Anlık Bildirim

Türkiye’de ve Dünya’da “Dijital Ekonomi” değişimi

Dijital Ekonomi çağının başlamasıyla birlikte Dünya’da önemli değişimler görüyoruz. Başta teknoloji devlerinin öncülük ettiği Dijital Ekonomi, şirketleri ve hükümetleri yeni bakış açılarına zorluyor.
Oy Ver
Türkiye’de ve Dünya’da “Dijital Ekonomi” değişimi Tam Boyutta Gör
Son dönemde teknoloji devlerinin özellikle dijital servislere yöneldiğinin farkındayız. Bu gibi durumlar “Dijital Ekonomi” teriminin daha sık duyulmasına sebep oluyor. Apple ve Spotify’ın CD disk endüstrisini yok etmesi, UBER’in taksi hizmetini aracısız hale getirmesi ve Airbnb’nin kiralama hizmeti sayesinde otelleri tehdit etmesi gibi şeyler Dijital Ekonomi’nin çalışma prensiplerine birkaç örnek olarak verilebilir. Bu değişim hızla artmaya devam edecek.

Dünya’da değişim

Kürersel kaynaklara aracısız erişim, kaynakların kiralanması, açık kaynak (gönüllü modeli) ve global talep üzerine satış temellerine dayanan Dijital Ekonomi, etkisini Dünya’da gün geçtikçe daha çok hissettiriyor. Ekonomi, tek bir bilgi alanında çalışarak (bulut teknolojisi) işlerin tasarımı, üretimi, bakımı ve organizasyonu için gerekli insan, bilgisayarlı iletişim, çevrimiçi üretim, finans, iş modelleri gibi tüm kaynakları birleştirecek.

Dijitalleşen sektörler sayesinde global şirketler ürün/hizmetlerin üretilmesi için yüzde 5-10 yatırım yapıp, yüzde 0 pazarlama ile yüzde 100’lük bir gelir elde edebilecekler. Bu da dijital ekonominin günümüz şirketlerine en büyük tehditlerinden biri. Mesela Google gibi şirketlerin otonom otomobil alanındaki araştırmaları önde gelen otomobil üreticilerini tehdit ediyor. Değişime ayak uydurmak için teklif edilense Dijital Ekonomi’de küresel ekosistemler platformu oluşturulması. Örneğin bir üniversite içerisinde Dijital teknolojiler, yenilikler ve yönetim enstitüsü ile mühendisliğe sahip elit uzmanların hazırlanması, yenilikçi görevlerin çözümüne disiplinlerarası yaklaşım sağlanması amaçlanıyor.

Türkiye’de ve Dünya’da “Dijital Ekonomi” değişimi Tam Boyutta Gör

Türkiye'de Dijital Ekonomi

Nesnelerin interneti, bulut teknolojileri, 3D-baskı, akıllı robotlar vb. teknolojik eğilim yapıtaşlarını içeren Dijital Ekonomi, ülkemiz için de önemli bir halde. İşletmelere uzun tedarik zincirlerinden ve gereksiz aracılardan sıyrılma, başlayacak işler için bariyerleri kaldırma, akıllı fabrikaların ve web tabanlı üretimin oluşturulması; üniversitelere gerçek ekonomik projelere katılım, müşterilere yüksek hızlı erişim, en iyi küresel deneyime sahip ortaklarla işbirliği; vatandaşlara tüketici ürünlerinin maliyetlerini azaltma, aracıları çıkarıp kaynaklara doğrudan ulaşma, refahın artması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi şeklinde avantajları olan projelerin uygulanması planlanıyor.
Türkiye’de ve Dünya’da “Dijital Ekonomi” değişimi Tam Boyutta Gör

Ülkelere direkt sağladığı avantajlar ise yüksek teknoloji ihracatının büyümesi, yenilikçi yapının gelişmesinde kaynak ekonomisi, ekonominin şeffaf yönetimi ve üye ülkeler için küresel kaynakların kullanılabilirliği gibi sıralanabilir. Sonuç olarak Dijital Ekonomi değişimine ayak uyduran ülkelerin ve şirketlerin önümüzdeki önemli değişime daha hızlı yetişecekler. Yukarıda bahsettiğimiz avantajlar da başta vatandaşlar olmak üzere birçok noktaya gelişme katıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim