İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (10) YORUM YAZ

tarafından 18 Nisan 2017, Salı 00:30 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Sanal gerçeklik ortamına “duvar” yerleştirmeyi başardılar
Günlük Haber Emre Karakullukçu
10 3975
VR kullanıcısına elektrik şoku verilerek sanal gerçeklik ortamında duvar etkisinin yaratıldığı açıklandı. Elektrik şoku dokunma veya ağır bir şey kaldırma hissi veriyor.

 

Hasso-Plattner-Institut’de görevli olan bilim insanları, Denver’da düzenlenen CHI’17 konferansında sanal gerçeklik teknolojisinde devrim yaratacak bir başarıya imza attıklarını duyurdu. Bilim insanları, sanal gerçeklik cihazı kullanıcısına verilen elektrik şokları ile sanal gerçeklik ortamına duvar ekleyebildiklerini açıkladılar.
 

Başarının arkasındaki “Haptics for VR walls” isimli sistem, ağırlık kaldırmaya çalıştığı sırada zorlanan kasların yaşadığı değişimleri taklit etmek amacıyla elektriğin kaslar üzerindeki etkilerini kullanıyor. Sanal gerçeklik cihazı kullanıcısının sırtındaki çantadan güç alan sistem, yapılan eyleme göre kol ve omuz üzerinde farklı noktalara elektrik şoku veriyor. Videodan da görebileceğiniz gibi elektrik şoklarının belirli noktalara, sürekli olarak verilmesiyle kullanıcıya bir şey kaldırıyormuş hissi verilebiliyor.

 

Bu teknolojinin yeni olduğu söylenemez, bir süredir fiziksel terapi ve egzersiz uyarımı gibi amaçlarla kullanılıyor. Fakat sanal gerçeklik ortamında kullanılabilecek şekilde özelleştirilmesi büyük bir yenilik.

Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 2 misafir ve 1 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 3975 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
Kievli Salı, 01:11
Desene artık kimse evlenmek zorunda kalmayacak :D +8
mehmedaltair Salı, 01:20
Sürekli elektrik şokuyla uyarılan bölgelerde bir süre sonra tik gibi kendi kendine kaslar titremeye başlıyordu. Bu sistemle artık 3 ay sonra her tarafımız ayrı oynar +6
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
hcmanx Çarşamba, 08:22
Her konunun altına hep aynı şeyleri yazan bi geri zekalı daha hayırlı olsun salak komik olduğunu sanıyor teknoloji haber sitesi olduğunu hatırlatırlar yakında
0
gxhero Çarşamba, 05:10
Bu sistem "masaj ve kas" geliştirmede kullanılıyor aynı fikir aklımdaydı (omni duyan varsa onun benzeri bir donanımla) gittim vakıfbank'a iş kredisi dedim nasıl alınıyor bana bilgi verin dedim "biz vermiyoruz dediler" çıkarken de arkamdan saçma sapan şeyle duyup geliyorlar hey allahım çektiler sonra teb fikir yarışması vardı online sözleşmesini okudum yarışma ön elemesinden geçemesem bile fikrimi kullanma hakkı ile ilgi madde vardı dedim s.kerler nasıl olsa biri düşünür çıkar yakında adım adım geliyor...
0
Spider_hip Salı, 11:57
Duvar hissi falan iyi hoş ama bu gibi vr ekipmanlarının hiç birisi virtuix omni gibi bir platform ekipmanı olmadıkça bir anlam ifade etmiyor.
Yüzlerce evlerde vr kazası videoları var. Yürüyemiyorsun, koşamıyorsun, oraya buraya çarpıyorsun. Vr olunca milletin hareket etmesi gerekiyor asıl anlamı orada.
Bir an önce Virtuix Omni gibi sistemlerin ucuzlaması gerekiyor. Vr'a level atlattırır.
Son olarak Vr olayı asla ölmeyecek 3D tv ler gibi. Gelecek vr. Gelecek google glass lar. Ha ne zaman ölür, Matrix gibi artık komple sinirlere hükmeden sistemi geliştirirler o zaman vr ölür. Zaten bu elektrik ile duvar olayı, ağırlık olayı da bir nevi Matrix başlagıcı. Orada da denildiği gibi algıladığımız hissettiğimiz her şey elektrik sinyallerinden ibaret.
0
CWaRRioR Salı, 10:11
quote:
Orijinalden alıntı: Kievli

Desene artık kimse evlenmek zorunda kalmayacak :D

Koluna elektrik vermek için mi evleniyodun
0
SEO-Uzmanı Salı, 07:54
burada amaç nedir !
0
fthyrr1976fy Salı, 02:16
Videodan da görebileceğiniz gibi elektrik şoklarının belirli noktalara, sürekli olarak verilmesiyle kullanıcıya bir şey kaldırıyormuş hissi verilebiliyor.
sıkıntılı bir durum bence
0
mehmedaltair Salı, 01:20
Sürekli elektrik şokuyla uyarılan bölgelerde bir süre sonra tik gibi kendi kendine kaslar titremeye başlıyordu. Bu sistemle artık 3 ay sonra her tarafımız ayrı oynar
+6
Kievli Salı, 01:11
Desene artık kimse evlenmek zorunda kalmayacak :D
+8
baycalh Salı, 00:42
Bakalım insanlarda ilerleyen dönemlerde ne tür rahatsızlıklara yol açacak.
+1
Rohanli_Theoden Salı, 00:31
adım adım sword art online'a doğru...
+1
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj