Anlık Bildirim

Araştırmaların %99.9’u iklim değişikliğine insanların sebep olduğunu gösteriyor

Yapılan yeni bir analize göre 2012 ve 2020 yılları arasında yapılan araştırmaların %99.9’u iklim değişikliklerinin insan faaliyetlerinden kaynaklandığını gösteriyor.

Etkileri gün geçtikçe artan iklim değişikliklerinin çoğunun insan kaynaklı olduğu bilinen bir gerçek. Şimdi de yapılan bir araştırma, insanların iklim değişikliklerine zararının bilimsel dünyasında nasıl görüldüğünü olduğunu ortaya koydu.

Çalışmaların %99'u insanları işaret ediyor Tam Boyutta Gör

Environmental Research Letters’da yayınlanan yeni bir araştırmada bilim insanları,, 2012 ve 2020 yılları arasında yapılan 88.125 iklim değişiklikleri içerikli çalışmayı inceledi. Bu incelemeler sonucunda da çalışmaların %99.9’unun iklim değişikliklerinin insan kaynaklı olduğunu söylediği ortaya çıktı. 

1991 ila 2012 yılları arasında yayınlanan çalışmalara baktıklarında ise bu oran %97’di. Bu da konu hakkındaki küçük şüphelerin zamanla azaldığını gösterdi.

Araştırmacılardan Mark Lynas, “Çalışmaların %99’unun iklim değişikliklerinin insanlardan kaynaklandığını gösterdiğine artık eminiz. Bu konunun tartışmaya kapalı olması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Bilim dünyasının neredeyse tamamı bu konuda hemfikir olmasına rağmen ABD’de her üç kişiden biri iklim değişiklikleri sebebiyle oluşan küresel ısınmanın insanlardan kaynaklanmadığını düşünüyor, bu da konu hakkındaki mücadeleleri olumsuz bir şekilde etkiliyor. 

Dezenformasyonun engellenmesi gerekiyor Tam Boyutta Gör

"İnsanlar bilgilendirilmeli"

Lynas bu duruma karşı önlemler alınması gerektiğini belirtiyor ve çalışmaların kamusal bir şekilde yürütülmesi gerektiğini, insanların bilim dünyasının iklim değişikliklerinin sebepleri hakkında ne düşündüğünü bilmesi gerektiğini söylüyor. Lynas’a göre ABD’deki insanların yalnızca %27’si bilim insanlarının bu konu hakkında hemfikir olduğunu düşünüyor. Bu özel çalışma da insanların iklim değişiklikleri hakkında bilgilendirilmesi ve uzmanların ne düşündüğünün görülmesi için yürütülen bir araştırma olarak belirtiliyor.

Uzmanlar bu çalışmanın yardımıyla dezenformasyonun önleneceğini düşünüyor. Buna ek olarak da insanların iklim değişiklikleri ile mücadelede daha aktif ve bilgili olması, hükümetlerin de sera gazı emisyonlarını engellemek için gerekli önlemleri alması gerektiğinin altı çiziliyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim