Anlık Bildirim

Bilgisayar satışları yükseldi: AI PC’ler ile satışlardaki artış sürecek

Counterpoint Research tarafından yayınlanan rapora göre küresel PC sevkiyatları önemli ölçüde yükseliş yaşadı. Bu artışın nedenleri ise yapay zekaya bağlanıyor.
Bilgisayar satışları AI PC etkisiyle yükseldi Tam Boyutta Gör
Counterpoint Research tarafından hazırlanan rapor, iki yıllık düşüşün ardından PC sevkiyatlarında yıllık olarak yüzde 3’lük bir büyümeye ulaşıldığı ve pandemi öncesi seviyelere geri dönüldüğünü belirtiyor. Rapor, bu yükselmeyi yapay zekalı bilgisayar çağının başlamasına, ilgili sektörlerdeki sevkiyat iyileşmelerine ve kullanıcıların yükseltme döngüsüne girmelerine bağlıyor.

PC satışları artıyor

Counterpoint'in raporu, 2024'ün ilk çeyreğinde %8 büyüme bildiren IDC'nin raporuyla genel anlamda örtüşüyor. Her iki araştırma şirketi de küresel bilgisayar pazarındaki aslan payının %23-24 ile Lenovo'da olduğunu belirtiyor. Lenovo’yu HP, Dell ve Apple takip ediyor. Dolayısıyla ilk dört şirket arasında herhangi bir değişiklik bulunmuyor.

Bilgisayar satışları AI PC etkisiyle yükseldi Tam Boyutta Gör
Öte yandan bu yıl, dünya genelinde “AI PC” segmentinde bilgisayar satışlarının giderek güçlenmesi bekleniyor. Pazara Snapdragon X ile giren Qualcomm’un Intel ve AMD'ye karşı rekabet etmesi de bekleniyor. Snapdragon X Elite ile önümüzdeki kısa dönemde piyasaya dizüstüler üzerinden giriş yapacak Qualcomm, yeni yongasında ana odağını AI özelinde topluyor. Benzer şekilde AMD ve Intel de AI işleme destekli işlemcileri piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Öte yandan pazardaki büyüme Rusya ve Çin'deki ticari yaptırımlara rağmen gerçekleştiğini belirtmek gerekiyor. Ancak her iki ülkenin de kendine yetebilecek yazılım ve donanım altyapıları bulunuyor. Dev firmaların bu pazarlardan çekilmesi veya kısmen kendilerini geri plana çekmesi ülkelerdeki yerli firmalar için büyük alanlar açtı. Çin, Rusya’ya kendi çiplerini tedarik ederken her iki ülkenin de Windows ve Office 365 gibi bulut bilişim uygulamalarının yerini alacak işletim sistemleri ve yazılımları bulunuyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim