İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (12) YORUM YAZ

tarafından 13 Aralık 2017, Çarşamba 23:20 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Microsoft ile IOTA ortak değilmiş
Günlük Haber Furkan Babur
12 6760
Adı Microsoft, Boshc, Fujitsu ve Volkswagen gibi devlerle anılan kripto para birimi IOTA'dan açıklama geldi. IOTA'nın kurucusu Microsoft ile aralarında bir ortaklık olmadığını duyurdu..
 
 
Son dönemin popüler kripto para birimlerinden olan IOTA, geçtiğimiz ayın başlarında 0.30$ seviyelerinde değere ve 1 milyar dolar civarında ticaret hacmine sahipken 28 Kasım'da IOTA'nın mikroblog platformu Medium üzerinden yaptığı açıklama, kripto para biriminin değerini 5.5$'a ticaret hacmini ise 14 milyar dolara çıkarmıştı. Diğer kripto paraların aksine Blockchain'den değil de Tangle teknolojisinden güç alan ve Nesnelerin İnterneti sektörüne odaklanan IOTA'nın yaptığı açıklamadan sonra IOTA'nın; Microsoft, Fujitsu, Bosch ve Volkswagen gibi önemli şirketlerle ortaklık içinde olduğu iddia edilmişti. Bugün ise önce Microsoft sonrasında ise IOTA sözcüsü tarafından ortaklık ilişkisi yalanlandı.
 

Microsoft Azure Müşterisi 

Konuyla ilgili olarak TheNextWeb'e açıklama yapan Microsoft sözcüsü, IOTA'nın Microsoft Azure müşterisi olduğunu ve IOTA'nın kendi teknolojisini test etmek için Microsoft Azure'u kullandığını ifade etti. Microsoft sözcüsünün bu açıklamasıyla son günlerde kripto para yatırımcıları tarafından büyük şüpheyle yaklaşılan ortaklık açıklamaları netlik kazanmış oldu. İki şirket doğrudan bir ortaklık anlaşması imzalamış değil ancak IOTA, Tangle ağıyla yeni teknojiler geliştirmek için Microsoft'un ürünlerinden faydalanıyor.
 
Microsoft sözcüsünün açıklamasının ardından IOTA, yüzde 10 civarında değer kaybederken konuyla ilgili bir açıklama da IOTA'nın kurucularından Dominik Schiener'den geldi. Dünyanın en büyük 30 şirketiyle çalıştıklarını ifade eden Schiner, bu şirketleri hiçbir zaman ortak olarak adlandırmadıklarını, sadece katılımcı olarak değerlendirdiklerini vurguladı. Schiener ayrıca kendilerinin Microsoft ile olan ilişkisini Microsoft'un onayıyla birlikte olması gereken sınırlar içinde duyurduklarını ancak medyanın bu duyuruyu ''Microsoft'la IOTA'nın ortaklığı'' şeklinde yorumladığını açıkladı. 
 
İki taraftan yapılan açıklamalar iki şirket arasında doğrudan ortaklık olmasa da bazı görüşmeler olduğunu işaret ediyor. Dominik Schiener de ''Microsoft'taki birçok birimle temas halindeyiz. Bugün Chicago'daki perşembe günü ise Paris'teki Microsoft ofisleriyle iki buluşma gerçekleştireceğiz.'' açıklaması Microsoft'un IOTA'da katılımcı ya da ortaklık rolünden ziyade fikir önderliği rolünü üstlenmiş olabileceğini gösteriyor.
 

Çelişkili Açıklamalar 

Dominik Schiener kafalardaki şüpheleri gidermek adına açıklama yapmış olsa da Schiener'in açıklamasındaki bazı noktalar şüpheleri daha da artırmış durumda. Schiener'in ifadelerine göre IOTA, bu hafta Microsoft'un Blockchain Uzmanı Omar Naik ile bu hafta içinde bir araya gelecek ve Bosch'un Chicago ofisinde yaptıkları gibi Microsoft'un ofislerine sensör kurmaya yardım edecek. Schiener'in açıklaması oldukça normal gibi görünse de IOTA'nın birkaç hafta önceki basın açıklamasına göre IOTA zaten Microsoft'un ofislerine sensörleri kurmuştu. Yani Schiener'in açıklaması IOTA'nın geçmiş dönemdeki duyurusuyla çelişiyor.
 
Tabi Schiener'in açıklamaları IOTA ile ilgilenen kişilerin kafalarını karıştırsa da görünen o ki IOTA şu an Microsoft ve diğer şirketlerle iletişime geçerek teknolojisinin kullanılabileceği alanları keşfetmeye çalışıyor. Bu süreçte IOTA'nın yaptığı açıklamalarda net ifadeler kullanmaması ilk etapta spekülasyonlara neden olurken şimdi ise insanların IOTA'dan şüphe duymasına neden olmuş durumda. Bu problemler IOTA'nın odaklandığı teknolojilerin değerine gölge düşürmese de ilerleyen günlerde IOTA ekibindeki isimlerin çalışmalar ve yol haritası hakkında daha detaylı açıklamalar yaparsa hem IOTA yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir hem de IOTA'ya yatırım yapan kişilerin güveni sağlanabilir. 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 0 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 6760 kez bakıldı.
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
merm 14.12.2017 22:31:58
Tron uçtu gitti bu arada
+1
sniper23 14.12.2017 21:59:24
Acelem yok, hocam. Zaten siteye üye olunca hediye vermişlerdi , epey bir

İyi para oldu.
0
alito 14.12.2017 21:35:27
Sakın satma uçacak Ripple, en fazla 2 senesi var.
0
sniper23 14.12.2017 17:50:41
quote:
Orijinalden alıntı: alito

Siz IOTA'yı, Bitcoin'i bırakında Ripple'a bakın. Şu anda %100 ün üzerinde değer kazandı.

Bende epey Ripple var gerçi ama birinin gerçek bir koine işaret etmesi güzel oldu.
+1
DH Specialist 14.12.2017 15:13:05
hocam o mantıkla doge alalım 1 dolar olması daha kolay. sizi coinin fiyatı yanıltmasın. önemli olan market hacmi. iota 12 dolar olursa 30 küsür milyar dolar olacak. bu coin daha 700 milyon dolardı 2 ay önce. 30 milyar doları hakedecek bir şey gerçekleşmedi. şu anki seviyesi bile oldukça yüksek. insanlar geleceği parlak diyor, evet parlak fakat geleceğe daha çok zaman var. kısa vadede iotanın büyük bir haber gelmedikçe yükseleceği yok.
0
serafon 14.12.2017 10:41:14
Millet işi gücü bıraktı kumar oynuyor. Kişiye alnının teriyle, elinin emeğiyle kazandığından fazlası yoktur. Bu böyle biline. Sistem bu şekilde olursa herkes kazanır, mutlu olur. Bugünkü sistem ve daha da ilerisi için düşünülen sistemlerde hep az bir kesim haksız kazanır ve diğerleri kaybeder, sömürülür. Lakin en büyük kaybı yine en çok sömürenler eninde sonunda yaşar! Bu hırs, tamah ve haksızlıktan nasıl kurtuluruz diye düşüneceğimize, sömüren tarafta olalım diye uğraşıyoruz maalesef!
+2
alito 14.12.2017 09:27:40
Siz IOTA'yı, Bitcoin'i bırakında Ripple'a bakın. Şu anda %100 ün üzerinde değer kazandı.
+2
seternallovet 14.12.2017 03:51:21
Oyle ama zaten yuksek olan koinlerinde daha yukselmesini beklemekte zevksiz . Ornek olarak suan 320 dolar olan litecoin 1000 dolar olursa 3 kat kar ediyoruz.. ama iota suan 4 dolar ve bunun 12 olmasi bence daha kisa vade de gerceklesecektir.. tabi bu herkesin kendi dusuncesi.. bence ilk 10 siralamadki her koin kar ettirir uzun vadede
+2
DH Specialist 14.12.2017 03:25:37
Hiç bir coine duygusal olarak bağlanmayın. Bu proje bambaşka bir şey. Güvenilirliği %100 kanıtlanmış değil.
Henüz çok yeni. Adam akıllı cüzdanı yok. 15 kat artmış 1 ayda. Parasını kazanan kazanmış. Şu anda diğer coinlerde çok güzel artışlar olurken IOTA alıp 1-2 sene artmasını beklemek hiç zevkli olmayacaktır.
0
stalker(1979) 14.12.2017 00:58:24
Bu haberden sonra iota çakılır:D
0
alemburda34 14.12.2017 00:49:29
Valla 14 gelmeden IOTA alımı yapan çok kişi biliyorum şuan zararda olduklarından satmazlar diye düşünüyorum. Ancak 1-2 hafta bu kripto paranın işlem hacmini takip edip incelemek lazım, yoksa yatırımcısını ciddi anlamda üzebilir.
0
rorschach_ 14.12.2017 00:00:00
Elinize sağlık, güzel yazı.
+2
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj