. Başta sosyal medyada olmak üzere 'İnternete sansür geldi' eleştirilerinin ağırlıklı olarak yapılması, yönetmeliğin sağlıklı şekilde incelenmediğini gösteriyor." şeklinde konuştu.

  Yönetmeliğin öncelikle RTÜK’ün görev alanı radyo ve televizyon yayınlarını kapsadığını, "İnternete sansür geldi." ifadelerinin maksatlı çarpıtma ve kışkırtmalardan öteye gitmediğini belirten Şahin, şunları söyledi:

  "Sansür kavramının ne olduğunu çok iyi bilen bazı art niyetli kesimler, kamuoyunu yanlış yönlendirerek sansürcülük eleştirisi yapıyor. Sansürden bilerek veya bilmeden, bir amaca hizmet ederek ya da bilinçsizce bahsedenlerin iyi niyetli oldukları düşünülemez. Herkesin malumu sansür, yayınların daha yapılmadan denetlenmesi ve müdahalelerin uygulanmasıdır. Anayasamızda da açıkça sansür yasaklanmıştır. Hiçbir kişi ya da kurum sansür uygulayamaz."

  RTÜK'ün hiçbir zaman, hiçbir yayını önceden denetlemediğini, yayınlandıktan sonra kendisine verilen yetkiler çerçevesinde görevini yaptığını hatırlatan Şahin, Üst Kurulu zaman zaman "sansürcü bir kurum" gibi gösteren çevrelerin, aynı tutumlarını maksatlı olarak yeniden sergilediklerini dile getirdi.

  "İnternet yayıncılığı genç nüfusumuzu etkisi altına aldı, denetimsizlik söz konusu olamaz"


  Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Düzenlemenin yurt dışı menşeli yayıncılara kayıt ve veri temini sorumluluğu getirilmesi, kamu menfaati ve güvenliğinin korunabilmesi için şarttır. Çocukların ve gençlerin ruhsal ve fiziksel gelişim sürecinde maruz kalabilecekleri zararlı yayın içeriklere karşı alınması gereken tedbirler zorunluluktur. Mevzubahis platformlarda gösterilen çizgi filmlerde çocukların ruhsal ve psikolojik gelişimini etkileyen sahneleri ya da dizilerde yapılan terör propagandalarını, her türlü şiddeti ve bağımlılığı özendiren yayınları görmezden gelmemiz mümkün değildir. İnternet yayıncılığı, başta yoğun genç nüfusumuz olmak üzere toplumun çoğunluğunu etkisi altına almışken, bu alanda düzeleme yapılmaması ve denetimsizlik söz konusu olamaz."

  Haksız rekabetin korunması amaçlanıyor


  "İnternet üzerindeki platformlarda isteğe bağlı yayıncılığı düzenleme ve denetleme çalışmalarımız hayatın doğal akışına ters düşecek şekilde olmayacaktır. Kişilerin özgürlük alanları bizim için çok değerli ve anlamlıdır." diyen Şahin, yönetmelikle, yayın hizmetleri alanında ifade ve haber alma özgürlüğünün, düşünce çeşitliliğinin, rekabet ortamının, çoğulculuğun güvence altına alınması, haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve kamu menfaatinin korunmasının amaçlandığına dikkati çekti.

  Geleneksel radyo ve televizyonların aldıkları yayın lisanslarıyla frekans kullanım ücreti gibi yükümlülüklerini yerine getirerek devlete vergi sorumluluğunu da üstlendiklerini anlatan Şahin, topladığı vergilerle istisnasız her vatandaşa hizmet eden devlet mekanizmasının, her alanda olduğu gibi yayıncılıkta da kayıt dışılığa müsaade edemeyeceğine değindi.

  Düzenmeyle yayıncı şirketler vergi verecek


  Ebubekir Şahin, "Abonelik sistemiyle milyonlarca lira gelir elde eden, internet üzerinden platformlardan isteğe bağlı yayıncılık yapan şirketler, maalesef ülkemizde şu anda hiçbir düzenlemeye ve vergi yükümlülüğüne tabi değildir. Hukuki hiçbir sorumlulukları yoktur. Kazançları üzerinde denetim imkansızdır. Burada çarpık bir durum da ortaya çıkıyor. Mevcut lisanslı platformlardan isteğe bağlı yayıncılık hizmetlerine abone olanlar, çeşitli kalemlerde devlete sorumluluklarını yerine getirerek vergilerini öderken, abonelerinden yüksek miktarda gelir elde eden internet tabanlı şirketler, devlete tek kuruş vergi ödemiyor." diye konuştu.

  Yeni düzenlemeyle, internet tabanlı yayıncılık yapacak kuruluşlarla birlikte yayınlarını sürdüren uluslararası yayın kuruluşlarının Türkiye'de kuracakları şirketlerle resmiyete kavuşacağını vurgulayan Şahin, bu kurumların diğer tüm yayıncılar gibi yasal yükümlülükleri de yerine getireceğini anlattı.

  İnternet yayıncılığının kayıt dışı olmasının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ve haksız rekabete yol açtığını belirten Şahin, Üst Kurulun geleneksel yayıncılık yapan kuruluşları da korumak durumunda olduğunu, dünyada hiçbir ülkenin bu şekilde kayıt dışı faaliyet gösteren oluşumlara müsaade etmeyeceğini dile getirdi.

  Çocuklar yayınları televizyon ve telefondan takip ediyor


  Başkan Şahin, 2018 Yılı Çocukların Yeni Medya Kullanım Alışkanlıkları ve Siber Zorbalık Araştırması sonuçlarına göre, öğrencilerin yayınları televizyonun yanı sıra farklı cihazlar vasıtasıyla internet ortamından takip ettiklerinin açıkça ortaya çıktığını vurguladı.

  Buna göre, yayınları klasik ve akıllı televizyondan her gün izleyenlerin oranının yüzde 29,2, cep telefonundan takip edenlerin oranının yüzde 26,1 olduğunun belirlendiğini dile getiren Şahin, sırasıyla yüzde 12,3 ile masaüstü ve dizüstü bilgisayar, yüzde 9,7 ile tabletin kullanıldığını söyledi.

  Televizyon izleme alışkanlıklarına yeni boyut kazandıran yeni medya araçlarının öğrenciler tarafından kullanımının dikkat çekici olduğunu anlatan Şahin, yayınların çocuklar tarafından internet ortamından takibinin bu alanda yapılacak düzenlemelerin ve denetimlerin ne denli gerekli olduğunu gösterdiğine işaret etti.

  Denetim isteyenler yüzde 70


  Şahin, İzleyici Eğilimleri Araştırması 2018 verilerine göre, vatandaşların yüzde 70,4'ünün internet üzerinden yayın yapan platformların denetlenmesi gerektiğini düşündüğünü, "Denetim olmasın" diyenlerin oranının yüzde 13 olduğunu bildirdi.

  Aynı araştırmada, internet üzerinden yayın yapan bazı platformlara üyeliği olanların görüşlerine de yer verildiğine değinen Şahin, bunlardan birine üye olan ve yayınları takip edenlerin yüzde 65,9'unun bu platformlarda denetim olması, yüzde 29,5’inin de denetim olmamasını istediğini söyledi.

  Şahin, "Birçok ülkede internet yayın içeriklerinin denetlenmesi ve içerik üreticilerinin lisanslanmasına yönelik çalışmalar mevcuttur. Ülkemiz, internet yayıncılık alanına ilişkin hayata geçirdiği demokratik düzenlemesiyle pek çok Avrupa ülkesini geride bıraktı." ifadesini kullandı. 


  https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/rtuk-baskani-sahin-elestiriler-iyi-niyetli-olmayan-muhalefet-aliskanligindan-kaynaklaniyor/1549042 Yorum Yaz
  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  VYCanisMajoris 2 ay en beğenilen
  çocuklar çocuklar diyip durmuş. arkadaşım bu netflixte zaten çocuklar için ayrı profil var. ayrıca kim o yüzde 70 ? nerden aldın bu talebi eğer böyle bir anket yapıldıysa niye benim haberim yok? bu insanlar para ödüyor bu sistem için. hadi hepsini geçtim yine yüzde 70lik kısmı dinlesen ki kim o yüzde 70 bilmiyorum. diğer yüzde 30 a yaptığın haksızlığı nasıl engelleyeceksin? ben izlediğim dizide sigarayı çiçek olarak alkolü buhulu olarak ve çıplak sahneleri kesilmiş olarak görmek istemiyorum?
  çocuklar çocuklar diyip durmuş. arkadaşım bu netflixte zaten çocuklar için ayrı profil var. ayrıca kim o yüzde 70 ? nerden aldın bu talebi eğer böyle bir anket ...
  Devamını Gör
  kuruwa 2 ay
  kırmızı bültenle aranan teröristi gösteren trt ne oldu yaptırım yargılama nerde.
  turker03 2 ay
  Sana bir şey derdim de formdan banlarlar işte. Ulan rahmetli Kemal Sunal'ın filimleri bile sansürsüz yayınlanamıyor televizyonda, sen ne konuşuyorsun? Çocuk telefonu eline alıp Narcos mu iziliyor? Allah aşkına. Firmalardan itiraz gelmedi, diyor. Mesele firmaların itirazı değil vatandaşın ne istediği, mesele özgürlük. Bu sovyet birliği kafası, maalesef 21. yy'da Türkiye'de yer yer ortaya çıkıyor.
  Sana bir şey derdim de formdan banlarlar işte. Ulan rahmetli Kemal Sunal'ın filimleri bile sansürsüz yayınlanamıyor televizyonda, sen ne konuşuyorsun? Çocuk tel...
  Devamını Gör
  1 Avatar
  mehmehcik_71 2 ay
  Denetim tarafına sözüm yok ancak Türkiye’de bir çok kullancısı olan firmanın vergi vermesinin gerekliliği kadar doğal bir durum yok. (Yanılmıyorsam netflix vergi vermiyor)
  C.CEMİL 2 ay
  hepsini geçtik Türksat da olan bir sürü kanalın gergedan ,s400 vs. ismiyle yaptığı satışlarda ,gösterdiği çıplak kadınlar neden görmezden geliniyor ?
  macsimust 2 ay
  Nasıl yani?
  Rtük başkanının açıklaması:

  " Anayasamızda da açıkça sansür yasaklanmıştır. Hiçbir kişi ya da kurum sansür uygulayamaz."

  Netflix ahlaksız diyenler önce kitaplarını düzgün okusun.

  “Şüphesiz Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için büyük başarı ve mutluluk vardır. Onlara bahçeler, üzüm bağları, turunç göğüslü genç yaşıt dilberler, dolu dolu kadehler var.”(Nebe,78/31-34)


  Thingol 2 ay
  Bu yapılanların bir nedeni de yeni nesil içinde AKP'ye desteğin sıfıra yakın olması ve gençliğin tamamına yakınının bu yozlaşmış oluşumdan ölesiye nefret etmeleri. İstiyorlar ki gençlerin dünyadan haberi olmasın, onların söylediklerine inansınlar.

  Ama şunu kabul edecekler artık, sizin devriniz bitti
  felsefesever 2 ay
  ne tipinde ne isminde meymenet var. çocuk diyorsan ilk önce sistematik şekilde çocuk tecavüz eden ensar vakfı'nı soruşturun
  detanaoq 2 ay
  hala sansürü savunan çakma müslümanlar var ya...
  Askaparta 2 ay
  Her zaman en büyük kazancımız vergi oluyor. Üretelim de ödeyelim yahu.
  fnxcoder 2 ay Wi Fi
  Ne alaka haklı değil aynı fikri savununan az yada çok insanlar var anlamında

  1 milyon kişide beğense halklı veya doğru diyemeyiz
  Wi Fi 2 ay fnxcoder
  Dostum dediklerinden bir şey anlamadım, iyi günler...
  fnxcoder 2 ay YoYoxP
  Senin boş ve gereksiz yorumların beni sadece güldürür git habere yorum yap bana değil

  YoYoxP 2 ay fnxcoder
  İnsanları güldürmeyi severim, seni güldürecek yorumlar yapıyorsam yorum yapmaya devam edeyim.
  fnxcoder 2 ay YoYoxP
  Benim eleştirim sana değil sen taraf değilsin kendini taraf olarak görüp cevap veriyorsun

  Özgürlüğün ne olduğunu senden öğrenecek değilim yazdığım mesajı 50 kişi beğenmiş demekki benimle aynı fikirde olan insanlar var sen bu fikirlerinle yaşamaya devam et git başkasına salça ol sana ayırdığım zamana yazık
  Wi Fi 2 ay fnxcoder
  Bu mantıkla senin mesajının tam zıttı bir mesaj 100 beğeni alınca o senden iki kat hakklı mı oluyor?!
  YoYoxP 2 ay fnxcoder
  Yahu ne yazdığını hatırlamıyorsan bile önceki yazdığına bak da öyle ver cevabını, eleştirim sana değil diyorsun yazdığın yanıtta "SENİN GİBİ" yazıyor. Bana değilse niye "sen"li cümle kuruyorsun?

  "Senin gibi özgürlüğü kısıtlandığında ses çıkartmayıp çıkaranıda mantıksız olarak gören zihniyetin oy kullanma hakkı olmamalı asıl
  Ayrıca mantıksızlık nerede para verip izlediğim içeriğin sansürlenmesinin neresi mantıklı"

  Özgürlüğün ne olduğunu benden öğrenmesen bile internetten falan araştırıp öğrenebilirsin, öğren de nereden öğreniyorsan öğren, işine yarar tavsiye ederim.

  Üff be mesajını 50 kişi beğenmiş, seninle aynı fikirde olan bir sürü insan var. Ama şunun farkında olmak lazım; çoğunluğun aynı fikirde oluşu o fikri doğru yapmaz. Beğenenlerin pek çoğu sadece kendini düşünen insanlar, başkalarına ne olacağı umurlarında değil, "ben sansürsüz göreyim de çocuklar da görürse banane ben mi gösteriyorum" diye düşünen insanlar. Sana salça olmak için yazmıyorum. Asıl benim sana ayırdığım zamana yazık oluyor, ama ne yapayım yazıyorum yine huyum kurusun.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
  ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN
  1 Misafir

  İLGİ DÜZEYİ
  11218 TIK

  HABERİN ETİKETLERİ
  netflix, blutv ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 2 ay Call of Duty: Modern Warfare gerçek bir gece görüş gözlüğü ile geliyor 2 ay FIFA 20’nin minimum sistem gereksinimleri açıklandı 2 ay Boeing 737 Max uçaklarda artık iki bilgisayar olacak 2 ay Xiaomi güneş enerjisi ile çalışan akıllı telefon patenti aldı 2 ay 2020 Volkswagen Golf'ün (Mk8) tasarımı reklam çekimlerinde ortaya çıktı 2 ay LG'nin yeni akıllı telefonu X2 (K30) tanıtıldı 2 ay OnePlus 7T Pro ilk görseli karşınızda 2 ay Huawei'nin işletim sistemi Hongmeng bu hafta tanıtılabilir 2 ay Hobbs & Shaw, gişedeki macerasına hızlı bir giriş yaptı 2 ay Amazon'dan bir ilginç dizi daha: Undone 2 ay Sony, Zombieland'in mobil oyununu duyurdu 2 ay Phison 1.7 GB/s’ye varan hızlara ulaşabilen BGA SSD’sini duyurdu 2 ay Samsung Galaxy A30s'in detayları netleşiyor 2 ay Intel 10. Nesil 10 nm Ice Lake mobil işlemcilerini duyurdu 2 ay Galaxy Note 10'da daha fazla Microsoft uygulaması yüklü gelecek 2 ay Razer ve NIO'dan oyunculara özel RGB aydınlatmalı elektrikli SUV 2 ay Apple Card ile kripto para alınamayacak 2 ay Gigabyte 300 /400 serisi yongasetli anakartlarından PCIe 4.0 desteğini kaldırdı 2 ay Papatyagillerden kanser ilacı üretilecek 2 ay Meizu'nun yeni telefonları için geri sayım başladı 2 ay GÖRÜNTÜLENEN RTÜK başkanı: Eleştiriler iyi niyetli değil, denetimsizlik söz konusu olamaz Sonraki Windows Defender yarım milyardan fazla bilgisayarda kullanılıyor 2 ay İnsan kalbinin bileşenleri 3D yazıcı ile üretilecek 2 ay Huawei P30 Pro'nun kristal süslemeli kılıfla gelen özel bir versiyonu çıktı 2 ay Xiaomi Mi Gaming Laptop 2019 tanıtıldı 2 ay Fortnite büyük rekabete hazır 2 ay Apple Music Türkiye istatistikleri 2 ay Oppo’nun yeni kızaklı telefonu böyle görünecek 2 ay 2si1 | Netflix'in Sonu Mu Geliyor? 2 ay Huawei, P300, P400 ve P500 isimlerini tescilledi 2 ay Tesla, Model S ve Model X için yeniden ücretsiz şarj imkanı sunuyor 2 ay Samsung Galaxy Watch Active 2’nin yeni görselleri ortaya çıktı 2 ay Samsung Galaxy Book S'in basın görselleri ortaya çıktı 2 ay Capcom’dan yeni bir Resident Evil oyunu daha gelebilir 2 ay Facebook insan aklını okuyup, yazıya dökebilen yapay zeka geliştiriyor 2 ay PES 2020 Demo - Olmuş Mu Dersiniz? 2 ay iPhone artık Apple gelirlerinin yarısından daha azını temsil ediyor 2 ay Windows 10 artık internetten kurulabilecek 2 ay Basit bir kan testi ile Alzheimer teşhisi konulabilecek 2 ay Toshiba oyuncu odaklı RD500 ve RC500 NVMe sürücülerini duyurdu 2 ay Samsung Galaxy Note 10'un 3.5 mm kulaklık adaptörü ortaya çıktı Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim