Anlık Bildirim

Avrupa'da elektrikli araç ve PHEV satışları ilk kez dizeli geride bıraktı

Jato Dynamics'in paylaştığı verilere göre Ağustos 2021'de Avrupa pazarındaki satışlar düşse de elektrikli (şarj edilebilir hibrit dahil) araçların payı artmaya devam etti ve ilk kez dizeli geçti.

Avrupa'da elektrikli araç satışları ilk kez dizeli geride bıraktı Tam Boyutta Gör

Pandemi ve beraberindeki tedarik sıkıntıları Avrupa'daki araç satışlarını da fazlasıyla etkiliyor. Öte yandan Jato Dynamics verilerine göre geçtiğimiz Ağustos ayında toplam satışlar azalsa da elektrikli araç (PHEV+BEV+FCEV*) pazarı büyümeye devam etti.

Verilere göre geçtiğimiz Ağustos ayında Avrupa'da 713.714 adet araç satıldı. Bu da 2020 yılına kıyasla yüzde 18, 2019'a kıyasla yüzde 33 oranında düşüş yaşandığı anlamına geliyor. Ayrıca belirtilene göre pazar, Ağustos 2014'ten bu yan gerçekleşen en kötü tablo ile karşı karşıya. Buna karşın 2021 Ocak-Ağustos dönemindeki satışlar geçen yıla kıyasla hala yüksek seyrediyor.

Bu kötü tabloya karşın elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araçların satışlardaki payı artmaya devam ediyor. Gelen yüksek talep, söz konusu araçların aylık satışlar bazında yüzde 21 pay sahibi olmasını sağlamış. Bu da satışlardaki payın sadece yüzde 3 olduğu 2019 yılına kıyasla ciddi bir artış anlamına geliyor.

Avrupa'da elektrikli araç satışları ilk kez dizeli geride bıraktı Tam Boyutta Gör

Satışların yüksek olmasında uygulanan teşviklerin payı elbette yadsınamaz. Ancak uzmanlar artık tüketicinin satın alma alışkanlıklarının da değişmeye başladığını ve insanların elektrikli araçlar konusunda daha bilinçli davrandığını belirtiyor.

Ağustos ayını özel kılan detay ise elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araç satışlarının ilk defa dizel motorlu araçları geride bırakması olmuş. 2020'de dizel ve elektrikli arasında ciddi bir fark varken, bu yıl elektriklilerin payı yüzde 21'e çıkarken dizel yüzde 20'ye kadar gerilemiş. Bu yüzde 1'lik fark da 10.100 araca tekabül ediyor ancak bir ilki oluşturması açısından önemli.

En çok satılan elektrikli araçlar

Geçtiğimiz ayki elektrikli araç satışlarında 7.904 adetle Volkswagen ID.3 başı çekiyor. Tesla Model 3 ise 7.824 adetle yakın takipte. En çok satılan ilk 10 elektrikli araç şöyle:

  • Volkswagen ID.3    - 7.904
  • Tesla Model 3        - 7.824
  • Volkswagen ID.4   - 4.624
  • Renault ZOE         - 4.032
  • Mustang Mach-E   - 3.621
  • Kia Niro                 - 3.561
  • Skoda Enyaq        - 3.541
  • Tesla Model Y       - 3.478
  • Volkswagen Up     - 3.219
  • Fiat 500                 - 3.152

Genel satışlarda Sandero yine zirvede

Toplam satışlarda ise Temmuz ayında olduğu gibi Dacia Sandero liderliği sürüyor. Volkswagen Gol az farkla ikinci sıradan takip ederken, sırasıyla Toyota Yaris, Dacia Duster ve Volkswagen T-Roc ile ilk 5 sıra tamamlanıyor.

Avrupa'da elektrikli araç satışları ilk kez dizeli geride bıraktı Tam Boyutta Gör

* PHEV = Şarj edilebilir hibrit BEV = Bataryalı elektrikli araç FCEV = Yakıt hücreli elektrikli araç

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim