Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu

  covid19

  Kategori
  SON GÜNCELLEME
  2 GÜN

  GİRİLEN İÇERİKLER
  47 HABER 1 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  HAFTADA 1 İÇERİK
  Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı yerli aşı oldu
  Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerli VLP temelli aşının Faz 1 çalışmaları için gönüllü oldu. Bakan Mustafa Varank'a aşı subkutan olarak yapıldı.
  2,7b 28
  Sesten COVID-19'u tahmin edebilen mobil uygulama geliştirildi
  Koronavirüsü tahmin edebilen uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Yeni geliştirilen uygulama, sesi analiz ederek bir kişinin COVID-19'a enfekte olup olmadığını tahmin edebiliyor.
  4b 21
  Koronavirüs aşılarının tüm dozlarını olan bireyler arasındaki pozitiflik oranı %1'in altında
  New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada Pfizer ve Moderna aşılarını olan bireyler 2 aylık süreç boyunca takip edildi. Araştırmalar Teksas ve Kaliforniya bölgelerinde yapıldı.
  1,8b
  Koronavirüs enfeksiyonu neticesinde gelişen antikor yanıtı ve seviyesi kişiden kişiye farklılık gösterebilir
  Singapurlu araştırmacılar daha önceden koronavirüs enfeksiyonu geçirmiş 164 hastaya ait kan örneklerini inceledi. Antikor yanıtının takibi için kan örnekleri 6 ila 9 aylık süreç boyunca takip edildi.
  991 4
  Pfizer oral koronavirüs ilacının testlerine başladı
  Pfizer, Kovid-19 için geliştirdiği oral antiviral ilacın klinik denemelerine başlayacağını duyurdu. Firmanın açıklamalarına göre yeni aday ilaç oldukça güçlü in vitro antiviral etkinlik gösteriyor.
  2b 14
  Son araştırmalara göre AstraZeneca aşısının herhangi bir pıhtılışma riski taşımadığı öne sürüldü
  Firmanın açıklamalarına göre yapılan incelemeler neticesinde en az bir doz aşı alan 21,583 kişi arasında herhangi bir tromboz veya tromboza ilişkili durum riski artışı olmadığı tespit edildi.
  976 26
  Çin hükümeti sınırlarını, Çin tarafından üretilen aşıları olanlara açtı
  Çin hükümeti yabancıların ve turistlerin girişi için sınırlarını açtı. Çin tarafından üretilen Kovid-19 aşılarını olan turistler veya yabancı uyruklu kişiler Çin'e giriş yapabilecek.
  2b 9
  Araştırmalara göre Kovid aşıları ölümleri %85, hastane yatışlarını %80 oranında azaltıyor
  Bilim insanları aşıların ölümleri %85 oranında azalttığını açıkladı. Veriler yüz güldürmesine karşın uzmanlar aşılanan bireylerin maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları gerektiğini belirtiyor.
  1,7b 20
  Araştırmalara göre koronavirüs bulaşı en çok öğleden sonra oluyor
  Hakem tarafından gözden geçirilmemiş araştırmada, koronavirüs testlerinin günün diğer saatlerine kıyasla öğleden sonra yapıldığında yanlış sonuç verme olasılığının daha düşük olabileceği öne sürüldü.
  932 10
  Pfizer/BioNTech aşıları Türkiye'de
  Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamada " Hâlihazırda kullandığımız aşıdan farklı bir aşı olan Biontech aşısının testlerde kullanılacak olan ilk 5800 dozu ülkemize ulaştı. " ifadelerini kullandı.
  5,8b 45
  Eli Lilly firmasının geliştirdiği kombine antikor tedavisi koronavirüse karşı etkili olabilir
  Eli Lilly and Co adı verilen ilaç şirketinin açıklamalarına göre firmanın geliştirdiği kombine antikor tedavisi kovid-19’a bağlı hastaneye yatışları ve mortaliteyi ( ölüm ) %87 oranında azaltıyor.
  1,4b 5
  Danimarka ve Norveç AstraZeneca aşısını durdurdu
  Danimarka, aşı olan bazı kişilerin "kanında pıhtılaşma" tespit edildiği gerekçesiyle, AstraZeneca aşının kullanımının askıya alındığını açıkladı. Norveç de aşının kullanımını durdurma kararı aldı.
  2,1b 16
  Tek dozluk Johnson and Johnson aşısının Avrupa'da kullanımı için tavsiye kararı açıklandı
  Avrupa İlaç Ajansı; Johnson & Johnson tarafından yeni tip koronavirüse karşı tek doz olarak geliştirilen aşının Avrupa'da kullanımı için tavsiye kararı aldı. Aşı onaylanırsa onay alan 4. aşı olacak.
  1,6b 5
  Yeni genelge : Koronavirüs denetimlerinde kamera kayıtlarından da ceza verilebilir
  Kontrollü normalleşme döneminde, mobil denetim başlıklı yeni bir denetim sürecine geçiyor. İlk olarak yarın 260 bin personelle yapılacak denetimlere ilişkin 81 il valiliğine genelge gönderildi.
  2,5b 11
  Tek dozluk Johnson & Johnson aşısı acil kullanım onayı aldı
  ''Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'' kurumu Cumartesi günü tek dozluk Johnson & Johnson aşısına acil kullanım onayı verdi. Yeni onay ile birlikte Amerikan pazarında 3 farklı aşı kullanıma sunulmuş oldu.
  2,1b 11
  Koronavirüs Güney Afrika varyantı Pfizer/BioNTech antikorlarını azaltabilir
  Güney Afrika varyantı olan B.1.351 veya 501.V2 olarak adlandırılan varyantın Pfizer/BioNTech tarafından üretilen aşının uygulanması neticesinde üretilen antikorları 3'te 2 oranında azaltabilir.
  1,2b 2
  Koronavirüs maske kullanım kılavuzları güncellendi, çift maske %95 engelliyor!
  Pandemi devam ederken virüs varyantlarının görülmesi aşı ve maske tartışmalarını beraberinde getiriyor. Araştırmacılar çift maske kullanımının viral parçacıkların %95'ini engelleyebileceği görüşünde.
  3,3b 26
  İngiltere'de koronavirüs Bristol varyantı tespit edildi
  İngiltere'nin bazı bölgelerinde çeşitli mutasyonlara sahip koronavirüs varyantları tespit edilmekle birlikte İngiliz Halk Sağlığı kurumu yeni mutasyonları ''endişe verici'' olarak nitelendiriyor.
  2b 9
  Sprey olarak uygulanması hedeflenen yerli aşı çalışmaları başladı
  ODTÜ Kimya Bölümü Kıdemli Araştırmacı Dr. Ahmet Çağlar Özketen, sprey şeklinde koronavirüs aşısı üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Çalışmalar şu an için Faz 1 safhasında bulunuyor.
  2,9b 5
  Yapılan çalışmalara göre AstraZeneca aşısının Güney Afrika varyantına karşı etkisi düşük düzeyde
  Güney Afrika’da yapılan aşılama çalışmaları ilk neticelerini gösterdi. Yapılan çalışmalara göre AstraZeneca-Oxford aşısı Güney Afrika varyantına karşı iyi koruma sağlamıyor.
  1,2b 6
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim