Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  D vitamini eksikliği ile prenatal otizm riski arasındaki ilişki incelendi

  Yürütülen yeni araştırmaya göre gebelikte vitamin D eksikliği sebebiyle tetiklenen uzun dönem testosteron maruziyeti, erkekelerde otizm spektrum bozukluklarının sebeplerinden birini oluşturabilir.
  1 ay
  1b
  1
  3
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Abone ol
  Bilim, sanat, horoloji yazarı
  Oy Ver

  Avustralyalı araştırmacıların yürüttüğü yeni araştırmaya göre gebelikte vitamin D eksikliği sebebiyle tetiklenen uzun dönem testosteron maruziyeti, erkekelerde otizm spektrum bozukluklarının ( ASD ) sebeplerinden birini oluşturabilir.

  2016 yılında University of Queensland ( UQ ) kurumu araştırmacıları yürüttükleri araştırma ile 20 haftalık gestasyonel yaşa sahip gebelerde gözlenen D vitamini eksikliklerinin, yine aynı annenin çocuğunda altı yaşına kadar otistik özelliklerin görünme riskini artırdığına yönelik oldukça kuvvetli kanıtlar sunmuşlardı.

  Otizm

  Molecular Autism dergisinde yayımlanan yeni araştırma vitamin D seviyeleri ile testosteron düzeyleri arasındaki ilişkiye eğildi. Yapılan hayvan deneylerinde D vitamini eksikliğinin erkek fetüslerdeki etkisi incelendi.

  İlginizi Çekebilir Avatar Testosteron tedavisi tip 2 diyabet riskini azaltabilir

  Kalsiyum absorbsiyonu ( emilim ) üzerindeki etkileri ve daha birçok mekanizma sebebiyle D vitamini, fetüs gelişiminde oldukça önemli rol oynamakla birlikte D vitamini eksikliği görülen durumlarda testosteronu yıkan enzimin işlev göremediği ve bu sebeple fetüslerde yüksek testosteron düzeylerine rastlandığı belirtiliyor.

  Beyinde testosteron düzeyi artan erkek fetüslerin çeşitli nöronal süreçleri etkilendiği belirtilmekle birlikte erkek fetüslerin artmış testosteron maruziyetini takriben gelişen ASD riskinin mekanizmaları tam olarak aydınlatışmış değil.

  Ayrıca Bkz. "Yapılan çalışmalara göre pandemi sürecinde görev alan hemşireler uykusuzluk ve tükenmişlik belirtileri gösteriyor"

  Yüksek testosteron maruziyetinin ASD patogenezi üzerindeki etkileri yapılacak yeni çalışmalar ile ortaya konulacak gibi görünmekle birlikte söz edilen alan üzerindeki çalışamalara çeşitli parametrelerin de dahil edilmesi ve mekanizmaların aydınlatılması gerekiyor.

  Yeni araştırma Molecular Autism adlı dergide yayımlandı.  Kaynakça https://molecularautism.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13229-020-00399-2 https://www.uq.edu.au/news/article/2020/12/vitamin-d-clue-more-autism-spectrum-disorder-boys Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  5 bin dolarlık elektrikli motosiklet: Sondors Metacycle

  Yorumlar (3) Yorum Yaz Forumda Gör
  B boritta (bora küçükyazıcı) 1 hf. ( Mesaj Silindi )
  [color=#e60000]Otizm spektrum bozukluğu nedir?

  Otizm spektrum bozukluğu nasıl anlaşılır? Otizm nedir? Otizm belirtisi nedir? Otizm nasıl anlaşılır? Otizm nasıl bir hastalıktır? Otizm ne zaman ortaya çıkar? Otizmli çocuklar için kaç yaşında tanı koyulur? Otizm tedavisinde neler yapılır? Bu ve benzeri bir çok sorunun yanıtını bu makalemizde sizler için derledik, yol gösterici olmasını dileriz.
  Otizm spektrum bozukluğu, sosyal becerileri etkileyen, tekrarlayan davranışlar gözlenen bir durumdur. Çocukta konuşma ve sözsüz iletişim bozulmuş olabilir, direkt göz teması kurmakta güçlük olabilir. [color=#333333]Otizm[color=#333333] bozukluğu, bunlarla birlikte benzersiz güçlü yönler ve farklılıklarla karakterize bir durumu ifade eder. Artık tek bir otizm olmadığını, farklı genetik ve çevresel etkilerin kombinasyonlarından kaynaklanan birçok türü olduğunu biliyoruz.
  “Spektrum” terimi, otizmli her bir kişinin sahip olduğu zorluklar ve güçlerdeki geniş çeşitliliği yansıtmaktadır.

  [color=#ff6600]Otizm spektrum bozukluğu kaç yaşında tanı konur?

  Otizm en belirgin belirtileri 1 ile 2 yaş arasında ortaya çıkma eğilimindedir. Bazı durumlarda 18 ay kadar erken teşhis edilebilir. Otizmle ilişkili bazı gelişimsel gecikmeler daha erken tespit edilebilir ve ele alınabilir. Erken tanı konulması ile gelişim adımları vakit kaybedilmeden uygulanmaya başlanır. Çocuğun elde edeceği olumlu gelişmeleri gecikmeden kazanması için ilk adım, tanı konulmasıdır. Otizm spektrum bozukluğu tanısını ülkemizde sadece çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru koymaktadır. Bu sebeple ebeveyn çocuğun otizm şüphelendiği anda, gecikmeden durumun analizi için çocuk psikiyatristi ile muayene sağlanmalıdır.

  [color=#333333]Otizm, bir yaygın gelişim nörogelişimsel bozukluktur. Erkek çocuklarda, kız çocuklara göre 3 kat fazla görülmektedir. Dünyada ortalama her 68 çocuktan 1’i otizm spektrum bozukluğu vardır. Otizm bozukluğu durumuna çeşitli sağlık sorunları eşlik edebilir. Gastrointestinal sindirim sistemi bozuklukları, uyku bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, anksiyete kaygı bozukluğu ve çeşitli fobiler eşlik edebilir.
  Amerikan Psikiyatri Birliği 2013 yılında otizm spektrum bozukluğu altında 4 farklı tanıyı birleştirdi. Buna göre şu 4 tanı otizm spektrum bozukluğu şemsiyesi altında ele alınmaktadır:
  • otistik bozukluk
  • çocuklukta parçalanma bozukluğu
  • başka türlü tanımlanmamış yaygın gelişimsel bozukluk
  • Asperger sendromu

  Otizmin ilk semptomlarının zamanlaması ve şiddeti büyük ölçüde değişebilir. Otizmi olan bazı çocuklar, yaşamın ilk birkaç ayı içinde gelecekteki sorunların ipuçlarını gösterir. Diğerlerinde semptomlar 24 ay veya sonrasına kadar belirgin olmayabilir. Otizmi olan bazı çocuklar, yaklaşık 18 ila 24 aylık olana kadar normal bir şekilde gelişiyorlar. Ardından yeni beceriler kazanmayı bırakıyor ve / veya becerilerini kaybetmeye başlıyor.

  [color=#ff6600]Otizm Belirtileri Nelerdir? Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı

  [color=#ff6600]Otizm belirtisi olan ve ebeveyni uyaran durumlar
  Aşağıdaki belirtiler, anne baba için [color=#ff0000]“kırmızı bayrak”[color=#ff0000] niteliğindedir. Bu belirtiler çocuğun otizm riski altında olduğunu göstermektedir. Bazı çocuklar bu belirtilerden sadece bazılarına sahiptir, bazılarında ise hepsi görülebilir. Bu nedenle şüphelenildiği anda çocuk psikiyatrisi doktoru muayenesi bu sebeple çok önemlidir. Çocuğunuz aşağıdakilerden herhangi birini sergiliyorsa, [color=#ff6600]vakit geçirmeden çocuk psikiyatristi muayenesini sağlatınız:

  [color=#ff6600]Bebeklerde ve küçük çocuklarda olası [color=#ff6600]otizm belirtileri[color=#ff6600]:
  • 6 aya kadar, insanlara yönelik sosyal gülümseme, sıcak, neşeli ifadeler yok
  • 6 aya kadar, sınırlı veya hiç göz teması yok
  • 9 aya kadar ses, gülümseme veya diğer sözsüz iletişim yapmıyor
  • 12 aya kadar konuşma kelimeler yok, net değil
  • 12 aya kadar, iletişim kurmak için jest kullanmıyor (ör. İşaret etme, uzanma, sallama vb.)
  • 12 aya kadar, seslenildiğinde yanıt verip, bakmıyor
  • 16 aya kadar kelime yok
  • 24 aya kadar anlamlı, iki kelimelik cümle kurmuyor
  • Önceden kazandığı konuşma veya sosyal beceri kayboluyor
  [color=#ff6600]Her yaşta için otizm spektrum bozukluğu belirtileri şunlardır:
  • Göz temasından kaçınır ve yalnız kalmayı tercih eder
  • Başkalarının duygularını anlamakta zorlanır
  • Sözsüz kalır veya dil gelişimini geciktirir
  • Kelimeleri veya cümleleri defalarca tekrarlar (ekolali)
  • Rutin veya çevredeki küçük değişikliklerden rahatsız olur
  • İlgi alanları oldukça kısıtlı
  • Kanat çırpma, sallama veya dönme gibi tekrarlayan davranışları gerçekleştirir
  • Seslere, kokulara, tatlara, dokulara, ışıklara ve / veya renklere alışılmadık ve genellikle yoğun reaksiyonlar gösterir
  Otizm spektrum bozukluğu tanı konulması, [color=#333333]çocuk psikiyatristi tıp doktoru tarafından muayene ile yapılır. Çocuğun yaşıtlarına göre nöro-gelişimsel özellikleri muayene ile tespit edilir. Anne ve babadan alınan bilgiler ışığında durum analizi sağlanır. Otizm teşhis etmek bu sebeple zordur. Teşhis için kan testi veya başka basit tıbbi test yoktur. [color=#333333]Otizm kesin ve net olarak gösteren herhangi bir davranış veya başka bir özellik de yoktur. Aksine, çok geniş ama spesifik bir semptom grubu analizi ile tanı konulmaktadır. Bu sebeple tanıyı koyan uzmanın bu alandaki çalışma deneyimi ve süresi çok değerlidir. Diğer gelişimsel bozukluklarla ilişkili benzer semptomlardan ayırt edilmelidirler.


  [color=#ff6600]Otizm şüphesi dikkat edilmesi gerekenler:
  Anne baba, çocuklarında bir farklılık olduğundan şüphelendiğinde şu sorular başlar: Otizm kaç yaşında belli olur? Otizm doğuştan mı olur? Otizm düzelir mi? Otizm belirtileri nasıl başlar? Otizm nasıl anlaşılır? Otizm spektrum bozukluğu sonradan olur mu? Bilinmesi fayda sağlayacak olan durum şudur. Otizm spektrumu, siyah ve beyaz arasındaki yüzlerce açık ve koyu gri alanlar gibi bir yelpazedir. Çocuk en açık gri alanda da olabilir, koyu gri alanda da olabilir. Çok farklı gelişim sorunları olan çocuklar da olabilir, otizmle ilgili zorluklara rağmen yüksek oranda işlevsel olanlar da olabilir.
  Araştırmalar bize otizmin ailelerden gelme eğiliminde olduğunu söylüyor. Belirli genlerdeki değişiklikler, bir çocuğun otizm geliştirme riskini artırır. Bir ebeveyn bu gen değişikliklerinden birini veya birkaçını taşıyorsa, ebeveyn otizmli olmasa da çocuğa geçebilir. Yine, bu gen değişikliklerinin çoğu tek başına otizm spektrum bozukluğuna neden olmaz. Sadece riski arttırırlar.

  [color=#ff6600]Otizm artıran çevresel risk faktörleri nelerdir?

  Araştırmalar, genetik olarak bozukluğa yatkın olan kişilerde belirli çevresel etkilerin otizm riskini daha da artırabileceğini veya azaltabileceğini gösteriyor. Bu riski artıran ve etkileyen durumlar şunlardır:
  • İleri ebeveyn yaşı. Anne veya babanın ileri yaş olması
  • Gebelik ve doğum komplikasyonları
  • Aşırı prematürite [26 haftadan önce]
  • düşük doğum ağırlığı çocuklar
  • çoğul gebelikler ikiz, üçüz vb.
  • Bir yıldan daha az aralıklı gebelikler
  Değerli ebeveynler, çocuğunuzda otizm belirtileri olduğundan şüpheleniyorsanız, vakit kaybetmeden muayene ve tanı konulması için harekete geçmenizin fayda sağladığını hatırlatmak isteriz. Erken tanı konulması, gelişim adımlarının bir an önce başlatılmasına imkan sağlayacaktır.

  Kaynak: http://127.0.0.1//
  P palamutix 1 ay yeni yorumcu ( Mesaj Silindi )
  Abs
  smart1978 (X Y) 1 ay ( Mesaj Silindi )
  D Vitamini aslinda hormondur :) . Vitamin olarak daha cok bilinir :) . Isin uzmanlari ne demek istedigimi anlayacaklardir .
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 1 ay Intel Avengers Edition işlemcilerinin üretimini durdurdu 1 ay Mcdodo ve DH iş birliği ile 20 kişiye mobil aksesuar hediye! 1 ay PlayStation'ın ardından Xbox'ta da isteyen herkese Cyberpunk 2077 iadesi başladı 1 ay Blower fanlı RTX 3090'lar çoğalıyor: MSI da listeye eklendi 1 ay Yeni Game of Thrones dizisi 'House of the Dragon' 2022'de geliyor 1 ay Left 4 Dead benzeri oyun Back 4 Blood ön siparişe açıldı; oyun Türkçe dil desteği ile geliyor 1 ay BDDK'dan taşıt kredilerine yönelik düzenleme: Vade sınırı düşürüldü 1 ay Haftalık Film Önerisi 06: The Devil All The Time 1 ay Epic Games'in 2. gün hediyesi belli oldu: Oddworld: New 'n' Tasty 1 ay Twitter canlı sohbet özelliği testlere başladı 1 ay Amazon’da Oppo telefonlarda indirim 1 ay The Mandalorian'ın final bölümünde yeni bir Star Wars dizisi duyuruldu 1 ay Anlaşmaya varıldı: Hyundai Assan'ın tek kontrolü Koreli üreticiye geçiyor 1 ay Microsoft da sunucularında zararlı kodlar buldu 1 ay Bu telefon çok hızlı | Huawei Mate 40 Pro ilk izlenimler 1 ay Yeni bilgisayarlar artık daha hisli olacak 1 ay Bugatti imzalı ses sistemi geliyor 1 ay Epic Games mağazası uygulamalara da yer vermeye başladı 1 ay Teknoloji devleri Kazakistan’ın vatandaşlarını izlemesini istemiyor 1 ay Twitter mavi tik başvuruları gelecek yıl başlıyor 1 ay GÖRÜNTÜLENEN D vitamini eksikliği ile prenatal otizm riski arasındaki ilişki incelendi Sonraki Samsung Tizen televizyonlarda Amazon Prime Video sorunu nasıl çözülür? 1 ay Yeni Skoda Octavia Türkiye fiyatı belli oldu 1 ay League of Legends evreninde geçen devasa bir MMO oyunu geliyor 1 ay Elektronik eşyalarda taksit sayısı düşürüldü 1 ay Diablo'nun mobil oyunu Diablo Immortal ücretsiz olacak; alfa testleri başlıyor 1 ay Pestisitlerin yerini alabilecek silika yapıları geliştirildi 1 ay Sağlık Bakanlığı, aşılar için “acil kullanım onayı” verebilecek 1 ay Cyberpunk 2077 PS Store'dan kaldırıldı! Herkese para iadesi yapılıyor 1 ay Mitokondrial DNA transkripsiyonunu hedef alan deneysel kanser ilacı geliştirildi 1 ay Apple: iPhone'da olan iPhone'da kalır | Yeni gizlilik yaklaşımı 1 ay Intel’in 128 EU içeren harici ekran kartı gün yüzüne çıktı 1 ay Intel NUC 11 Pro/Perfomance modelleri detaylandı 1 ay Monster Hunter filminin inceleme puanları yayınlandı: "Çok kötü bir film" 1 ay iPhone 12 Mini ve iPhone 12 Pro Max Türkiye’de satışa çıktı 1 ay HBO, Game of Thrones evreninde geçen daha fazla yapımın geleceğini söylüyor 1 ay Death Stranding'e Cyberpunk 2077 içerikleri geliyor 1 ay Bakan Varank: 4 aşı adayı hayvan deneylerini geçti 1 ay COD: Black Ops Cold War'u bir hafta boyunca ücretsiz oynayın 1 ay Testosteron tedavisi tip 2 diyabet riskini azaltabilir 1 ay Qualcomm QCC305x ile orta sınıf kablosuz kulaklıklar seviye atlayacak Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim