Anlık Bildirim

Sony blok zinciri tabanlı DRM teknolojisi geliştiriyor

Dijital içeriklerin korunması konusunda oldukça hassas olan Sony yeni yöntemler geliştirerek daha iyisini bulmaya çalışıyor. Blok zinciri DRM teknolojisi buna son örnek oldu.

Günümüzde telif hakkı içeren dijital eserlerin ve içeriklerin korunması amacıyla kullanılan yöntemlerden birisi olan Digital Rights Management DRM, yakın zamanda blok zinciri teknolojisi ile entegre oluyor.

Yeni bir ilgi alanı doğuyor

Mayıs ayında patent başvuru yaptığı ortaya çıkan Sony, blok zinciri tabanlı DRM çözümünü resmi olarak tanıttı. Blok zinciri DRM teknolojisi çok daha güvenli bir koruma ve saldırılara karşı daha güçlü bir yapı sunacak.

Oyun sektöründe blok zinciri teknolojilerine olan ilgi giderek artıyor. Yakın zamanda EA blok zinciri teknolojisi geliştirecek SEED adında bir bölüm kurmuştu. Ubisoft ise blok zinciri tabanlı bir oyun ve yeni bir gelir modeli üzerinde çalışıyor. Diğer taraftan KryptantCrab oyunu da haftaya indirmeye sunulacak.

Bununla birlikte Sony şimdilik oyun sektörünü düşünmüyor. Zira blok zinciri DRM teknolojisi Global Eğitim bölümü tarafından kullanılacak. Sony eğitim içeriklerinde yeni teknolojinin büyük fayda sağlayacağını belirtiyor. Ayrıca blok zinciri bir paket servis olarak sektör firmalarına da satılacak.

Diğer taraftan Sony’nin yeni teknolojisini oyun alanına da taşıyacağını söylemek yanlış olmaz. Muhtemelen eğitim alanında yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra yeni bir versiyon ile DRM teknolojisi PlayStation ekosistemi ve Network ağına da gelecektir.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim