Anlık Bildirim

Çinli Baidu'dan ChatGPT'ye rakip geliyor

Çinli teknoloji devi Baidu, OpenAI'nin akıllı sohbet robotu ChatGPT'ye bir alternatif sunmak üzere. Bloomberg'in edindiği bilgilere göre şirket benzer bir aracı Mart ayında kullanıma sunmayı planlıyor
Çinli Baidu'dan ChatGPT'ye rakip geliyor Tam Boyutta Gör
Çinli internet devi Baidu'nun Mart ayında bir sohbet robotu hizmeti başlatmayı planladığı bildiriliyor. Şirket arama motorunu iyileştirmek için ChatGPT'ye benzer bir yapay zeka geliştirdi. Adı henüz bilinmeyen sohbet robotu tıpkı ChatGPT gibi internet kullanıcılarıyla iletişim kurabilecek ve sorularını yanıtlayabilecek.

Algoritma birkaç yıldır eğitilen Ernie makine öğrenimi modelini temel alıyor. 2019 yılında duyurulan bu modelin makine öğrenimi sayesinde kademeli olarak geliştiği belirtiliyor. OpenAI gibi Baidu da yapay zekasını devasa bir veritabanı kullanarak eğitti.

Yıllar boyunca projeye milyarlarca dolar yatırım yapıldı. Baidu'nun web sitesine göre Ernie 3.0 sürümü 2021 yılında yayınlandı. Bu versiyon metni anlama, yanıtlama, özetleme ve kullanıcı tarafından sağlanan bilgilere dayalı görevleri yerine getirme yeteneğine sahip.

Çinli Baidu'dan ChatGPT'ye rakip geliyor Tam Boyutta Gör

Çin'in Google'ı konumunda

Firma başlangıçta sohbet robotunu bağımsız bir uygulama olarak kullanıma sunmayı planlıyor. Baidu daha sonra yapay zekayı arama motoruna kademeli olarak entegre edecek. Çin nüfusunun dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google'a erişimi olmadığını hatırlatalım.

Çin'de arama motoru pazarı Baidu'nun hakimiyetinde. Baidu'dan sıklıkla "Çin'in Google'ı" olarak bahsedilmesinin nedeni de bu. Şirketin arama motoruna entegre edeceği sohbet robotunun internet kullanıcılarının web üzerinde bilgi aramasına yardımcı olması bekleniyor. 

Kaynakça https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-01-30/chinese-search-giant-baidu-to-launch-chatgpt-style-bot-in-march https://www.reuters.com/technology/chinas-baidu-launch-chatgpt-style-bot-march-source-2023-01-30/ Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim