Anlık Bildirim

Araştırmaya göre Covid-19 bunama riskini artırıyor

Birleşik Krallık'ta yapılan yeni bir araştırmaya Covid-19 kişilerin beyinlerinde gri madde dokusunun kaybına sebep oluyor ve bu da erken bunama riskini artırıyor.

Covid-19 ve erken bunama

Birleşik Krallık'ta yapılan yeni bir araştırmaya göre Covid-19 geçiren kişilerin beyinlerinde koku, tat ve diğer bölgelerdeki gri maddede doku kayıpları yaşanabileceği bildirildi. UK Biobank'tan alınan verilerle yapılan araştırmada gri madde kaybının hastalarda uzun vadede bunama riskini artırabileceği öne sürüldü. 

Gri madde beynimizdeki merkezi sinir sistemimizin bir parçasıdır. Ancak temel itibariyle kişinin hareketi, hafızası, duyguları gibi birçok işlevini kontrol eder. Dolayısıyla burada meydana gelen bir sorunda kişinin bütün iletişim becerileri ve beyin hücreleri etkilenebilir. Bu anlamda koronavirüs sonrası burada yaşanan bir sorun birçok fonsiyonel ve işlevsel kaybı getirebilir. 

782 gönüllünün katıldığı uzun süreli deneylerde bireylerin pandemi öncesi ve sonrası beyin tomografileri karşılaştırıldı. Çalışmanın bulgularına göre, koronavirüsü hafif atlatanlarda bile beyin dokusu kaybı tespit edildiği bildirilirken, beynin hafıza ile ilgili bölgedeki gri madde kaybının hastaların uzun vadede bunama riskini artırabileceği öngörüldü. Covid-19 geçirenlerin genel itibariyle beynin koku ve tat ile ilgili bölgelerinde "önemli" gri madde kaybı görüldüğü belirtilen araştırmada, kişilerin uzun vadede duygu uyandıran olayları hatırlamada sorun olup olmayacağını belirlemek için araştırmacılar, daha fazla araştırma gerektiğini söylüyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
7146 kez okundu.
12 kişi, toplam 12 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
covid19, demans ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim