Anlık Bildirim

Tokyo Olimpiyatları'nda yüz tanıma sistemi kullanılacak

2020 yılında Tokyo'da gerçekleşecek olan Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'nda yüz tanıma sisteminin kullanılacağı duyuruldu. Sistem sadece sporcular ve diğer yetkili kişiler için kullanılacak.
Oy Ver

Tokyo Olimpiyatları'nda yüz tanıma sistemi kullanılacak Tam Boyutta Gör
 

Geçtiğimiz yıl Olimpiyat Komitesi tarafından hazırlanan raporda, 2020 yılında Tokyo'da gerçekleşecek olan Yaz Olimpiyatları'nda güvenliğin sağlanması için yüz tanıma teknolojisinden destek alınabileceği belirtilmişti. Bugün yetkililer tarafından yapılan açıklama ile rapor doğrulandı. 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'nda yüz tanıma sistemi kullanılacak.


Seyirciler kullanmayacak 

Japon bilişim teknolojisi şirketi NEC tarafından sağlanacak olan yüz tanıma cihazları organizasyon sürecinde her yerde kullanılmayacak. Yetkililerin açıklamalarına göre izleyiciler yine biletlerini ve diğer belgelerini göstererek standart prosedürü izleyecek ancak sporcular, basın mensupları, gönüllüler ve diğer organizasyon personeli güvenlik noktalarından yüz tanıma cihazlarını kullanarak geçiş yapacak. 


Tokyo 2020 Güvenlik Direktörü Tsuyoshi Iwashita yüz tanıma teknolojisinin uygulanmasıyla birlikte organizasyon alanına yapılan girişlerin çok daha kısa bir sürede tamamlanacağını belirtiyor. Tabi teknolojinin tek avantajı uzun kuyrukları engellemek değil. 24 Temmuz 2020 tarihinde başlayacak olan organizasyon Japonya'da hava sıcaklığının en yüksek değerlere ulaştığı günlerde gerçekleşecek. Iwashita, yüz tanıma cihazları sayesinde organizasyon personelinin, basın mensuplarının ve sporcuların sıcaktan olabildiğince az etkileneceğini düşünüyor.


Tokyo Olimpiyatları, yüz tanıma teknolojisinin kapsamlı bir şekilde uygulanacağı ilk olimpiyat olacak ancak teknoloji 2016 Rio Olimpiyatları'nda da test edilmişti. Rio Olimpiyatları'nda yine NEC şirketi tarafından sağlanan yüz tanıma cihazları kullanılmış ve organizasyon personelleri zaman zaman geçiş işlemlerini bu cihazlar vasıtasıyla gerçekleştirmişti. NEC Başkan Yardımcısı Masaaki Suanuma'ya göre şirketin geliştirdiği cihazlar yüzde 99.7 doğruluk oranıyla çalışıyor. Ayrıca cihazların bireylerdeki deri rengi ve boy farklılıkları karşısında da sorunsuz bir şekilde çalıştığı belirtiliyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim