İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık BETA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Beta Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (4) YORUM YAZ

tarafından 9 Ekim 2012, Salı 10:52 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Samsung, NAND bellekler için F2FS dosya sistemini duyurdu
Günlük Haber Ekrem71
4 2148


Günümüzde SSD, eMMC, SD kartlar gibi depolama birimlerinde kullanılan NAND bellekler, mekanik disklere göre geliştirilmiş dosya sistemleri ile birlikte çalışırken zaman zaman sorunlar yaşayabiliyor. Özellikle Linux tarafında bu sorunlar sık sık dile getiriliyor.

Samsung da NAND bellek kullanan kendi cihazlarında böyle bir sorunu aşmak adına bir süre önce RTS adı verilen bir dosya sistemi geliştirmiş, ancak bazı cihazlarda geç tepki verme gibi sıkıntılar yaşamaya başlamıştı.

Güney Koreli firma bu kez Flash Dostu Dosya Sistemi - F2FS ile yeni bir dönemi başlatmak istiyor. F2FS açık kaynak bir Linux dosya sistemi ve tamamen NAND bellekler için geliştirildi. F2FS, NAND belleklerin dayandığı log tabanlı dosya sisteminin - LFS bilinen problemlerini giderme üzerinde yoğunlaşıyor.

NAND bellek tabanlı depolama cihazları yönetim şemaları nedeniyle farklı karakteristikler gösterse de, F2FS sadece disk üzerindeki düzeni değil, temizleme algoritmalarını da içine alan farklı parametreleri destekliyor. Böylece NAND belleklerde yaşanan veri kaybının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Samsung, yeni dosya sisteminin ext4 ve exFAT dosya sistemlerinden çok daha avantajlı olduğunu ve özellikle yüksek hızlı diske yazma özelliği sunduğunu belirtiyor. 

F2FS sistemi için Linux çekirdek ağacına 13 bin yeni kod satırı eklendi. Yeni sistemin Android cihazlarına yönelik olarak önemli avantajlar sunacağı tahmin ediliyor.
 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 2 misafir ve 2 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 2148 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
DH Misafiri 9.10.2012 11:39:07
Böylece microsoft'ta fat için ödenen patent ücretleri olmayacak.Bunun diğer anlami samsung ciddi ciddi işletim sistemi geliştiriyor. Dosya sistemi geliştirmek öyle basi bir çalşma değil. +7
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
SEO-Uzmanı 9.10.2012 14:24:11
elektrikle kaynak yapan demirci ustası misali
temel teknolojide hala değişen bir şey yok !
sonuç olarak sınırlı kontak teması sayısı olan bir teknolojisi bu
kabaca 1 hücre 1000 kere ile 10,000 kere arası cızt bızt olduktna sonra ölüyor ! :(
-3
leventalpsal 9.10.2012 12:38:34
i9000 galaxy s'in meşhur lag'ine sebep olan ve düzeltmek için envayi çeşit lagfixler hazırlanan RFS'ye (robust file system) dönmesinde...
0
DH Misafiri 9.10.2012 11:39:07
Böylece microsoft'ta fat için ödenen patent ücretleri olmayacak.Bunun diğer anlami samsung ciddi ciddi işletim sistemi geliştiriyor. Dosya sistemi geliştirmek öyle basi bir çalşma değil.
+7
Guest-F8946C419 9.10.2012 10:59:53
Böyle heyecan verici gelişmeler teknoloji adına güzel :)

Umarım böyle güzel haberler devam eder özellikle pil konusunda da :)
+1
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj